۲۲ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۳۴
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84291077
۰ نفر

برچسب‌ها

زنگ خطر خشکسالی در البرز به صدا درآمده است

کرج - ایرنا - مدیر کل هواشناسی البرز با اشاره به کاهش بارندگی‌ها در سال زراعی جاری اعلام کرد که زنگ خطر کم آبی و خشکسالی در این استان به صدا در آمده است.

 آرش بهارونداحمدی روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: افزایش دمای هوا  نسبت به سال گذشته و میانگین بلند مدت و کاهش بارش‌ها در استان طی سال آبی‌جاری از نشانه‌های خشکسالی است.

این مسوول خاطرنشان کرد: ۲۵۰ میلی متر بارش طی سال آبی‌جاری (مهرماه سال ۹۹ تا کنون ) در استان البرز به ثبت رسیده که نسبت به مدت سال گذشته ۱۲۸ میلی متر کاهش بارش‌ها را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد که همچنین این بارش‌ها نسبت به میانگین بلند مدت  حدود ۴۰ میلی متر کاهش یافته است.

بهاروند احمدی اظهار داشت: متاسفانه برای بارش‌های بهاری چشم انداز خوبی نداریم و پیش‌بینی‌ها کاهش بارش‌ها  را نشان می‌دهد.

این مسوول با بیان اینکه به لحاظ دما بین ۲ تا سه درجه افزایش داریم ، ‌گفت: میزان دمای هوای استان  نسبت به بلند مدت نیز افزایش دارد.

مدیرکل هواشناسی البرز خاطرنشان کرد: گزارش های  هواشناسی در خصوص وضعیت بارشی به دستگاه های اجرایی متولی  امور  آب، کشاورزی و بحران استان ارائه شده و زنگ هشدار خشکسالی را برای حوزه کشاورزی و منابع آب به صدا در آورده‌ایم .

بهاروند احمدی  با اشاره به اینکه می بایست پراکنش مکانی و زمانی بارش ها باید مورد توجه قرار گیرد، گفت:  در  فصل کاشت و داشت محصولات زراعی  به دست آمدن محصول مناسب نیازمند بارش مستمر و نرمال در هر  منطقه است که در سال زراعی جاری  البرز شاهد چنین وضعیتی نبوده است.

وی ادامه داد:  حتی اگر مقدار نرمال بارش استان ظرف ماه‌های باقیمانده از فصل زراعی رخ دهد و کم بارشی‌ها ترمیم و جبران شود علی‌رغم نرمال شدن اعداد بارشی در جداول، در ماه‌های باقیمانده جبران خسارت ۶۳.۱- میلی متری در شهرستان کرج و ۸۳.۲- میلی متری در شهرستان طالقان به هیچ وجه رخ نخواهد داد.

بهاروند احمدی  اظهار داشت: مطابق با مدل سازی و پیش بینی مدل‌های اقلیمی با توجه به چشم انداز بارش چهار هفته آینده به خوبی می توان اثر کم بارشی را در استان مشاهده نمود که به نظر می‌رسد زنگ خطر کاهش بارش‌ها و خشکسالی برای کشاورزی استان به صدا درآمده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =