کرونا در آذربایجان‌غربی؛ هر روز بدتر از دیروز

ارومیه- ایرنا- وضعیت شیوع کرونا در آذربایجان غربی هر روز بدترو بغرنج‌تر می‌شود و علاوه بر افزایش مبتلایان، تعداد بستری شدگان نیز طی روزهای اخیر همواره صعودی بوده و با ارقام روزهای اوج پیک سوم در اواسط پاییز گذشته برابری می کند.

به گزارش ایرنا، کرونا که دیگر پدیده ای جدید در دنیا به شمار نمی رود و ماههاست که میهمان همه کشورها، شهرها و خانواده ها شده، موج جدید خود را در ایران ایجاد کرده و همچنان با این موج در حال تاخت و تاز است.

افزایش تعداد مبتلایان و چهار رقمی شدن آنان، رشد تعداد بستری ها، افزایش مراجعه به پزشکان متخصص و همچنین رشد تعداد فوتی ها از جمله نشانه هایی است که روزهای ناخوش اواسط پاییز سال گذشته را در آذربایجان غربی تداعی و دوباره تکرار می کند.

بخش زیادی از این موارد، به رفتار شهروندان در بی توجهی به پروتکل ها و موارد بهداشتی لازم برای پیشگیری از شیوع کرونا بر می گردد که موجب شد تا میزان سرایت بیماری کووید ۱۹ از جمله از نوع انگلیسی آن رو به افزایش گذارد و خانواده های زیادتری را درگیر کند.

این در حالی است که با وجود شیوع روزافزون، همچنان عده ای از شهروندان همچنان بدون توجه به وضعیت جامعه، رعایت پروتکل های بهداشتی را مورد بی توجهی قرار می دهند و علاوه بر حضور در دورهمی ها، ماسک را نیز به فراموشی سپرده اند.

البته با اعمال محدودیت های شدید ۱۰ روزه که از امروز، شنبه در آذربایجان غربی نیز نظیر دیگر مناطق کشور آغاز شده، امیدواری ها برای جلوگیری از روند افزایشی ایجاد شده که البته بازهم تحقق این امر به رفتار شهروندان مرتبط است.

مردم: دورهمی ها، بی توجهی برخی مردم و مغازه دارها به شیوه نامه ها عامل شیوع بیشتر کروناست

یکی از شهروندان ارومیه ای در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: هر روز تعداد زیادی از شهروندان بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند ولی عده ای از مردم، همچنان بی اعتنا به آن در زندگی عادی خود به سر می برند.

اکبر مظاهری اضافه کرد: بسیاری از مغازه ها به صورت مخفیانه و آشکار باز هستند و مشتریان را هم پذیرش می کنند در حالی که نباید اینچنین باشد.

وی اضافه کرد: در بسیاری از ادارات نیز با وجود اعلام رسمی ستاد کرونا، بسیاری موارد رعایت نمی شود و حتی ازدحام جمعیت از روزهای عادی در برخی ادارات بیشتر است.

دیگر شهروند ارومیه ای که ظاهرا مغازه خود را به خاطر شیوع کرونا بسته بود، گفت: من مغازه خود را بسته ام ولی بسیاری از همکاران ما کار خود را ادامه داده اند و توجهی هم به وضعیت کرونایی ندارند.

او که نخواست نامش آورده شود، اضافه کرد: بازرسان هم بازرسی های لازم را ندارند و همین امر موجب پررویی بسیاری از همکاران شده است.

وی بیان کرد: البته دورهمی های بزرگ در ویلاهای خارج از شهر و با حضور خانواده های زیاد به ویژه در منطقه امامزاده یکی از عوامل مهم شیوع کرونا در روزهای بهاری در ارومیه است که فکر نمی کنم کسی توجهی به آنها بکند.

این شهروند اضافه کرد: در این دورهمی ها گاه تا ۱۰ خودرو و بیشتر در حیاط ویلاها پارک کرده و بدون توجه به شرایط کرونایی، حضور دارند که همین امر می تواند سرعت شیوع را بیشتر کند.

استفاده از ماسک در برخی مناطق آذربایجان‌غربی به ۲ درصد رسیده است

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی با اشاره به بازدید از وضعیت کرونایی برخی شهرستان های استان گفت: استفاده از ماسک در ربرخی مناطق استان به ۲ تا ۳ درصد رسیده که این بسیار خطرناک است.

دکتر جواد آقازاده افزود: علاوه بر آن، در برخی بازدیدها طی روزهای گذشته شاهد بودیم که جشن های عروسی نیز بدون رعایت کم ترین پروتکل بهداشتی در این مناطق انجام می شد.

وی با بیان اینکه، دانشگاه علوم پزشکی مسوول  زیرساخت های درمانی نظیر بیمارستان ها و درمان بیماران و ایجاد امکانات مورد نیاز، اکسیژن رسانی و تامین دارو و تخت مورد نیاز است، اظهار کرد: در طرف دیگر دستگاه های اجرایی هستند که باید در زمان مورد نیاز محدودیت های اعمالی را اجرا کنند.

وی تاکید کرد: آذربایجان غربی در وضعیت قرمز است اما پروتکل هایی که برای وضعیت قرمز باید اجرایی شود متاسفانه اجرا نمی شود و باید توجه داشته باشیم که مشاغل ۲ و ۳ و ۴ باید بسته شوند و تنها مشاغل سطح یک مجاز به ارائه خدمت هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی بیان کرد: واکسن مطالبه عمومی است اما تا زمانی که واکسیناسیون انجام شود باید خودمراقبتی داشته باشیم و اصول اولیه بهداشتی را رعایت کنیم.

دکتر آقازاده با ارائه آماری از افزایش تست های تشخیصی، مبتلایان به کرونا، بستری های بیمارستانی و فوتی های ناشی از کووید ۱۹ در آذربایجان غربی اضافه کرد: هفته گذشته میانگین مراجعه کنندگان سرپایی به مراکز ۱۶ ساعته یک هزار و ۸۰۹ نفر بود که در هفته جاری ۲ هزار و ۹۳۱ نفر شده است؛ زمانی که مراجعه کننده به مراکز ۱۶ ساعته افزایش می یابد به تبع آن تعداد افراد بستری نیز افزایش می یابد.

وی ادامه داد: تعداد بیماران بستری در بیمارستان های استان نسبت به هفته گذشته ۲ برابر افزایش یافته است و به تعداد ۸۷۰ نفر رسیده است؛ بدون تعارف می گویم که با ادامه روند فعلی تعداد بستری ها در هفته آینده به هزار و ۵۰۰ نفر می رسد یعنی این تعداد تصاعدی افزایش می یابد.

وی گفت: براساس بررسی های انجام شده از ۴ تا ۹ فروردین ۱۴۰۰، به طور متوسط ۴ فوتی با تست مثبت و ۶ فوتی با تست منفی در استان داشتیم به بیان دیگر به طور متوسط روزانه ۱۰ نفر با سندرم حاد تنفسی در استان فوت شدند؛ این تعداد در هفته جاری به ۱۳ نفر رسیده است و تعداد افراد فوت شده افزایش می یابد.

به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی، فاصله بستری تا بخش مراقبت های ویژه و فوت شدن در استان به سه روز کاهش یافته است.

آقازاده افزود:البته تست گیری از افراد در استان افزایش یافته است به طوری که در ۱۷ فروردین، سه هزار و ۳۹۵ مورد تست گیری انجام شد؛ پیش بینی ما این است که اگر به طرف قرمز شدن پیش می رویم باید تعداد تست گیری و بیماریابی را افزایش دهیم. با توجه به امکاناتی که ایجاد شده است پیش بینی می کنیم بتوانیم تا پنج هزار تست در روز پیش رویم.

هر ۶ دقیقه یک نفر بر اثر کرونا در آذربایجان غربی بستری می شود

مسوول کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی هم گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته ۸۸۱ مبتلا به کرونا در استان شناسایی و ۲۴۰ نفر از آنان در مراکز درمانی بستری شدند.

دکتر علی احمد آقاپور افزود: تعداد بستری شدگان در ۲۴ ساعت گذشته از اواخر آبان تاکنون در آذربایجان غربی بی سابقه بوده است.

وی اضافه کرد: با اضافه شدن این تعداد، کل بستری شدگان سندرم حاد تنفسی در آذربایجان غربی به ۹۵۲ نفر رسید که از این تعداد، ۴۶۲ نفر مشکوک و ۴۹۰ نفر مبتلای قطعی هستند.

وی بیان کرد: از کل بستری شدگان ۲۴ ساعت گذشته، ۹۶ نفر مربوط به ارومیه، ۵۷ نفر خوی، ۱۶ نفر میاندوآب و ۱۶۷ نفر نقده بودند که نشان دهنده وضعیت بسیار نامناسب به ویژه در ارومیه و خوی است.

مسوول کارگروه اطلاع رسانی ستاد دانشگاهی مقابله با کرونا در آذربایجان غربی ادامه داد: ۲۱۰ نفر از بستری شدگان در بخش های مراقبت های ویژه بوده و ۴۵ نفر نیز با حال وخیم فقط با استفاده از ونتیلاتور تنفس می کنند.

آقاپور از فوت هفت نفر دیگر شامل ۲ نفر در خوی، ۲ نفر در ارومیه، یک نفر در هریک از شهرستان های بوکان، سلماس و تکاب طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا خبر داد و اظهار کرد: با اضافه شدن این تعداد، کل فوتی های ناشی از کرونا در استان به سه هزار و ۸۴۳ نفر رسید.

به گزارش ایرنا، تاکنون بیش از ۱۳۰ هزار نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده اند و اگر به همین منوال پیش برود، دهها هزار نفر دیگر نیز به بیماری کووید ۱۹ مبتلا خواهند شد که این افزایش، مهمترین عامل در افزایش فوتی ها و داغ دیدن خانواده های بیشتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha