گوشت گوسفندی ماه مبارک رمضان تامین است

تهران - ایرنا - مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور گفت: با توجه به میزان تولید دام زنده سبک، گوشت گوسفندی برای مصرف ماه مبارک رمضان موجود است و کمبودی در این زمینه نداریم.

«افشین صدر دادرس»   روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: اتحادیه مذکور با همکاری تشکل ها  و تعاونی ها برای تامین گوسفند ماه مبارک رمضان آمادگی کامل تولید و عرضه را دارد.

وی اظهارداشت: البته نحوه تامین و عرضه گوشت گوسفندی با نرخ های مصوب در سبد ماه مبارک رمضان به دستور دستگاه های متولی و مسئولان بخش توزیع انجام می شود که هنوز در این خصوص بخشنامه ای بدست ما نرسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور با بیان اینکه قیمت گوسفند زنده که از تولیدکننده خریداری می شود تابع عرضه و تقاضا است، تصریح کرد: اکنون قیمت دام زنده در نقاط مختلف کشور بین ۵۵ تا ۶۰ هزارتومان است اما در بازار نرخ هر کیلوگرم شقه گوشت گوسفندی بین ۱۳۰ هزار تا ۱۴۰ هزارتومان بفروش می رسد که نرخ بالایی است.

وی گفت: با وجود کمبود نهاده هایی همچون جو تولید در حال انجام است اما مشکل اصلی در بخش توزیع است که به نظر می رسد با همکاری دستگاه های متولی این معضل برطرف شود تا گوشت گوسفندی با قیمت مناسب به دست مصرف کنندگان برسد.

صدردادرس با تاکید براینکه کمبودی در تولید دام سبک نداریم، افزود: اواخر زمستان سال گذشته میش ها زایمان کردند و بره هایشان دارای وزن‌های ۳۰ تا ۳۵ کیلوگرم هستند که آماده عرضه برای ماه مبارک رمضان است.

وی یکی دیگر از مشکلات بخش دام سبک را وجود دلالان دانست و اظهارداشت: البته به دلیل شیوع کرونا با کاهش مصرف رستوران ها و هتل ها روبرو هستیم که همین امر باعث شده تا دام روی دست تولیدکنندگان باقی بماند.

وی گفت: عرضه دام سبک با قیمت مناسب از اختیار تولیدکنندگان خارج است و باید برای بخش توزیع این محصول چاره ای اندیشیده شود.

به گزارش ایرنا،  طبق آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال ۹۹ حدود  ٨٨٠ هزار تن گوشت قرمز در کشور تولید شد، این درحالیست که تولید گوشت قرمز در سال ۹۲ حدود ۷۵۵ هزارتن بوده که آمارها نشان می دهد طی سال‌های اخیر تولید گوشت قرمز ۲.۵ درصد رشد داشته است.

سرانه مصرف گوشت قرمز کشور ۱۲.۵ کیلوگرم برآورد می شود.

بررسی های بازار در اواخر سال ۹۹ نشان می داد  قیمت هر شقه گوسفندی در مناطق مختلف بالای ۱۵۰ هزارتومان و گوشت تفکیکی بین ۱۷۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تومان بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha