اراده عمومی برای حل مساله هسته‌ای ایران  وجود دارد

تهران - ایرنا - یک کارشناس مسائل بین‌الملل با بیان اینکه اراده عمومی برای حل پرونده هسته ای ایران و مشکلات پیش روی برجام به وجود آمده است، گفت: جو بایدن این روزها باید گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه خود را ارائه کند و در پی این است مذاکرات وین به سرانجام برسد.

«علی بیگدلی» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا، با بیان اینکه اراده عمومی برای حل مشکلات تهران- واشنگتن شکل گرفته است، گفت: دو کشور مشکلات متعددی دارند ایران در حوزه اقتصاد دچار مشکل است و آمریکا هم برای سامان بخشی به وضعیت خاورمیانه نیاز به حل مشکلات خود با ایران دارد.

استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: موقعیت منطقه‌ای ایران، مانع آمریکا برای رسیدن به اهدافش در خاورمیانه می شود و این مساله‌ای است که دولتمردان ایالات متحده به آن توجه جدی دارند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه اروپاییان در مذاکرات وین تلاش می‌کنند تا مواضع تهران- واشنگتن را به هم نزدیک کنند، گفت: آمریکایی‌ها در این مذاکرات انعطاف بیشتری از خود نشان دادند، اما تا حدی که همه تحریم ها برداشته شود این انتظار از سوی آمریکا مشاهده نشده است.

بیگدلی با اشاره به شرایط و ملاحظات داخلی آمریکا برای حل مساله برجام خاطر نشان کرد: کنگره آمریکا فشار زیادی در مورد مساله برجام بر «جو بایدن» رییس جمهور آمریکا وارد می‌کند و باید منتظر ماند تا تصمیم گیری و مواضع دولت آمریکا در این موضوع مشخص شود اما خواسته ایران در لغو همه تحریم ها از سوی آمریکا پذیرفته نمی‌شود مگر اینکه مذاکرات در دو مرحله  انجام شود.

بیگدلی با اشاره به حضور آمریکا در وین گفت: این موضوع دارای اهمیت چندانی نیست، انعطاف طرف آمریکایی در این مذاکرات مهم است، تا ده روز دیگر جو بایدن باید گزارش صد روزه خود را به کنگره و مردم آمریکا ارائه دهد و می خواهد در گزارش پرونده صد روزه خود نقاط برجسته ای داشته باشد.

این کارشناس مسائل بین الملل افزود: بایدن با چند پرونده عمده در آمریکا مواجه است؛  شیوع بیماری کرونا، افغانستان و ایران سه موضوع حل نشده دولت آمریکا است. واشنگتن در مورد افغانستان هم به نتیجه قابل قبول نرسیده است و به همین دلیل آمریکایی ها در مذاکرات اخیر نرمش بیشتری از خود نشان داده اند.

این استاد دانشگاه به اهمیت مساله ایران برای دولت آمریکا اشاره کرد و گفت: آمریکا به صورت جدی به دنبال حل پرونده ایران است و می خواهد ایران در مراکز نفوذ خود در کشورهای منطقه تجدید نظر کند.

ایران به مواضع چین و روسیه در مذاکرات وین توجه کند

بیگدلی با بیان اینکه طرف های مذاکره به دنبال حل مساله ایران و آمریکا هستند، گفت: کشورهای اروپایی با جدیت بیشتری مذاکرات وین را دنبال می کنند. رییس هیئت روسیه هم در مذاکرات از ایران می خواهد که انعطاف بیشتری از خود نشان دهد. در واقع روسیه می خواهد تا حدودی به آمریکا نزدیکتر شود تا فشار تحریمی اعمال شده آمریکا علیه مسکو کاهش یابد.

این تحلیلگر مسائل بین الملل تاکید کرد: ایران بعد از گذشت سال ها باید این مشکل خود با غرب را حل کند و با توجه به شرایط اقتصادی و بیماری کرونا  ادامه این وضعیت مطلوب کشور نیست.

بیگدلی گفت: از سوی دیگر چین مبادلات تجاری ۷۵۰ میلیارد دلاری با آمریکا دارد و در مواضع خود به منافع کشورش توجه می کند، علاوه بر این روسیه و رژیم صهیونیستی هم نمی خواهند یک قدرت جدید اتمی در منطقه  شکل بگیرد و معادلات قدرت را به هم بزند.

نسبت به مذاکرات وین خوش بین هستم

بیگدلی با بیان اینکه ایران موقعیت مطلوبی در مذاکرات وین  کسب کرده است، گفت: ایران باید با حفظ و استفاده از این موقعیت، فرصت سوزی نکند چرا که ممکن است دیگر چنین فرصتی به دست نیاید کما اینکه مطمئن نیستیم در سال ۲۰۲۴ دوباره بایدن به قدرت برسد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه نسبت به مذاکرات وین خوشبین هستم، یادآور شد: مذاکره و گفت و گو بهترین شیوه حل مسائل مورد اختلاف است؛ ایران باید مذاکرات را به درستی مدیریت کند و از انتظارات قالبی بیرون آید.  

وی خاطرنشان کرد: مساله ایران و آمریکا فقط مساله هسته‌ای نیست، موضوعات منطقه‌ای و خواسته های عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی برای اعمال تحریم علیه ایران از موضوعاتی است که آمریکایی ها به آن توجه دارند بنابراین ایران باید از موقعیت به وجود آمده به درستی استفاده کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha