۲۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۷:۵۰
کد خبر: 84290453
۰ نفر

برچسب‌ها

«احضار» دیدنی می‌شود؟

بزرگ مردانیI منتقد
«احضار» دیدنی می‌شود؟

تهران- ایرنا- مجموعه «احضار» که قرار است برای ایام ماه مبارک رمضان از صدا و سیما پخش شود حالا هنوز نیامده با حواشی همراه شده و این سوال به صورت جدی مطرح است که آیا تلویزیون در سریال «احضار» جلسات احضار روح را نشان می‌دهد؟

با افزایش چالش‌های اقتصادی و مشکلات عدیده‌ای که برای افراد جامعه به وجود می‌آید، پناه آوردن به خرافات بیش از پیش در سطح جامعه گسترش می‌یابد و شیادان در این حوزه از ناآگاهی افراد استفاده می‌کنند. موضوعاتی چون رمالی و فالگیری بیش از پیش قوت گرفته و احضار روح، انرژی درمانی‌های دروغین، فال قهوه و جادوگری روز به روز در سطح جامعه بیشتر می‌شود.

علیرضا افخمی که ساخت سریال او یک فرشته بود (۱۳۸۴) را در کارنامه خود دارد، امسال در ماه رمضان سریالی را با عنوان احضار برای تلویزیون آماده کرده است. سریالی که با انتشار لوگو و تیزر آن توجه بسیاری را جلب کرده است و با موضوع توجه به عرفان‌های کاذب و جلسات احضار روح حرف و حدیث‌هایی را به وجود آورده است.

به گفته افخمی استفاده از چشم جهان‌بین در لوگو با موضوع و مضمون سریال، همخوانی دارد؛ علامتی که برای تمام جلسات احضار روح در نظر گرفته می‌شود اما آیا تلویزیون قرار است جلسات احضار روح را به نمایش بگذارد؟ افخمی برای سریال پنج کیلومتر تا بهشت (۱۳۹۰) مورد سوالات بسیاری قرار گرفت؛ از جمله اینکه چگونه روح امیرحسین که به کما می‌رود، با روح دختر سرگردان به کما رفته دیگری همراه می‌شود؟ حال باید دید که آیا علیرضا افخمی احضار روح را در سریالش نشان می‌دهد؟ بر اساس آیات قرآن کریم هنگامی که روح کسی را به تمام و کامل گرفتیم او به حقیقت برزخ و قیامت آگاه می‌شود، به همین جهت از خدای متعال می‌خواهد که یک بار دیگر او را بازگردانند تا گذشته تاریک خود را جبران کند.
 
در این بحث فرقی میان روح سرگردان و روح غیر سرگردان وجود ندارد، زیرا اساساً روح سرگردان نمی‌شود، به این خاطر که انسان یا زنده است یا مرده، به عبارت دیگر یا روح دارد یا ندارد، سرگردانی روح حتی در خواب نیز بی‌معناست و طبق منطق قرآن هرگز روح انسان سرگردان نمی‌شود. همچنین بنابر فتوای اکثر علما، برپایی یا شرکت در این مجالس، حرام اعلام شده، زیرا عمدتاً چنین مجالسی بر پایه دروغ و فریب‌کاری است.

حالا تلویزیون چگونه جلسات احضار روح را نشان خواهد داد و افخمی چه ترفندی را برای این جلسات که از پایه و اساس بر اساس فریب‌کاری و دروغ است به کار خواهد برد و آیا رسانه ملی این جلسات را به نمایش خواهد گذاشت و یا تنها در حد دیالوگ باقی خواهد گذاشت؟

بازگشت علیرضا افخمی بعد از سال‌ها غیبت با موضوع نقد عرفان‌های کاذب به تلویزیون، با نمایش تیزر و لوگوی سریال با سر و صداهایی همراه بوده؛ چراکه طرح این دست موضوعات همیشه چالش‌برانگیز و دارای حواشی بسیار است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =