گمرک اسلام قلعه با پایان اعتراضات، برای ورود کالاهای تجاری بازگشایی شد

کابل - ایرنا - سخنگوی استاندار هرات افغانستان روز شنبه اعلام کرد که با سفر هیأتی از کابل پایتخت به هرات و دیدار با استاندار این ولایت و هیأت معترضان، اعتراضات یک هفته ای کامیدونداران پایان یافت و مرز گمرکی اسلام قلعه فعالیت‌های خود را از سر گرفته است.

به گزارش ایرنا، «جیلانی فرهاد» امروز در گفت وگو با ایرنا گفت که معترضان در پی دیدار و  گفت وگو با هیأت مجلس، نماینده وزارت دارایی از کابل و دادن وعده به آنها برای کمک به آسیب دیدگان حادثه آتش سوزی اسلام قلعه، چادرهای تحصن خود را برچیدند و روند انتقال کالاها از این گمرک مرزی از سر گرفته شد.

وی گفت که طی هفته گذشته مرز اسلام قلعه با جمهوری اسلامی ایران و تورغندی با ترکمنستان توسط معترضان مسدود شده بود و روند واردات کالای بازرگانی متوقف و این وضعیت بر قیمت کالا و مواد خوراکی بویژه در هرات اثر منفی گذاشته و حدود ۳۰ درصد بر قمیت ها افزوده بود.

به گفته سخنگوی استاندار هرات، این هیأت دولتی، استاندار هرات و هیأت معترضان در این دیدارها تصمیم گرفتند که به روند رسیدگی به خواست رانندگان متضرر سرعت داده شود و خسارات آنها از طریق وزارت دارایی افغانستان جبران گردد.

این در حالی است که امروز شنبه نیز حدود ۱۰ تانکر حامل گاز مایع در استان هرات پس سرایت آتش در یکی از آنها، در آتش سوخت اما آتش سوزی پس از ۳ ساعت با تلاش نیروهای ارتش و آتش نشانی هرات متوقف شد.

آتش سوزی ۲۵ بهمن ماه در گمرک اسلام قلعه هزاران کامیون، تانکر و خودرو را در کام خود فرو برده بود و خسارات ده ها میلیون دلاری را به بازرگانان و بخش خصوصی هرات در غرب افغانستان وارد کرد که بر روند تجارت در غرب این کشور نیز اثر منفی گذاشته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha