نماینده آمریکا در امور افغانستان با مقامات عالی این کشور دیدار کرد

کابل - ایرنا - زلمی خلیل‌زاد امروز شنبه بار دیگر به افغانستان سفر کرد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی این کشور در باره نشست آینده صلح افغانستان در ترکیه بحث و تبادل نظر کرد.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی نهاد ریاست جمهوری افغانستان روز شنبه با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که این دیدار پیش از ظهر امروز در کاخ ریاست جمهوری صورت گرفته و در این دیدار، هر دو طرف در رابطه به توسعه روند صلح و آمادگی ها برای برگزاری کنفرانس قریب الوقوع صلح افغانستان در ترکیه بحث و تبادل نظر کردند.

شورای عالی مصالحه ملی افغانستان نیز در اطلاعیه جداگانه ای اعلام کرد که رئیس این شورا امروز همراه با شماری از معاونانش با زلمی خلیل زاد فرستاده ویژه آمریکا در امور افغانستان دیدار کرده است.

در این اطلاعیه آمده است که خلیل‌زاد در این دیدار ضمن تأکید برحمایت همه‌ ‌جانبه آمریکا از تلاش‌های صلح افغانستان تصریح کرد که این کشور در تلاش‌های صلح و دوران پسا صلح در کنار ملت و مردم افغانستان می ‌ماند.

وی افزود: جهان توقع دارد که افغانستان با طرح واحد به نشست استانبول برود و با قدردانی از پیش‌رفت‌ها در ایجاد اجماع داخلی زیر چتر شورای عالی مصالحه‌ ملی حرکت کرده و خواهان تسریع روند صلح و بیشترین استفاده از فرصت موجود برای پایان جنگ و استقرار صلح دایمی در افغانستان باشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان افزوده است که آمریکا از تمام طرف‌ها می‌ خواهند برای پایان جنگ و دست‌یافتن به صلح در این کشور آسیای مرکزی همکاری کنند.

عبدالله هم در این دیدار گفته است که افغانستان برای دست‌یافتن به صلح عادلانه و دایمی متعهد است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی از تسریع روند صلح استقبال کرد و از آمادگی دولت برای مشارکت و موفقیت نشست استانبول اطمینان خاطر داده است.

براساس گزارش‌ها قرار است نشست ترکیه در ۱۶ آوریل آغاز و تا ۲۶ این ماه ادامه داشته باشد و آگاهان سیاسی این نشست را با نشست بن در سال ۲۰۰۱ مقایسه کرده و باور دارند که این نشست نیز چالش هایی را پیشرو دارد که حل آن کاری ساده ای به نظر نمی رسد.

اما شماری دیگر از کارشناسان مسائل افغانستان این فرصت را تاریخی عنوان کرده و بر موفقیت آن تأکید می کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha