مازندرانی‌ها بیش از ۲۷ میلیارد ریال کتاب از طرح‌های فصلی ۱۳۹۹ خریدند

ساری – ایرنا - مازندرانی‌ها در چهار طرح فروش فصلی کتاب سال ۱۳۹۹ با خرید بیش از ۲۷ میلیارد ریال کتاب استقبال بسیار خوبی از خرید یارانه‌ای کتاب داشتند و سبب شدند این استان در بین استان‌های پرفروش کتاب طرح‌های فصلی قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بازار کتاب و ترویج کتابخوانی برگزار می‌کند طی چند دوره برگزار شده در کشور با استقبال خوب و رو به رشد مازندرانی‌ها مواجه شده است. به طوری که به گفته مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران این استان را در بین استان‌های برتر از نظر میزان و تعداد فروش کتاب در طرح‌های فروش فصلی این محصول فرهنگی قرار داده است.

عباس زارع در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا از فروش بیش از ۲۷ میلیارد ریالی کتاب طی چهار دوره طرح فصلی فروش یارانه‌ای کتاب در کتابفروشی‌های مازندران خبر داد و گفت: طبق آمارهای ثبت شده در مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران از چهار دوره طرح بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب که در سال ۱۳۹۹ برگزار شد، مازندرانی‌ها ۲۷ میلیارد و ۱۵۷ میلیون و ۱۳۰ هزار ریال برای خرید کتاب در این طرح‌ها پرداختند.

وی افزود: تعداد کتاب‌های خریداری شده توسط مازندرانی‌ها در چهار طرح فصلی فروش یارانه‌ای کتاب نیز قابل توجه بود. در مجموع ۶۶ هزار و ۳۳۵ جلد کتاب در طرح‌های بهارانه، تابستانه، پاییزه و زمستانه کتاب سال ۱۳۹۹ توسط مازندرانی‌ها خریداری شد.

به گفته این مسئول، مازندران به استناد آمار مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در طرح زمستانه کتاب ۱۳۹۹ از نظر تعداد فروش به ترتیب پس از تهران، خراسان رضوی، اصفهان، قم، فارس، گیلان و آذربایجان شرقی در رتبه هشتم استان‌های کشور قرار گرفت و بر اساس مبلغ فروش نیز نهمین استان کشور بود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران مجموع تعداد روزهای برگزاری طرح‌های فروش فصلی کتاب در سال ۱۳۹۹ را ۳۹ روز در سال ۱۳۹۹ اعلام کرد و گفت: با توجه به محدودیت‌های کرونایی که در سال گذشته منجر به برگزار نشدن نمایشگاه‌های حضوری کتاب در عرصه استانی و ملی شد، طرح‌های فصلی فروش یارانه‌ای کتاب نقش مهمی در پر کردن این خلاء ناشی از شیوع کرونا در سراسر کشور داشت و خوشبختانه با استقبال خوبی هم مواجه شد. به طوری که از نظر میانگین فروش نسبت به روزهای برگزاری طرح در هر فصل روندی رو به رشد را در استقبال مازندرانی‌ها از اجرای این طرح داشتیم.

سال گذشته مانند سراسر کشور در مازندران نیز چهار دوره فروش یارانه‌ای فصلی کتاب برگزار شد. در طرح بهارانه کتاب مازندران که از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت به مدت ۱۱ روز برگزار شده بود مازندرانی‌ها از ۲۵ کتابفروشی عضو طرح ۱۱ هزار و ۶۱۸ جلد کتاب به ارزش ۴۲۶ میلیون تومان خریداری کردند.

تعداد روزهای اجرای طرح تابستانه کتاب ۱۳۹۹ دو روز بیشتر از بهارانه بود و میزان استقبال نیز بیشتر شد. این طرح تابستانی به مدت ۱۳ روز از ۱۸ تا ۳۰ مرداد در ۲۶ کتابفروشی مازندران برگزار شد و علاقه‌مندان به کتاب در این استان ۲۰ هزار و ۷۷۹ کتاب به ارزش اقتصادی ۸۰۸ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان خریدند.

پاییزه کتاب ۱۳۹۹ در ۳۲ کتابفروشی مازندران از ۲۴ تا ۳۰ آبان یعنی به مدت ۷ روز برگزار شده بود که کاهش ۶ روزه طرح نسبت به تابستانه کتاب سبب شد مجموع خرید کتاب نسبت به دوره تابستانی طرح کاهش یابد. مازندرانی‌ها در پاییزه کتاب پارسال ۱۷ هزار و ۲۲۵ کتاب با مجموع مبلغ ۷۰۵ میلیون و ۴۴۴ هزار تومان خریداری کردند. اما با توجه به کم شدن روزهای برگزاری طرح، از نظر میانگین خرید کتاب در هر روز بر مبنای تعداد و مبلغ باز هم رشد محسوسی در عملکرد مازندرانی‌ها دیده می‌شد.

در طرح زمستانه کتاب نیز که به مدت ۸ روز از ۹ تا ۱۶ اسفند در ۳۵ کتابفروشی مازندران برگزار شد، مازندرانی‌ها ۱۶ هزار و ۷۱۳ جلد کتاب به مبلغ ۷۷۶ میلیون و ۱۱۱ هزار تومان خریدند.

مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران و معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سال گذشته علاوه بر اجرای این طرح‌های فروش فصلی کتاب تلاش کرد تا با افزایش یارانه کتاب به ازای هر کد ملی نیز میزان استقبال از این طرح را در کشور افزایش دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha