۲۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۰۶
کد خبرنگار: 2962
کد خبر: 84290176
۰ نفر

برچسب‌ها

۳۳۰ تن محصول گیاهان دارویی در ابرکوه برداشت شد

یزد - ایرنا - سرپرست مدیریت جهاد کشاورزی ابرکوه گفت: با توجه به توسعه کشت گیاهان کم آبخواه در چارچوب بهره وری بیشتر از آب مجازی و تغییر الگوی کشت ، پارسال ۳۳۰ تن انواع محصول گیاهان دارویی از ۲۰۰ هکتار زمین‌های زیرکشت از سوی کشاورزان این شهرستان برداشت شد.

علی محمد هوشمند روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود: کاشت و توسعه گیاهان دارویی علاوه بر صرفه جویی در آب به ‌طور متوسط در هر هکتار برای کشاورزان ۱۰۰ میلیون ریال در مجموع بیش از ۲۰ میلیارد ریال درآمدزایی دارد.

وی بابیان اینکه سال ۹۹ در این شهرستان ۱۰۰ هکتار به کشت زعفران اختصاص داشت ،خاطرنشان کرد: از این میزان سطح زیرکشت ۴۰۰ کیلوگرم زغفران خشک به ارزش هر کیلویی ۱۴۰ میلیون ریال برداشت شد.

وی با تاکید بر اینکه کاشت و توسعه کشت گیاهان دارویی که ظرفیت خوبی برای مدیریت برداشت آب است از جمله اولویت کاری این نهاد قرار دارد، پیش بینی کرد که امسال با توجه به ارزش افزوده بالا، کم آبخواه بودن آن و استقبال کشاورزان سطح زیرکشت گیاهان دارویی امسال به ۲۵۰ هکتار برسد.

 ۱۵ رقم گیاهان دارویی در ابرکوه کشت می شود

این مسوول اظهارکرد:  گیاهان دارویی از جمله زودبازده‌ ترین محصول کشاورزی است و تاکنون ۱۵ رقم با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه (گرم و خشک) مناسب کشت تشخیص داده شد که می توان به زعفران ، به‌ لیمو، آویشن، نعناع فلفلی  ، زوفا ، شیرین‌بیان ، شوید ، زیره ، شنبلیله ، مرزنگوش ، گل محمدی ، زیره و بادرنجوبه و سایر محصولات اشاره کرد.

هوشمند ادامه داد: گیاهان دارویی در دوره کشت حداکثر سه مرحله نیاز به آبیاری دارد و جزو گیاهان کم آبخواه محسوب می شود و می‌تواند به منابع سفره های آب زیرزمینی منطقه کمک کند و هم منبع درآمد مطمئنی برای کشاورزان باشد.

سرپرست جهاد کشاورزی ابرکوه ، یادآورشد: برای توسعه و افزایش محصول علاوه بر آموزش کشاورزان، معرفی گونه‌های مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه در برنامه‌های کاری جهاد کشاورزی قرار دارد.

وی ادامه داد: این شهرستان ظرفیت‌های خوبی با توجه به تبعات خشکسالی و کم‌آبی و افت سطح آب‌های زیرزمینی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و محصولات گلخانه‌ای دارد.

سطح زیرکشت کشاورزی این شهرستان به دلیل کاهش بارندگی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار و ۸۰۰ هکتار در سال های اخیر کاهش یافت؛ ۴۰ درصد اشتغال مردم ابرکوه وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است.

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و بخشی از محصول کشاورزی و دامی در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود .

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات کشاورزی با کیفیت مناطق گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲۰ هزار میلیارد ریال در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت و ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =