قالیباف: معجزه اجتماعی فراگیر مردمی راه حل مشکلات است

تهران - ایرنا - رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که مهمترین وظیفه در گام دوم انقلاب، تلاش برای کاهش فاصله میان بایدها و واقعیت‌ها بوده و معجزه اجتماعی فراگیر مردمی راه حل مشکلات کشور است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمدباقرقالیباف» ‌امروز شنبه در بیست و پنجمین همایش سراسری فرماندهان، معاونان، روسا و مدیران ناجا که در ستاد فرماندهی نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: انقلاب اسلامی ایران افتخارات بزرگی را پدید آورده، از این رو تاثیرات آن در سطح کشور، منطقه و بین الملل مشهود است؛ براساس مجاهدت های امام (ره) و مردم و رهبری‌های هوشمندانه فرماندهی معظم کل قوا در این مقطع از تاریخ که آغاز قرن جدید است، شاهد احیای مجدد اسلام و عزت مسلمین هستیم، بنابراین طبیعی است که استکبار جهانی مقابل چنین باورهایی بایستد و در جهت ایجاد مانع باشد.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان این که امروزه در گام دوم انقلاب باید به اولویت‌ها و چالش‌های پیش رو توجه کنیم، افزود: بیانیه گام دوم انقلاب که از سوی رهبر معظم انقلاب صادر شد، سیاست نامه‌ای برای همگان است که در آن تحلیل روندی از کل مسیر انقلاب، افق‌های آینده و وظایف افراد مشخص شده است.

وی با تاکید بر این که مهمترین وظیفه در گام دوم انقلاب، تلاش برای کاهش فاصله میان بایدها و واقعیت ها است اضافه کرد: به عنوان نمونه هم اکنون معیشت مردم تحت فشار قرار گرفته و شاهد معضلات اقتصادی در کشور هستیم تاجایی که مسئله تامین و توزیع مرغ به سادگی با روح و روان مردم بازی می‌کند که این مسائل به دلیل کمبود منابع نیست بلکه ضعف مدیریت است.

قالیباف ادامه داد: امروزه ابرقدرت‌های دنیا در مقابل اراده ملت زانو می‌زنند، اما در طرفی دیگر مردم رنج می‌کشند و در صف مرغ برای برآوردن انتظارات حداقلی شان حضور دارند، بر همین اساس باید فاصله بین بایدها و واقعیت‌ها را به حداقل ممکن برسانیم.

وی دستیابی به تحول اجتماعی و معجزه اجتماعی منطقی و فراگیر را راه حل برطرف کردن برخی از مشکلات دانست و گفت: این تحول اجتماعی جز با مردم باوری رخ نمی‌دهد و در این راستا نباید مردم را به سیاه و سفید و خاکستری دسته بندی کنیم.

رییس مجلس شورای اسلامی افزود: نباید برخی را ببینیم و برخی دیگر را نبینیم؛ هر طبقه‌ای دارای سلیقه‌ای است، بنابراین نباید با نگاه تبعیض آمیز آنها را دسته بندی کنیم.

قالیباف تصریح کرد: منظور از مردم باوری یعنی باید با زبان مردم با آنها سخن بگوییم؛ در فرهنگ اهل بیت (ع) نیز مشاهده می‌شود که امامان (ع) در هر مقطع از زندگی متناسب با زبان مردم صحبت کرده‌اند. امام راحل نیز وقتی با مردم سخن می‌گفت، با زبان آنها صحبت می‌کرد و عمیق ترین مباحث فلسفی، فقهی و توحیدی را با راحت ترین جملات بیان می‌کردند. به عنوان نمونه وقتی بحث گروه های کارگری و مباحث اینچنینی بود، ایشان فرمودند خداوند هم کارگر است، لذا آنهایی که اهل قرآن و تفسیر بودند به عظمت این حرف پی می‌بردند و کارگران ساده هم جایگاه خودشان را درک می کردند.

وی با بیان اینکه جامعه در حوزه مسائل سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، رشد قابل توجهی کرده است، ‌ گفت: اما بخش اقتصادی نتوانسته پا به پای این سه حوزه پیش رود، که دلایل مختلفی مثل تحریم‌ها، سوء مدیریت و... دارد که در این مدت اخیر بحران کرونا هم به آن اضافه شده است، اما ریشه اصلی این امر، ناکارآمدی و دوری از مردم باوری و دوری از اندیشه های ناب انقلاب است؛ باید یادآور شد اندیشه های انقلاب ریشه در خداباوری و ایمان داشتن به سنت های الهی است.

رییس قوه مقننه کشور تاکید کرد: دشمنان برای تضعیف نظام سیاسی از حوزه اقتصاد وارد می‌شوند و آن را تحت فشار قرار می‌دهند، البته گاهی دوقطبی فقر و غنا در کشور مهمترین از دوقطبی جنگ و صلح شده است.

وی با اشاره به برخی دیگر از چالش‌هایی که مردم با آن مواجه هستند گفت: نظام بوروکراسی اداری و اجرایی حاکم، اسب سرکشی شده که گاهی سوار آن هیچ تسلطی بر آن ندارد و وی را با خود می‌برد که ضعف بزرگی است.

قالیباف درخصوص اهمیت رابطه بین کارگزاران و مدیران بین مردم تصریح کرد: شهید بهشتی همیشه می‌گفت که برخی از موضوعات در فرهنگ اسلامی مانند عدالت، قطعی است، لذا در رابطه بین کارگزاران در نظام اسلامی و مردم، هرگز نباید حجابی باشد؛ حق مردم است بدون هیچ مانع، آجودان و ریس دفتر بتوانند با مدیران خود صحبت کنند که اگر این مورد برطرف نشود سبب ایجاد فاصله میان باورها و واقعیت ها می‌شود.

رییس نهاد قانونگذاری کشور تصریح کرد: در دوران دفاع مقدس، رزمندگان و بسیجیان در صبح روز عملیات، فرماندهان قرارگاه، لشگر و گردان خود را در پشت خاکریزها کنار خود می دیدند که این مهم عامل موفقیت در دوران دفاع مقدس بوده است. دشمن خبیث نیز متاسفانه هر روز تلاش می‌کند، تهمت دروغ را به جامعه تزریق کند، لذا باید توجه جدید به رابطه کارگزاران نظام و مردم داشت.

وی ادامه داد: گروه های مختلف خواسته های متعددی را مطالبه می‌کنند که گاهی با یکدیگر متضاد است و اگر پاسخ دقیق، به موقع و سریع به خواسته‌ها داده نشود، هر روز با مسائل مختلفی مواجهیم؛ به عنوان مثال در حوزه افزایش حقوق‌ها، در تامین اجتماعی برای برخی کف حقوق زیر ۲ میلیون تومان پیش بینی و برخی دیگر ۶ میلیون تومان دیده شده و افزایش حقوق ها نیز هیچ تناسبی ندارند و منصفانه نیست، بنابراین در حوزه جامعه شناسی باید مواردی مانند عدالت، مبارزه با فقر، تبعیض و... مورد توجه قرار گیرد.

رییس مجلس شورای اسلامی، روزمرگی را از دیگر مشکلات جامعه دانست و افزود: روزمرگی با تار و پود انقلاب اسلامی و اقدام جهادی سازگاری ندارد، لذا همیشه باید شاهد حرکت، جوشش و پویایی در سیستم نظام باشیم و عدم تحقق این موضوع سبب ناکارآمدی نظام اداری و اجرایی کشور می‌شود.

وی تاکید کرد: ناکارآمدی‌های یاد شده سبب مشکلاتی می شود که سربار آن را نیروی انتظامی باید تحمل کند و هر اقدامی در این راستا موجب مسائل مختلف می شود.

قالیباف اظهار کرد: امروزه نیروی انتظامی در بطن زندگی مردم است و خیلی وقت‌ها فرماندهان ناجا بیشتر از نیروهای خود با مردم دیدار می کنند، بنابراین شناخت پدیده‌ها پیش از اقدام کردن، امری واجب است. ناجا زمانی موفق است که بتواند به صورت فعال و جلوتر از پدیده ها حرکت کند.

رییس قوه مقننه کشور افزود: نیروی انتظامی در گروه‌های مرجع، جزو سه رتبه برتر است، لذا این سرمایه اجتماعی را در راستای اعتمادسازی باید حفظ کند و دچار روزمرگی نشود؛ به عبارتی ناجا باید فرزند زمانه خویش در همه ابعاد باشد.

وی ادامه داد: پایه اساسی اعتمادسازی، کارآمدی مبتنی بر مردم باوری است، به عنوان مثال مردم مرزنشین باید احساس کنند که با نیروی انتظامی عجین هستند، آن وقت می توان آثارش را در حفاظت و حراست از مرزها دید؛ رضایت مردم، تبلور رضایت الهی است، بنابراین باید تلاش کنیم مردم به حقوقشان آشنا شوند تا اعتماد صورت گیرد.

قالیباف بیان کرد: مجلس شورای اسلامی آماده است تا حمایت های قانونی، مالی و... از نیروی انتظامی صورت گیرد تا شاهد برطرف کردن نیازهای حداقلی این مجموعه باشیم، زیرا امنیت و برطرف کردن مشکلات معیشتی دارای اهمیت است؛ گاهی مردم با مشکلات کنار می آیند، اما امنیت برایشان اولویت دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: به عنوان مثال تلاش شد در سال جاری برای اقدامات عمرانی مربوط به ۲۰۸ پاسگاه و کلانتری اعتبار اختصاص یابد و این موضوعی بود که در سفرهای نظارتی نیز مردم درخواست می کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =