اجرای ۵ پروژه ملی احیای باغ‌ها در کشور با حمایت معاونت علمی

تهران- ایرنا- معاونت علمی و فناوری در تلاش برای گسترش تولید نهال کشت بافت در باغ های کشور و افزایش مقاومت و کیفیت محصولات، از اجرای پنج پروژه ملی در این زمینه حمایت می کند.

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طبق آمار ارائه شده توسط معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی سالانه حدود ۵۰ میلیون اصله انواع نهال مثمر در کشور مصرف می شود که از این تعداد، حدود چهار میلیون اصله نهال با استفاده از تکنیک کشت بافت تولید می شوند.

همین آمارها نیز گواهی می دهند که بخش عمده‌ای از باغات کشور از لحاظ آرایش احداث، نوع ارقام باغی و مدیریت باغ بـه صورت کاملا سنتی و غیر علمی کشت می‌شوند، اما ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا با کمک روش کشت بافتی، تولید نهال و احیای باغات کشور را بهینه‌سازی کند.

در همین راستا  پنج پروژه ملی طراحی شده است. تولید نهال میوه‌های دانه‌دار، تولید نهال میوه‌های دانه‌دار مانند سیب، گلابی و به، یکی از برنامه‌های ستاد برای تولید نهال کشت بافتی و احیای باغات در کشور است.

بر اساس برنامه‌ریزی چهار ساله ستاد و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان قرار است سه پروژه با ارزش افزوده ۲۸ میلیون دلاری در کشور اجرایی شود. اجرای کامل این برنامه در زمان مقرر به اشتغال زایی برای ۷۰ نفر منجر خواهد شد.

تولید نهال میوه‌های هسته‌دار، از دیگر برنامه‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید نهال میوه‌های هسته‌داری چون آلبالو، هلو، گیلاس و زردآلو است. برنامه‌ای چهار ساله و با ارزش افزوده ۶ میلیون دلاری برای کشور که برای ۵۰ نفر اشتغالزایی خواهد کرد.

تولید نهال پسته و گردو،  نهال پسته و گردو محصولات دیگری هستند که در این طرح قرار است تولید شوند. محصولاتی پرکاربرد و دارای ارزش افزوده بالا در کشور هستند.

ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در تلاش است تا با کمک فناوران، این طرح را در مدت چهار سال در کشور اجرایی کند تا با این کار ۱۰۶ میلیون دلار سرمایه در کشور حفظ شود و ۱۰۰ نفر نیز در این طرح مشغول به کار شوند.

تولید نهال میوه‌های دانه‌ریز، همچنین یکی از برنامه‌هایی که در این پروژه‌ها مدنظر است و بیش از ۷۶ میلیون دلار به رونق اقتصاد کشور کمک می‌کند، تولید نهال میوه‌های دانه‌ریز مثل انگور است که در قالب ۱۰ پروژه ملی در حال اجرا است.

بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته این کار در مدت چهار سال می‌تواند برای ۵۰ نفر شغل مفید ایجاد کند.

تولید نهال میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری،  تولید نهال میوه‌های گرمسیری و نیمه گرمسیری مانند پرتغال نیز در این طرح دیده شده و ۱۰ پروژه نیز برای آن در نظر گرفته شده است،  طرحی که با ارزش افزوده ۴ میلیون دلاری اجرایی می شود و پس از چهار سال به نتیجه خواهد رسید.

همه این طرح‌ها قرار است عددی حدود ۲۲۰ میلیون دلار ارزش افزوده برای کشور به همراه داشته باشند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha