طرح مدیریت اثر طبیعی ملی غار یخگان خلخال اجرا می‌شود

اردبیل- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: طرح مدیریت اثر طبیعی ملی غار یخگان خلخال پس از تایید سازمان حفاظت محیط زیست از اواخر اردیبهشت سال‌جاری به مرحله اجرا درخواهد آمد.

به گزارش ایرنا، سعید شهند روز شنبه در نشست هماهنگی تکمیل طرح مدیریت اثر طبیعی ملی غار یخگان افزود: بازدید و تحقیقات میدانی به منظور تهیه گزارش تکمیلی از سوی کارشناسان این اداره‌کل در راستای تکمیل گزارش طرح مدیریت اثر طبیعی ملی غار یخگان شهرستان خلخال که مطالعات پایه آن در زمستان ۱۳۹۹ انجام شده بود، به‌عمل آمد.

وی بیان کرد: ناحیه‌بندی محدوده اثر طبیعی ملی غار یخگان در این مطالعات مد نظر بوده است و در برنامه کاربری‌های مدیریت این منطقه تعریف خواهد شد و ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اضافه کرد: بر اساس شرح خدمات پیش‌بینی شده برای اثرهای طبیعی ملی، تقسیم‌بندی منطقه شامل ناحیه‌های حفاظتی سطح ۱ و ۲، ناحیه استفاده ویژه برای استقرار ساختمان اداری و پاسگاه  محیط‌بانی، ناحیه تفرج گسترده و متمرکز برای استفاده گردشگران و ناحیه سایر فعالیت‌های مجاز در مستثنیات  منطقه مد نظر خواهد بود.

غار یخگان که با مساحت یک هزار و ۱۰۰ هکتار در در ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی خلخال و ۱۴ کیلومتری روستای نمونه گردشگری ماسوله واقع شده است، از سال ۸۱ با مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور به عنوان اثر طبیعی ملی به رسمیت شناخته شد و در فهرست مناطق تحت مدیریت استان اردبیل ثبت گردید.

از مشخصات این غار که در سازندهای آهکی بر اثر انحلال و تشکیل اشکال فرسایشی آون و تخریب دیواره آون‌ها تشکیل گردیده است، می‌توان به دهانه ورودی کوچک غار اشاره کرد که به تالاری با طول ۳۶ متر، عرض ۱۵ متر و حداکثر ارتفاع حدود ۱۲ متر  منتهی می‌شود.

هوای سرد و به شدت مرطوب و نمناک داخل غار، حوضچه‌های آبی تا عمق ۵.۱ متر در ضلع شرقی، وجود بلورهای یخ به صورت قندیل و ورقه‌های نازک در قسمت‌هایی از سطوح دیواره‌های سقف از دیگر مشخصه‌های این اثر طبیعی ملی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha