اتحادیه اروپا به دنبال تمدید آتش‌بس در جنگ تجاری بوئینگ و ایرباس است

تهران – ایرنا – مسئول امور تجاری اتحادیه اروپا به روزنامه آلمانی اشپیگل گفت که بروکسل به واشنگتن پیشنهاد کرده تا آتش‌بس در جنگ تعرفه واردات میلیاردها دلار کالا ۶ ماه دیگر تمدید شود تا در این فرصت بتوان با مذاکره به راه‌حلی دست یافت.

ولادیس دومبرووسکیس (Valdis Dombrovskis) دیروز شنبه به اشپیگل گفت: ما پیشنهاد کرده‌ایم تا تمامی تعرفه‌های دوجانبه به مدت ۶ ماه تعلیق شود تا به توانیم از طریق مذاکره به راه‌حلی دست یابیم. این می‌توانید فرصتی در اختیار صنایع و کارگران در دو سوی اقیانوس اطلس قرار دهد.

پیش‌تر اتحادیه اروپا و آمریکا به توافقی چهار ماهه برای تعلیق اعمال تعرفه بر واردات برخی از کالاهای دیگر رسیده بودند.

رئیس شرکت هواپیماسازی ایرباس اوایل اسفند پارسال خواستار آتش‌بس در جنگ تجاری میان آمریکا و اتحادیه اروپا بر سر یارانه‌های پرداختی به صنایع هوایی شد.

گیوم فائوری گفت که نبرد تعرفه‌های بازرگانی و گمرکی، زیان ناشی از بحران همه‌گیری کووید -۱۹ را تشدید کرده است.

واشنگتن در پی اختلاف طولانی در سازمان تجارت جهانی، به ویژه در دوره دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری پیشین آمریکا، از سال ۲۰۱۹ میلادی به صورت تدریجی تعرفه‌های گمرکی ۱۵ درصدی بر هواپیماهای جت ایرباس اعمال کرده و اتحادیه اروپا نیز از یک سال بعد، تعرفه‌های متقابلی بر جت‌های بوئینگ وضع کرد که دیگر کالاهای خوراکی و غیرخوراکی را نیز در بر می‌گرفت.

فائوری افزود که این اختلاف که اکنون کهنه شده، ما را در شرایط باخت - باخت قرار داده است. ما به وضعی رسیده‌ایم که عقل می‌گوید باید آتش‌بس اعلام کرده و این اختلاف را حل کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =