چراغ روشن صنعت گیلان با احیای ۴۵۰ واحد راکد و ایجاد ۲۰۰ تولیدی جدید

رشت - ایرنا - وقتی چراغ صنعت به عنوان یکی از مهمترین پایه های تولید کشور روشن باشد و چرخه تولید بچرخد، موتور اقتصاد هم به حرکت درآمده و همپای آن کانون هزاران خانواده هم به اشتغال آن گرم و سفره هاشان با برکت می شود.

راهبردی که دولت یازدهم و دوازدهم برای تحقق و تداوم آن تلاش ها کرد و در کوران تحریم ها هم از پای ننشست و به موفقیت های خوبی هم در گیلان دست یافت.

دولت یازدهم که آغاز بکار کرد، اهتمام خود را بر رونق تولید، اشتغالزایی و توسعه تجارت نهاد و با ابتکار و تشکیل کارگروههای تسهیل و رفع موانع تولید، رونق تولید و توسعه صادرات غیر نفتی و نیز شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی تلاش کرد موانع را از مسیر کارآفرینان بردارد تا آنان بتوانند سهل تر به ارتقا تولید و اقتصاد کشور بپردازند.

چنانکه در این کارگروه ها در استان هم که ماهانه و مرتب برگزار شده گام های جدی و عملی برای رفع موانع از مسیر تولید کنندگان در این سالها از این طریق برداشته شده است.

 بیشترین مشکلات این واحدها که در این کارگروه ها بررسی و پیگیری شده بویژه در سالهای اخیر موضوع سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بوده است؛ از این رو با همه تنگناها و محدودیت ها تلاش شده تسهیلات لازم برای فعالیت و تحرک این مجموعه ها بویژه واحدهای تعطیل یا نیمه تعطیل و حتی کمک به طرح توسعه آنها پرداخت شود.

 البته نه تنها موضوع نیاز به تامین سرمایه در گردش بلکه سایر مشکلات واحدهای تولیدی با هدف حفظ تولید و اشتغال موجود اعم از بدهی های معوقه، مسائل مالیاتی و معضلات صادراتی آن هم با توجه به تحریم ها به صورت موضوعی و مجزا در این کارگروه ها بررسی و تحت تدابیری که اتخاذ گردیده سعی شده تا حدی مرتفع شود.

تلاش ها برای رفع موانع تولید و جلب سرمایه گذار برای حفظ اشتغال موجود و اشتغالزایی های جدید در گیلان توفیقات خوبی نیز به همراه داشت چنانکه به گفته رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان فقط در سال گذشته که با وجود تحریم ها و فشارهای اقتصادی دشمن قرار بود ۱۸۰ واحد تولیدی راه اندازی شود در سایه همراهی و همدلی همه دستگاه های زیربنایی ومالی ۲۱۴ واحد صنعتی جدید با سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیارد تومانی به بهره برداری رسید.

به گفته فرهاد دلق پوش، در سال جهش تولید(سال ۹۹) علاوه بر ایجاد ۲۱۴ واحد صنعتی جدید تعداد ۳۹ طرح توسعه با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی و اشتغال بیش از  یک هزار و ۱۰۰نفر گامی بلند در جهت تحقق شعار سال برداشته شد.

این در حالی بود که کشور ما علاوه بر تحریم ها؛ همچون دنیا با بحران کرونا و مشکلات اقتصادی گسترده ناشی از آن هم درگیر بود اما امروز شاهدیم که اقتصاد و تولید در گیلان با همه این معضلات همچنان پویاست.

 از سال ۹۷ که تحریم ها قوت گرفت و دایم برشدت و دامنه آن افزوده شد و دولت خود همه جانبه تحت فشار بود اما دست واحدهای تولیدی را رها نکرد  و در کنار ایجاد واحدهای جدید، بسیاری از آنها که در آستانه تعطیلی بوده و یا قبلا راکد شده بودند را با همتی مضاعف دوباره به چرخه تولید بازگرداند؛ تعدادی نیز فرصت تکمیل و  راه اندازی و طرح ها توسعه ای را از دست ندادند و در کنار آن تعداد نوپا هم ابراز وجود کردند.

گیلان ازنظر صنعتی در جایگاه دوازدهم و از نظر تعداد واحد صنعتی در رتبه نهم قرار دارد؛ ضمن آنکه  بدلیل فراهم بودن  زیر ساخت هایی همچون  خطوط ریلی، دریایی، زمینی و هوایی، با  شماری از کشورهای حاشیه خزر هم مرز است که  با وجود صنایع صادرات محور می تواند نقش مهمی در توسعه استان فراهم کند.

۴۵۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال در گیلان احیاء شدند

در این سالها تلاش های زیادی شد تا مسائل واحدهای راکد، نیمه فعال و یا فعال دارای مشکل جدی برطرف شود و براساس آمار فقط پارسال ۴۵۰ واحد تولیدی احیا شدند.

در همین ارتباط استاندار گیلان با بیان اینکه در سال گذشته ۴۵۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال به چرخه تولید بازگشته‌اند، گفت: احیای واحدهای تولیدی راکد یکی از برنامه‌های دولت در گیلان است و در تلاشیم طبق هدف‌گذاری‌ صورت گرفته ۳۰۰ واحد تولیدی دیگر را در سال جدید به چرخه تولید بازگردانیم.

واحدهایی که در نتیجه بحران های متعدد ناشی از تحریم ها و غیره به بن بست رسیده و ورشکست شده و یا به دلیل بدهی ها در تملک بانک ها درآمده و نیز بخشی که به دلیل مشکلات به شدت تولید را محدود و تعدیل نیرو کرده اند.  

ارسلان زارع افزود: تحقق اشتغال فراتر از هدفگذاری، بازگشت ۴۵۰ واحد تولیدی راکد و نیمه فعال به چرخه تولید و تقسیط بلند مدت بدهی های تولیدکنندگان به تأمین اجتماعی، مالیاتی و شرکت های خدمات رسان برمبنای همراهی، همدلی و انسجام دستگاه های دولتی و همکاری بخش خصوصی به ثمر نشسته است.

وی بر لزوم استمرار اقدامات مثبت سال ۹۹ در سال جاری با اهتمام و جدیت بیشتر همه دستگاه ها و نهادها به ویژه با افزایش تولید و تحقق شعار راهبردی امسال تأکید و تصریح کرد: معرفی بانک ملی گیلان جزء سه استان برتر کشور و جایگاه ممتاز شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در سطح کشور از نقاط قوتی در استان بود که باید در سال جاری استمرار داشته باشد.

استاندار گیلان بر ضرورت رصد مشکلات واحدهای تولیدی قبل از ورود به مقطع بحرانی و برطرف کردن آنها تأکید کرد و افزود: بانک های عامل با تسریع در روند پرداخت تسهیلات طی روزهای آغازین سال جاری و همراهی در استمهال بدهی ها، نیاز واحدهای تولیدی به نقدینگی و سرمایه در گردش را تأمین کنند.

نماینده عالی دولت در گیلان افزایش ظرفیت واحدهای تولیدی را از انتظارات سال جدید عنوان و خاطرنشان کرد: وجود طرح توسعه در واحدهای تولیدی نشانگر عزم جدی تولیدکنندگان در این مسیر است که باید با جدیت محقق شود.

وی بر لزوم استمرار روند هدفگذاری شده بازگشت تعدادی از واحدهای تملیک شده بانک ها در هر ماه تأکید و تصریح کرد: پیشگیری از واردات برخی کالاهای مشابه تولید داخل به ویژه محصولات تولیدی استان باید در دستور کار و از جمله درخواست ها از سطوح ملی باشد.

مقدمات بازگشت ۳۰۰ واحد تولیدی به چرخه تولید انجام شده است

استاندار گیلان با تاکید بر اینکه فراهم‌سازی زمینه توسعه واحدهای تولیدی و افزایش حجم تولیدات اولویت‌ برنامه‌های امسال‌ استان است، گفت : بازگشت بیش از ۳۰۰ واحد راکد و نیمه فعال به چرخه تولید در نیمه نخست سال‌جاری هدفگذاری شده و مقدمات برای تحقق آن هم انجام گرفته است.

زارع با بیان اینکه برخی از واحدهای راکد و نیمه فعال در تملک بانک‌ها و شماری نیز با مشکلات حقوقی مواجه هستند، افزود: تحقق شعار سال جدید نیازمند حمایت و پشتیبانی های لازم است چراکه برداشتن موانع پیش‌روی واحدهای تولیدی، در افزایش تولیدات و اشتغال موثر هستند.

وی عنوان با تاکید بر اینکه اجرای برنامه‌های راهبردی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ما را به اهداف مطلوب هدایت می‌کند، افزود : برنامه‌ریزی خوب، پیگیری مستمر، اهتمام دستگاه‌های اجرایی، همراهی و همکاری بخش خصوصی و شرکت‌های تعاونی از عوامل دستیابی به این اهداف است.

وی افزود : در این راستا مشکلات واحدهای تولیدی که به هر دلیلی با موانع و محدودیت هایی مواجه، راکد یا نیمه فعال هستند؛ آسیب‌شناسی و به صورت میدانی بررسی و برای رفع آنها اقدام می شود.

استاندار گیلان با اشاره به لزوم نقش آفرینی بخش خصوصی و گروه های مردمی در این بخش گفت: در شرایط جنگ اقتصادی؛ اتکاء به تولید و توانمندی های داخلی، موضوع مهمی است که باید مورد توجه باشد.

حمایت ها در دولت تدبیر و امید از تولید کنندگان بیشتر شده است

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان در این رابطه گفت: با وجود اینکه تحریم ها و فشارهای سخت تری از دوره های قبل بر کشورمان و بدنبال آن فعالان اقتصادی بویژه تولید کنندگان وارد می شود اما تغییرات خوبی نسبت به گذشته در دولت یازدهم و دوازدهم ایجاد شده و حمایت ها از تولید کنندگان بیشتر شده است.

 فرحمند پورعلی افزود: این حمایت ها در قالب کارگروه های رفع موانع تولید و گفت و گوی دولت با بخش خصوصی  و در موضوعاتی همچون پرداخت تسهیلات، مشکلات تامین اجتماعی، مالیاتی، تامین برق واحدهای تولیدی بوده که برطرف شده است.

وی رویکرد دولت را به حمایت از تولید مثبت خواند و تصریح کرد: فشارهای تحریم زیاد بوده اما در سال های اخیر دولت، قوه قضاییه و مجلس  برای حمایت از تولید در کنار هم قرار گرفتند تا  اشتغالزایی  واحدهای صنعتی حفظ شود.

 وی با یاداوری اینکه ۴۰ درصد از اشتغالزایی  کشور در حوزه صنعت تعریف شده، اظهار داشت : مباحث صنعت مقوله ای جدا از اقتصاد نیست و اقتصاد ما باید رو به بهبود باشد تا حفظ اشتغال و انجام فعالیت های اقتصادی فراهم شود.

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت گیلان بر لزوم فراهم شدن شرایط برای جذب سرمایه گذاری خارجی تاکید و خاطر نشان کرد:  همچنین سرمایه گذاری خارجی می تواند به رقابت بین واحدهای صنعتی و ارتقای کیفیت محصولات کمک شایانی داشته باشد.

۱۱۰پروژه نیمه تمام اقتصادی سال گذشته در گیلان بهره برداری رسید

علاوه بر اقدامات برای بازگردندان واحدهای راکد و نیمه تعطیل به چرخه تولید، واحدهای  نیمه تمام بسیاری نیز در سال گذشته به بهره برداری رسید که خود حرکتی برای خروج از رکود صنعت و تولید و رفع موانع بود اقدامی که امسال در شعار سال مورد تاکید مقام معظم رهبری است.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار گیلان با اشاره به شناسایی ۱۹۸ پروژه نیمه تمام اقتصادی در استان گفت: ۱۹۸ پروژه نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد  از سال ۹۸ شناسایی شد که  از این تعداد ۱۱۰ پروژه تا کنون به بهره برداری رسیده است.

آرش فرزام صفت اظهار داشت: طبق بررسی‌های صورت گرفته، تعدادی از آن‌ها با مشکلاتی در حوزه مجوز و زیرساخت‌ها مواجه بودند و شماری هم در اخذ تسهیلات از بانک‌ها مشکلاتی داشتند که در مجموع ۷۸۰ میلیارد تومان تسهیلات مورد نیاز ۱۹۸ پروژه تأمین شد که این پروژه‌ها دسته‌بندی و به سازمان برنامه و بودجه کشور معرفی شده اند.
به گفته فرزام صفت؛ برخی از پروژه‌های مذکور با سرمایه شخصی به بهره‌برداری رسیدند و بخشی از آن‌ها نیز از تسهیلات بانکی بهره‌مند شده و پروانه بهره‌برداری اخذ کرده اند.
وی  با اشاره به وجود ۸۸ پروژه نیمه تمام  باقی مانده از مجموع  ۱۹۸ پروژه شناسایی شده افزود: با توجه به اینکه این واحدهای نیمه تمام باقی مانده نیز طی این مدت در حال تکمیل بوده اند، تعدادی از آنها به پیشرفت بالای ۶۰ درصد رسیده اند که آنها  نیز امسال می توانند تکمیل و بهره برداری شوند.

بهره برداری از ۲۱۴ واحد صنعتی جدید

 همچنین در سایه این تلاش ها واحدهای تولیدی نیز پا به عرصه وجود گذاشت؛ رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت گیلان نیز گفت: توانمندی و همت صنعتگران داخلی باعث صرفه جویی ارزی به میزان ۴۸ میلیون دلار در سال گذشته شد در حالی که در برنامه سالانه ۴۵ میلیون دلار صرفه جویی لحاظ شده بو د اما تحقق این امر از میزان هدفگذاری شده بیشتر شد.

فرهاد دلق پوش بیان کرد:  این بالندگی و تکاپوی بخش تولید گیلان موجب شد تا با تولید در داخل برای آن دسته از محصولاتی که واردات آن با مشکل روبرو بوده و از سویی موجب خروج  ارز کشور می شد، این زمان به  یک فرصت برای ما تبدیل شود.

وی عنوان کرد : سال گذشته راه اندازی ۱۸۰ واحد تولیدی هدفگذاری شده بود که با همراهی و همدلی همه دستگاه های زیربنایی و مالی ۲۱۴ واحد صنعتی جدید به بهره برداری رسید و با سرمایه گذاری ۲۲۰ میلیارد تومان رشد ۴۲ درصدی سرمایه‌گذاری صنعتی در گیلان محقق شد.

دلق پوش  همچنین  اشتغال ایجاد شده از این واحدهای صنعتی جدید در گیلان را بیش از دو هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم عنوان و خاطرنشان کرد: علی‌رغم دشواری های تحریمی و شیوع ویروس کرونا در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ از منظر اشتغال صنعتی ۲۰ درصد رشد داشته ایم.
وی افزود: در سال جهش تولید علاوه بر ایجاد ۲۱۴ واحد صنعتی جدید تعداد ۳۹ طرح توسعه با سرمایه‌گذاری  یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و اشتغال بیش از  یک هزار و ۱۰۰نفر گامی بلند در جهت تحقق شعار سال برداشته شد که امیدواریم در سال ۱۴۰۰با همراهی مدیران اقتصادی و اجرایی استانی و ملی بتوانیم با رفع موانع تولید و پشتیبانی مضاعف از صنعت، شاهد پویایی تولید و رشد سرمایه گذاری بیش از گذشته در گیلان باشیم.

صدای چرخ تولید در گیلان همچنان رسا به گوش می رسد و امید است با تداوم تلاش ها و رفع موانع و تسهیل فعالیت کارآفرینان و فعالان اقتصادی که در خط مقابله با جنگ اقتصادی دشمن حضور دارند، حمایت ها و پشتیبانی های لازم از آنان انجام شود و اقتصاد استان پویایی لازم را بیابد.

گیلان دارای حدود سه هزار واحد صنعتی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =