حراج مقاله ای از قرن ۱۹ میلادی در باب اهمیت شستن دست‌ها

تهران- ایرنا- در روزهایی که شیوع کرونا لزوم رعایت بهداشت را دوچندان کرده است، حراج‌خانه کریستیز یک مقاله قرن نوزدهمی در باب اهمیت شستن دست‌ها را به حراج می‌گذارد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، با شیوع ویروس کرونا در یک سال گذشته شستن مکرر دست‌ها به یک عادت در بین مردم تبدیل شده است اما در قرن نوزدهم میلادی این چنین نبود.

ایگنس سملوایس (Ignaz Semmelweis) از انترن‌های جوان اولین کلینیک زایمان بخش آموزشی بیمارستان عمومی وین، در سال ۱۸۴۷ میلادی متوجه شد نرخ مرگ‌ومیر مادران و نوزادان در یکی از بخش‌های زایمان بسیار بالاست. آمار تلفات در این بخش ۱۳ درصد برآورد می‌شد در حالی که در بخش‌های دیگر این آمار محدود به دو درصد بود؛ از اولین بخش برای آمورش دانشجویان پزشکی استفاده می‌شد و از بخش دوم برای تعلیم دادن ماماها. سملوایس جوان به این نتیجه رسید که دانشجویان پزشکی عفونت را از اتاق‌های بخش تشریح به اتاق زایمان می‌آورند و از همین رو سیاست اجباری شدن شستن دست‌ها با  آب آهک کلره را پایه گذاشت. نرخ مرگ‌ومیر پس از آن به طرز چشمگیری کاهش یافت و به تنها ۱ درصد رسید.

این پزشک مجارستانی در سال ۱۸۴۹ در یک سخنرانی موسوم به منشا تب نفاس (The Origin of Puerperal Fever) درباره کشف مهم خود سخنرانی کرد. همکارش، فردیناند فون هبرا، یک سال بعد جزئیات این کشف را در مجله انجمن پزشکان وین منتشر کرد و آن را از لحاظ اهمیت با واکسن آبله در یک کفه ترازو گذاشت.   

با این وجود از ایده‌‍‌های سملوایس در دوران حیاتش استقبال نشد. وی در نهایت کارش را از دست داد و در سال ۱۸۶۵ میلادی در حالی که تنها ۴۷ سال داشت در یک بیمارستان روانی درگذشت. در این روزهای کرونایی که تاکید بر لزوم شست و شوی مکرر دست‌ها اصلی‌ترین توصیه برای قطع زنجیره انتقال است، کارشناسان حراجی کریستیز کشف سملوایس را تاریخ‌ساز دانسته و از آن به عنوان یکی از بزرگترین دستاورد تاریخ پزشکی یاد می‌کنند.

از همین رو، هفته آینده اولین نسخه از مجله‌ای که این کشف علمی مهم در آن منتشر شد، به قیمت تخمینی ۱۲ تا ۱۸ هزار پوند در یکی از حراج‌های این حراج‌خانه به فروش گذاشته می‌شود.

ویروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر ۹۸) در شهر ووهان در استان هوبی چین گزارش شد. ابتدا از این بیماری به عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

این بیماری که به تدریج به کشورهای مختلف سرایت و سازمان جهانی بهداشت از آن با واژه همه‌گیری یاد کرد، تا لحظه تنظیم خبر ۱۳۵ میلیون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از این میان بیش از دو میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جان باخته‌اند.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =