بازده نیروگاه‌های حرارتی ایران به ۳۹ درصد رسید

تهران- ایرنا- مدیرعامل شرکت مادرتخصصی تولید نیروی برق حرارتی گفت: بازده نیروگاه‌های حرارتی کشور برای نخستین بار در تاریخ صنعت برق ایران به رقم ۳۹ درصد افزایش یافت.

به گزارش روزشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «محسن طرزطلب» افزود: بازده نیروگاه‌های حرارتی ایران پارسال با رشد بیش از چهار دهم درصدی از ۳۸.۵۶ درصد به ۳۹ درصد افزایش یافت؛ رقمی که بیشترین میزان افزایش سالیانه بازده نیروگاه‌های حرارتی در هشت سال اخیر بوده و موجب کاهش مصرف ۸۴۶ میلیون مترمکعب/لیتر سوخت معادل در سال ۹۹ شده است.

وی با تاکید بر اینکه افزایش چهار دهم درصدی بازده نیروگاه‌ها بیش از یک درصد صرفه‌جویی سالیانه سوخت مصرفی نیروگاه‌ها را به دنبال داشته است، خاطرنشان‌کرد: صرفه‌جویی سالیانه سوخت موجب ارزش افزوده و حفظ سرمایه ملی می‌شود، بر این اساس اجرای اقدام‌های منجر به افزایش بازدهی با حمایت‌ها و مشوق‌های دیده شده در ضوابط، مقررات و قوانین بالادستی از مهمترین اهداف این شرکت است.

طرزطلب، یکی از عوامل مهم دست‌یابی به بازده یاد شده را اجرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی دانست و افزود: بعضی واحدها در طول بهره‌برداری دچار اشکالاتی می‌شوند که می‌تواند بر بازده آن‌هـا تاثیرگذار باشد که این محدودیت‌ها در زمان اجرای برنامه تعمیرات واحدها رفعشده و کاهش بازده واحدها جبران می‌شود.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه‌داد: بر همین اساس با بررسـی دقیق و تدوین استراتژی نظام نگهـداری و تعمیرات واحدهای نیروگاهی و همچنین انجام به‌مـوقع بازدیدهای دوره‌ای و برنامه تعمیراتی اشکالات ایجاد شده در دوره بهره‌برداری از واحدهـا رفع شده و این اقدام علاوه بر رفع محدودیت‌های تولید، افزایش بازده واحدهـا را در پی دارد.

وی با اشاره به نقش ساخت بخش بخار نیروگاه‌های سیکل ترکیبی در دست‌یابی به بازده ۳۹ درصدی، گفت: بازده واحدهای گازی بزرگ به‌طور متوسط ۳۱ درصد است که با احداث واحد بخار متصل به آن‌ها و تکمیل بلوک سیکل‌ترکیبی، بازده مجموعه به بیش از ۴۵ درصد افزایش می‌یابد؛ در همین راستا سال گذشته در مجموع یک‌هزار و ۹۳۶ مگاوات بلوک سیکل‌ترکیبی به ظرفیت شبکه سراسری برق کشور اضافه شده است.

طرزطلب، به اجرای برنامه ارتقای واحدهای گازی V۹۴.۲ اشاره کرد و گفت: اجرای عملیات ارتقا بر روی این واحدهای گازی هم‌زمان با تعمیرات اساسی واحدها، باعث افزایش ۱۰ مگاوات در توان تولیدی و یک درصد افزایش بازده برای هر واحد شده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی ادامه‌داد: افزایش بهره‌وری واحدهای نیروگاهی، کاهش میزان سوخت مصرفی و استفاده بهینه از سوخت تخصیص یافته به نیروگاه‌های حرارتی کشور از جمله مهم‌ترین مزایای افزایش بازده نیروگاه‌های حرارتی است.

وی با اشاره به برنامه‌های این شرکت به منظور افزایشبازده نیروگاه‌های حرارتی کشور، گفت: جهت‌گیری به سمت نیروگاه‌های چرخه‌ ترکیبی با بازدهی بالا و آلایندگی کمتر با توجه به پیشرفت فناوری و ساخت داخل تجهیزات این نوع نیروگاه‌ها، برنامه‌ریزی و اجـرای کامل برنامه تعمیرات واحدهای نیروگاهی و تبدیل واحدهای گازی سیکل باز به واحدهای سیکل ترکیبی از جمله برنامه‌های صنعت برق حرارتی برای ارتقای بازده واحدهای تولید برق حرارتی است.

این مسوول تاکید کرد: بازنشسته کردن واحدهای فرسوده و با بازده پایین، ارتقـای بهره‌وری در فعالیت‌ها و مشارکت بیشتر بخش خصوصی، استفـاده بیشتـر از فناوری روز جهان و هماهنگی‌ و همکاری با شرکت مدیریت شبکه برق ایران در جهت آرایش بهینه تولید نیز از دیگر برنامه‌هایی است که مجموعه برق حرارتی برای افزایش بازده نیروگاه‌های حرارتی کشور در دستور کار قرار داده است.

مدیرعامل شرکت برق حرارتی خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین سند شورای عالی انرژی کشور مقدار بازده نیروگاه‌های حرارتی در سال ۱۴۲۰ برابر با ۵۰ درصد هدف‌گذاری شده است که در تلاشیم با اجرا و تحقق برنامه‌های یاد شده به این مهم دست یابیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =