حدود یکهزارو ۴۰۰ بیمار کرونایی در مازندران بستری هستند

ساری - ایرنا - یکهزار و ۳۸۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹، بر اساس آخرین گزارش روزانه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل در بیمارستان‌های استان بستری هستند ، آماری که سه برابر بستری های کرونایی در روز اول فروردین است.

به گزارش ایرنا ، مازندران پس از حدود ۲ ماه طی کردن روند کاهشی شیوع کرونا ، روز اول فروردین را با ۴۴۱ بیمار کووید ۱۹ شروع کرد ولی از دوم فروردین روند افزایشی بیماران بستری شروع شد و همچنان ادامه دارد.

کارشناسان بهداشت و درمان و مسئولان ستاد مقابله با کرونای مازندران علت افزایشی شدن بستری بیماران کرونایی در استان را شلوغی های بازار شب عید ، رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و عادی انگاری رفتاری در کنار ورود کرونای انگلیسی به این استان ارزیابی کرده اند.

کرونای انگلیسی از ۲۴ اسفند ماه سال پیش با شناسایی ۲ بیمار وارد مازندران شد و در کمتر از ۲ هفته در تمامی مناطق استان چرخید. مسئولان بهداشتی همزمان با ورود این ویروس جهش یافته هشدار داده بودند که در صورت رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و تداوم عادی انگاری رفتاری ، شیوع کرونا در استان به مرز بحران خواهد رسید ، هشداری که چندان مورد توجه قرار نگرفت و نتیجه آن هم افزایش بیش از ۳۰۰ درصدی بیماران بستری در ۲۰ روز بوده است.

در حالی که تا قبل از سال جدید و از نیمه دوم بهمن ماه سال گذشته تا پایان اسفند آمار بیماران جدید بستری در مازندران ۲ رقمی و گاهی کمتر از تعداد ترخیصی های روزانه بود ، طی ۲ هفته گذشته سه رقمی شد و از یک هفته پیش هم هر روزه بیش از ۲۰۰ بیمار جدید برای بستری وارد بیمارستان های استان می شوند.

طبق گزارش روز شنبه دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل ، طی ۲۴ ساعت گذشت در مجموع ۲۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های استان بستری و ۱۴۵ بیمار هم با بهبودی نسبی ترخیص شدند تا روند درمانی خود را در منزل ادامه دهند. این آمار نشان می دهد تنها در یک شبانه روز گذشته ۱۰۰ تخت بیمارستانی دیگر به اشغال بیماران کرونایی درآمده است.

همچنین طی ۲ روز گذشته شمار بیماران بدحال کرونایی در بیمارستان های مازندران هم رو به افزایش گذاشت تا جایی که هم اکنون ۲۳۹ بیمار به خاطر وخامت حالشان در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند و حدود ۶۰ درصد تخت های این بخش هم در اختیار بیماران کرونایی بدحال قرار گرفته است.

برابر با پیک موج سوم 

بررسی آماری تعداد بیماران کرونایی بستری در مازندران نشان می دهد که در حال حاضر معادل پیک سوم شیوع کرونا در مازندران بیمار در بیمارستان های استان بستری هستند در حالی که هنوز تا رسیدن به پیک موج چهارم راه طولانی در پیش است.

پیش از این بیشترین آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان های مازندران مربوط پیک موج سوم با یکهزار و ۴۳۵ نفر در روز ۲۷ دی ماه سال گذشته بود.

موج سوم کرونا در مازندران بر خلاف سایر استان های کشور با تاخیر و از اواخر آذر ماه شروع شده بود در حالی که بسیاری از استان های کشور ماه آذر از پیک موج سوم خارج شده و روند کاهشی را طی می کردند.

ورود کرونای انگلیسی به مازندران و بی توجهی به هشدارها در باره قدرت بالای سرایت این ویروس جهش یافته علت اصلی وضعیت کنونی کرونایی در مازندران است ، استانی که برخلاف اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ ، از میلیون ها گردشگر و مسافر نوروزی میزبانی کرد و عادی انگاری در استان هم تبدیل به رفتار متعارف شده بود.

در حال حاضر ۱۸ شهرستان از ۲۲ شهرستان این استان در وضعیت پرخطر رنگ بندی قرمز کرونایی قرار دارد و چهار شهرستان نیز دارای رنگ نارنجی هستند. 

بابل ، ساری، آمل و قائمشهر به عنوان بزرگ ترین شهرستان های استان مازندران تقریبا ۸۰ درصد بیماران بستری کرونایی را در خود جای داده اند. عباس آباد ، کلاردشت ، سیمرغ و میاندرود چهار شهرستان کوچکی هستند که وضعیت نارنجی کرونایی دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha