۲۲ فروردین‌ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان‌ها- ایرنا- اعمال محدودیت‌های شدید در اغلب نقاط کشور هنوز تغییری در وضعیت رنگ‌های قرمز و نارنجی ایجاد نکرده و افزایش شمار فوتی‌ها و مبتلایان بیانگر آن است که تا رسیدن به شرایط ثبات فاصله داریم.

در پایتخت نیز که اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد با وجود محدودیت در فعالیت مشاغل و دورکاری کارمندان، همچنان تردد در سطح شهر زیاد است و بنا بر اعلام سرهنگ مجید رنجبر رییس مرکز کنترل ترافیک پلیس راهور تهران بزرگ امروز ترافیک صبحگاه معابر بزرگراهی پایتخت سنگین بود.

افزایش شمار مبتلایان به ویروس مرگبار کرونا کشور را در شرایط ویژه‌ای قرار داده به گونه‌ای که برخی استان‌ها از تکمیل تخت‌های بیمارستانی خبر می‌دهند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان در این رابطه اعلام کرد که در زمان حاضر ظرفیت بخش آی سی یو بیمارستان‌های زنجان تکمیل شده است به طوری که روزانه ۳۰ تا ۳۵ بیمار در صف انتظار ورود به این بخش هستند.

دکتر پرویز قزلباش افزود: علوم پزشکی استان برای ارایه خدمات به بیماران کرونایی از ظرفیت بخش غیردولتی نیز استفاده کرده و انتظار بر این است که بیمارستان‌های بهمن و ارتش زنجان بیماران غیر کرونایی را بستری نکنند.

مدیر بیمارستان شهدای پاکدشت در تهران نیز با بیان اینکه اکنون تمامی تخت‌های بخش کرونایی بیمارستان و بخش ویژه این بیمارستان تکمیل شده ‌است، گفت: در صورت نیاز ناچار خواهیم بود بخش‌های عادی را نیز تعطیل کنیم.

دکتر هادی کریمی افزود: هم‌اکنون ظرفیت ۱۷ تخت بخش آی سی یو و بخش اختصاص یافته به بیماران کرونایی تکمیل شده که با افزایش روند ابتلا به کرونا یک بخش جدید به بخش بستری بیماران کرونایی اضافه کردیم که در مجموع ۶۱ بیمار کرونایی در این بخش‌ها بستری هستند.

رییس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه نیز با اشاره به تخصیص پنج بخش برای بستری بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی دهدشت گفت: ظرفیت این بخش‌ها تکمیل شده است.

محمد طاهر طیب زادگان اظهارداشت: علاوه بر بستری بیماران کرونایی در بخشهای داخلی، زنان، گوش حلق و بینی و اورژانس  ۲ بخش اطفال و اعصاب و روان نیز برای بستری بیماران تخلیه شدند و هم اکنون ۱۳۰ بیمار در این بخش ها بستری هستند.

وی وضعیت این شهرستان را بحرانی اعلام کرد و گفت: با توجه به افزایش لحظه ای تعداد بیماران و مراجعات از دیگر شهرستانهای لنده و چرام، کمبود فضای فیزیکی بیمارستان مهمترین مشکل مقابله با این بیماری است.

محدودیت های کرونایی همچنان ادامه دارد و بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا مردم و اصناف باید نسبت به قوانین و دستورالعمل های بهداشتی اهتمام بیشتری داشته باشند تا این موج نیز با حداقل مبتلا و فوتی پشت سر گذاشته شود.

در رابطه با این محدودیت ها فرماندار ویژه سقز گفت: با توجه به وضعیت قرمز کرونا در این شهر و به منظور کاهش ازدحام، شلوغی و قطع زنجیره انتقال کرونا، بازار بزرگ سقز از امروز تا شنبه ۲۸ فروردین ماه سال جاری تعطیل است.

 کامیل کریمیان اظهار داشت: اکنون به دلیل روند رو به رشد ابتلای شهروندان به کرونا و تشدید شدن این بیماری، همکاری بازاریان برای تعطیلی چند روزه، ضروری است زیرا زنجیره این بیماری با دوری کردن از تجمع ها و ماندن در خانه، قطع می شود.

وی اضافه کرد: در صورتی که وضعیت کرونایی سقز بهتر و از وضعیت حاد و بحرانی به سمت نارنجی و آبی پیش برود، تعطیلی بازار، کمتر از یک هفته به طول خواهد انجامید و بازار زودتر باز خواهد شد.

 معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری ویژه ملایر نیز گفت: با توجه به قرار گرفتن ملایر در وضعیت قرمز کرونا و اعمال محدودیت‌هایی مبنی بر تعطیلی مشاغل گروه‌های ۲، سه و چهار به جز مشاغل گروه یک، با واحدهای صنفی متخلف و بی‌توجه به محدودیت‌های جدید کرونا به شدت برخورد و به مدت یک‌ماه پلمب خواهند شد.

حسین فارسی اظهار داشت: با واحدهای متخلف و بی‌توجه به محدودیت‌های جدید با توجه به شرایط بحرانی کرونا، بدون اغماض برخورد می‌شود.

وی با اشاره به تشدید نظارت و بازرسی‌های مشترک از واحدهای صنفی افزود: در این راستا نظارت و بازرسی حدود ۳۰ تیم از اصناف و دیگر نهادها در طول شبانه‌روز تا خروج ملایر از وضعیت قرمز کرونا و روند نزولی شیوع ویروس و موارد ابتلا و بستری به این بیماری، ادامه دارد.

معاون استاندار لرستان و فرماندار بروجرد نیز شرایط کرونایی این شهرستان را بحرانی و خطرناک توصیف کرد و گفت: کاهش آمار مبتلایان به کرونا و خروج از وضعیت قرمز در این شهرستان نیازمند عزم جدی مردم و همراهی با مسوولان و دستگاه‌های اجرایی است.

احمد گودرزیان افزود: با توجه به وضعیت بحرانی کرونا در بروجرد و لزوم رعایت پروتکلهای بهداشتی از امروز ۲۲ فروردین فعالیت کاری ادارات شهرستان بر حسب دستورالعمل شهرهای با وضعیت قرمز اجرا می‌شود.

رئیس شبکه بهداشت و درمان سلسله نیز گفت‌: تمامی تخت‌های فعال بیمارستان امام خمینی(ره) این شهرستان به دلیل افزایش تعداد مبتلایان کرونا پر شده است و ظرفیت پذیرش بیمار جدید وجود ندارد.

دکتر حمزه حسنی اظهار داشت: تعداد بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در این شهرستان نسبت به قبل از عید، ۱۰ برابر افزایش یافته است و هم اکنون با پرشدن حدود ۵۰ تخت، در واقع ۹۰ درصد تخت های بیمارستان سلسله به مبتلایان کرونا اختصاص دارد و تاکید می شود شهروندان به هیچ عنوان برای ملاقات بیماران مراجعه نکنند.

فرماندار چابهار نیز از افزایش محدودیت های کرونایی در این شهرستان خبر داد و افزود: براساس مصوبات ستاد کرونا از امروز تمامی ورودی‌ها به چابهار کنترل خواهد شد و در این زمینه، ممنوعیت تردد برای خودروهای با پلاک غیر بومی به پلیس‌راه اعلام شده است.

رحمدل بامری اظهار داشت: مراکز تجاری غیرضرور منطقه آزاد چابهار و بازارها به مدت ۱۰ روز تعطیل خواهد شد و طی این مدت‌زمان، پذیرش مهمان در هتل‌ها، مهمانسراها و حتی مهمانسراهای ادارات ممنوع است.

وی با بیان اینکه از ابتدای شیوع کرونا در چابهار تاکنون یکهزار و ۲۹۴ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده اند، یادآورشد: در این مدت ۳۹ مورد فوتی ناشی از کرونا داشتیم که از این تعداد، سه مورد مربوط به سال جاری است.

در ۲۴ ساعت گذشته ١٧٠ بیمار جدید مبتلا به کووید ١٩ در بیمارستان های گیلان بستری شدند و هم اکنون شهرستان های رشت، رودسر، املش، لنگرود، لاهیجان، آستانه اشرفیه، رودبار، بندرانزلی، صومعه سرا،  فومن، تالش،  آستارا و خمام در استان گیلان قرمز و سیاهکل، شفت، ماسال و رضوانشهر نیز نارنجی هستند که به سمت قرمز می روند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با توجه به این وضعیت گفت: رعایت محدودیت های تردد و تعطیلی اصناف بر اساس دستورالعمل ستاد کرونا اجباری است و مردم باید نسبت به رعایت این محدودیت ها اهتمام کنند.

دکتر آبتین حیدرزاده با بیان اینکه در شهرهای قرمز کافه ها و رستوران باید تعطیل شده و به صورت بیرون بر خدمات ارایه کنند، اضافه کرد: همشهریان تنها برای کارهای اضطراری از شهر خارج شوند و حتی المقدور در بین شهرستان های استان جابجایی نداشته باشند.

در ادامه به وضعیت کرونایی دیگر استان‌ها و شهرهای کشورمان اشاره می‌شود:

تعداد بستری‌های کرونایی آذربایجان‌شرقی اکنون به یک‌هزار و ۵۰ بیمار رسیده در حالی که این رقم در ۲ هفته قبل ۴۰۰ نفر بود.

همچنین تعداد فوتی های ناشی از ویروس کرونا در استان در ۲ هفته قبل روزانه ۲ تا چهار نفر بود اما اکنون به هشت تا ۱۱ نفر در روز افزایش یافته است.  

با توجه به این وضعیت معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز اعلام کرده است که بیمارستان های استان از مدت ها قبل برای موج جدید کرونا آمادگی پیدا کرده اند و شرایط دارویی و امکانات و تجهیزات پزشکی در تمام بیمارستان ها تدارک دیده شده و تاکنون هیچ مشکلی وجود ندارد.

عباسعلی درستی افزود: برای کم کردن بار بستری بیمارستان ها طی روزهای آینده، امکان سرپایی در بسیاری از مراکز بهداشتی، کلینیک ها و اورژانس بیمارستان ها فراهم می شود تا فضا و امکانات برای بستری های لازم بدون مشکل در اختیار بیماران حاد قرار بگیرد.

از اهواز هم خبر رسیده که اکنون شهرستانهای اندیمشک، امیدیه، مسجدسلیمان، دزفول، لالی، شوشتر،باغملک، ایذه، اهواز، کارون، شوش، خرمشهر، آبادان، رامهرمز، ماهشهر و بهبهان در وضعیت قرمز و ۹ شهرستان آغاجاری، رامشیر، اندیکا، گتوند، دشت آزادگان، هندیجان، شادگان، هفتکل و باوی نارنجی هستند.

دکتر فرهاد ابول نژادیان سخنگوی ستاد مدیریت کرونا خوزستان گفت: در هفته منتهی به ۲۰ فروردین در استان خوزستان موارد بیماری نسبت به هفته قبل از آن ۱۶ درصد افزایش یافت همچنین موارد بستری و فوت ۲۶ و ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی با بیان اینکه روزانه حدود ۷۵۰ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در اهواز شناسایی می شود، افزود: روز گذشته ظرفیت بیمارستان مادر رامهرمز تکمیل و بیمارستان امام خمینی این شهرستان وارد مدار شد همچنین تعداد موارد بستری در هندیجان افزایشی است و احتمال قرمز شدن وضعیت این شهرستان وجود دارد.

وی روند افزایشی تعداد بیماران در دزفول را هم نگران کننده دانست و گفت: تعداد بیماران سرپایی در دزفول روزانه از ۲۰۰ مورد بیشتر می شود.

فرماندار گچساران نیز گفت: ۲۶ هزارو ۳۱۰ مورد تست کرونا از ابتدای انتشار ویروس کرونا تاکنون در این شهرستان از افراد با علائم مشکوک گرفته شده که نمونه آزمایشی ۶ هزارو ۴۹۴  نفراز این تعداد مثبت بوده است.

علیرضا اتابک افزود: هم اکنون ۸۸ نفر بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های این شهرستان بستری هستند که از این تعداد ۶۷ نفر در بیمارستان شهید رجایی بستری هستند و ۲ نفر در این شهرستان در روز گذشته بر اثر ویروس کرونا فوت شدند.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه هم درباره وضعیت کرونایی این استان با اشاره به اینکه در ۲۴ ساعت گذشته هفت نفر از مبتلایان به کرونا جان خود را از دست دادند، گفت: مجموع جان باختگان بر اثر ابتلای قطعی به کرونا از ابتدای اپیدمی تاکنون در استان به هزار و ۵۴۲ نفر رسیده است.

مهدی محمدی افزود: در شبانه‌روز گذشته ۴۰ مورد بیمار مثبت بستری و ۲۵۶ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۱۳۶ نفر کاهش داشته است.

وی یادآورشد: براساس رنگ بندی اعلام شده شهرستان‌های کرمانشاه، گیلانغرب، صحنه، هرسین، سنقر کلیایی، کنگاور، پاوه، سرپل ذهاب و اسلام آبادغرب در وضعیت قرمز و شهرستان های جوانرود، روانسر، دالاهو و قصرشیرین در وضعیت نارنجی و شهرستان ثلاث باباجانی در وضعیت زرد قرار دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کردستان گفت: طی ۲۵ روز گذشته غربالگری ویروس کرونا برای ۲ هزار و ۳۰۰ نفر از مسافران نوروزی در مرز باشماق مریوان انجام شد.

پیام جلالی اظهار داشت: براساس دستور العمل ستاد کرونا، غربالگری همه مسافران ورودی از مرز باشماق مریوان برعهده جمعیت هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی کردستان است.

وی گفت: از هموطنانی که قصد سفر به اقلیم کردستان عراق را دارند تقاضا داریم که با توجه به بسته بودن مرز مریوان از تجمع در پایانه مرزی خودداری کرده و حتی المقدور مسافرتشان را به تعویق بیاندازند تنها هموطنانی که قصد دارند از اقلیم کردستان عراق به کشور بیایند مورد غربالگری قرار گرفته و با توجه به امکان گسترش بیماری کرونا، از ورود مسافران عراقی به کشور جلوگیری می‌شود.

معاون فرماندار بروجرد گفت: روند ابتلای به کرونا در شهرستان رو به افزایش است و روزانه بیش از ۱۰۰ نفر از مبتلایان به این ویروس در بیمارستان بستری می‌شوند که وضعیت ۴۰ نفر از آنها وخیم است.

مسعود فلاح افزود: وضعیت کرونایی شهرستان نگران کننده بوده و با توجه به افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا وضعیت این شهرستان بحرانی و از قرمز به «سیاه» تغییر کرده است.

وی اظهار داشت: شهرستان بروجرد از نظر کرونا نسبت به دیگر شهرستان‌های استان وضعیت بدتری دارد و بیشتر افرادی که به بیمارستان مراجعه می‌کنند، دارای علایم شدید کرونا هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان نیز گفت: هشت بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان‌های استان جان باختند و تعداد قربانیان کرونا به یک هزار و ۴۴۱ نفر رسید.

دکتر مریم کوشکی بیان کرد: تاکنون ۲۸۲ هزار و ۸۹۷ نمونه تست تشخیص کرونا به آزمایشگاه ارسال شده که از این مجموع، ۲۷۸هزار و ۳۷۸مورد پاسخ داده شده و ۱۹۲هزار و ۲۶۰نمونه آن منفی بوده است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۹۰۰ بیمار و مشکوک به کرونا در بیمارستان های استان بستری هستند، افزود: با توجه به شیوع ویروس کرونای انگلیسی در استان، مراقبت جدی و رعایت پروتکل‌های بهداشتی ضروری است.

شمار مبتلایان کرونا در استان به ۸۶ هزار و ۹۸ نفر رسیده است و در حال حاضر تمامی شهرهای لرستان در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز هم در خبری اعلام کرد که ۱۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در البرز جان باختند ضمن آنکه اکنون ۹۱۹ بیمار دیگر تحت مراقبت پزشکی بیمارستان ها قرار دارند.

دکتر محمد فتحی گفت:  ۱۳۳ بیمار با علائم کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت  گذشته در مراکز درمانی استان بستری شدند و مجموع موارد بستری از ابتدای شیوع کرونا تا امروز در استان البرز به  ۳۵ هزار و ۴۷۹  نفر رسیده است.

وی افزود: با مرگ ۱۹ بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته شمار جانباختگان این بیماری در استان  البرز از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به سه هزارو ۱۹ نفر رسیده است.

از مجموع هفت شهرستان البرز پنج شهرستان در وضعیت قرمز و ۲ شهرستان در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و توصیه کارشناسان بهداشت و درمان به مردم البرز برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت پروتکل‌های بهداشتی مانند فاصله اجتماعی،‌ استفاده از ماسک و شستن مکرر دست‌ها است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر با توجه به بروز موج چهارم کرونا در استان ۵۹۶ بیمار در بیمارستان‌های زنجان بستری هستند که ۳۸ مورد از این آمار مربوط بستری‌های امروز است.

دکتر علیرضا آرمانی کیان افزود: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون آمار مبتلایان مثبت سرپایی کرونا بر اساس تست آزمایشگاهی به ۵۳ هزارو ۶ نفر رسید که یک‌هزارو ۲۰۷ مورد آن، آمار روز گذشته را شامل می‌شود که رکورد بالایی محسوب می شود.

وی اضافه کرد: آمار موارد مثبت سرپایی استان روند افزایشی دارد و این موضوع بیانگر آن است که تعلل و غفلت از پروتکل‌های بهداشتی می تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند.

به گفته وی، بر اساس آخرین رنگ بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرایط کرونایی شهرهای زنجان، ابهر و خرمدره قرمز است و مابقی شهرها نیز در صورت عای انگاری وضعیت به این رنگ دچار خواهند شد.

عناوین دیگر خبرهای کرونایی استان‌ها

دکترسعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی: مرگ و میر بیماران کرونایی با ویروس موتاسیون یافته در خوزستان بسیار کمتر از حد انتظار و میانگین کشوری است

ابوذر عطاپور فرماندار جیرفت: ادارات این شهرستان با حضور یک دوم کارکنان فعالیت دارند و مراکز بهداشتی و درمانی نیز با یک سوم نیرو خدمات‌دهی می‌کنند 

غلامرضا مهرجو فرماندار گناوه: باتوجه به وضعیت قرمز این شهرستان براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ تا بهبود وضعیت تعطیل هستند و درصورت بازبودن، جریمه و مهروموم خواهند شد

دکتر مهسا میردامادی پزشک فوق تخصص بیماری‌ ریه: براساس آخرین مطالعات و پژوهش‌های صورت گرفته و نظر استادان پزشکی عفونی عفونی دنیا، ویروس کرونا دست ساخته بشر نیست و در طبیعت وجود دارد

سید جواد رکاب مدیر درمان تامین اجتماعی استان بوشهر: شمار تخت‏‌های ویژه پذیرش بیماران کرونایی بیمارستان سلمان فارسی این استان با افزایش ۱۲۵ درصدی از ۲۰ تخت به ۴۵ تخت افزایش یافت

کامران مهدوی رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان آباده: وضعیت این شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا را نگران‌کننده است تا چندی قبل آباده در وضعیت آبی کرونا بود اما به دلیل بی‌توجهی‌ها و ساده‌انگاری‌ها، این شرایط به بدتر و وخیم‌تر از قرمز تغییر یافته است

سیامک محبی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قم: با انجام یک هزار و ۹۸۵ تست کرونا در روز ۲۱ فروردین‌ماه، آمار بی‌سابقه‌ای در نمونه‌گیری کرونا در این استان ثبت شد

دکتر شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل: آمار ابتلا و بستری بیماران کرونایی در استان اردبیل به شکل غیرمتعارف و فراتر از پیش‌بینی افزایش یافته و به ۴۸۹ نفر رسیده است

محمد نوذری استاندار ایلام: این استان دارای بالاترین نرخ مبتلایان کرونا نسبت به جمعیت در کشور است و آمار بستری ها روز به روز در حال افزایش بوده و چنانچه با این روال پیش برویم ۱۰ روز دیگر بیمارستان های استان جایی برای پذیرش بیماران نخواهند داشت

دکتر قاسم اویس معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران: وضعیت اجرای پروتکل‌های بهداشت در استان نامناسب است و طبق آخرین ارزیابی‌های میدانی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در استان به کمتر از ۵۰ درصد رسیده است

گزارش کرونایی استان‌ها

خبرنگاران استانی ایرنا امروز نیز به روال هر روز گزارش هایی از وضعیت استان ها و شهرهای مختلف با عناوین اولین روز محدودیت‌های کرونایی تهران چگونه گذشت؟، طبیعت اطراف شهر همدان، پاتوق تفریحی در اوج کرونا، وضعیت نگران‌کننده کرونا در هشترود، نگرانی های اصناف کهگیلویه وبویراحمد در روزهای طغیان کرونا و خراسان شمالی در پیچ تند موج چهارم کرونا منتشر کردند که متن کامل این مطالب در سایت خبرهای استانی قابل مشاهد است.

آخرین وضعیت کرونایی در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در شبانه روز گذشته  ۲۱ هزار و ۶۳ بیمار جدید کرونا در کشور شناسایی شدند و با فوت ۲۵۸ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۴ هزار و ۴۹۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۲ فروردین) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۱ هزار و ۶۳ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و دو هزار و ۷۸۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۷۰ هزار و ۱۴۱ نفر رسید.

وی گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۱۰ هزار و  ۹۷۴ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۳۹۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۶۷۳ هزار و ۴۶۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: هم اکنون ۲۵۷ شهرستان از جمله همه مراکز استانها و کلانشهرها در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین ۱۲۹ شهرستان نارنجی، ۵۱ شهرستان زرد و ۱۱ شهرستان آبی هستند. بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۳۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۹۳۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =