کرونا در آمریکای لاتین؛ نابودی ۲۶ میلیون شغل در سال ۲۰۲۰

تهران - ایرنا - سازمان بین‌المللی کار وابسته به سازمان ملل متحد اعلام کرد در سال ۲۰۲۰، ۲۶ میلیون شغل به دنبال پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع شدید بیماری کووید-۱۹ در منطقه آمریکای لاتین و کارائیب به عنوان کانون گسترش ویروس کرونا در جهان، از بین رفته است.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از خبرگزاری افه، طبق این گزارش، متوسط ‌نرخ اشتغال نیز در این منطقه بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از ۵۷.۴ درصد به ۵۱.۷ درصد کاهش یافته است.

علاوه بر مشاغل از دست رفته، منطقه آمریکای لاتین و کارائیب در ساعات کار و میزان درآمد نیروی کار نیز شاهد کاهش چشمگیری بوده است.

تا کنون بیش از ۲۶ میلیون و ۶۲ هزار نفر در کشورهای آمریکای لاتین و کارائیب به ویروس کرونا مبتلا شده و افزون بر ۸۲۳ هزار نفر جان خود را از دست داده اند.

بر اساس آمار تارنمای «وُردو میترز» برزیل، کلمبیا، آرژانتین، مکزیک و پرو به ترتیب با ثبت بیش از ۱۳ میلیون و ۳۷۵ هزار، دو میلیون و ۵۰۴ هزار، دو میلیون و ۴۹۷ هزار، دو میلیون و ۲۷۲ هزار و یک میلیون و ۶۲۸ هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در جایگاه پنج کشور نخست منطقه آمریکای لاتین در فهرست جهانی قرار دارند.

بر اساس نظرسنجی انجام شده توسط سازمان بین‌المللی کار، جوانان بیشترین آسیب از معضل بیکاری در آمریکای لاتین و کارائیب را متحمل شده اند. به طوریکه از آغاز شیوع ویروس کرونا، یک نفر از هر شش نفر جوان ۱۸ تا ۲۹ ساله شغل خود را از دست داده و به دلیل فقر شدید و یا دستمزد بسیار پایین مجبور به ترک تحصیل شده اند.  

بیش از نیمی از افرادی که از آغاز همه‌گیری بیکار شده اند یا توسط کارفرمایان اخراج شده و یا به دلیل اشتغال در بخش غیر رسمی به دنبال تعطیلی‌های سراسری قادر به فعالیت نیستند.
  
آمریکای لاتین و کارائیب با کاهش ۲۰.۹ درصدی اشتغال در سه ماهه اول سال 2020، در مقایسه با میانگین ۱۱.۷ درصدی در سراسر جهان، به عنوان متضررترین منطقه در جهان از نظر ساعات کار از دست رفته معرفی شده است.

آمریکای لاتین در حالی شاهد روند صعودی آمار مبتلایان و جانباختگان است که شیوع بیماری همه‌گیر در جغرافیای درگیر با معضل فقر، فساد و خشونت به بحرانی مضاعف و به منزله تیر خلاص بر بدنه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی این منطقه تبدیل شده است.

با گسترش بیماری همه گیر در آمریکای لاتین، مردم منطقه بزرگترین رکود اقتصادی، فقر شدید، بیکاری و نابرابری را تجربه خواهند کرد. بزرگ بودن اقتصاد غیررسمی در منطقه آمریکای لاتین از یک سو و ضعف دولت‌های این منطقه از سوی دیگر موجب وخامت اوضاع شده است.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =