انتقال سندهای صنعت برق ایران از قرن سیزدهم به سازمان اسناد ملی

تهران- ایرنا- رئیس اداره ارزشیابی و نظارت بر اسناد سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: در اجرای قانون و مقررات اسناد ملی و در راستای برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان در این حوزه، هزار و ۵۹ برگ اسناد ارزشمند و آرشیوی منحصر بفرد تاریخ برق ایران به این سازمان منتقل شد.

به گزارش ایرنا از سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، ابراهیم بابائی رئیس اداره ارزشیابی و نظارت بر اسناد دستگاه‌های این سازمان عنوان کرد: در اجرای قانون و مقررات اسناد ملی و در راستای برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان در حوزه اسناد ملی ایران، پس از بازدید و بررسی اسناد و برگزاری جلسات متعدد با مسؤلان برق تهران و موزه صنعت برق، هزار و ۵۹ برگ اسناد ارزشمند و آرشیوی منحصر بفرد تاریخ برق ایران به این سازمان منتقل شد.

وی ادامه داد: این مجموعه نفیس و بی‌نظیر، شامل اسناد تاریخ برق ایران و تحول صنعت برق از جمله امتیاز نامه تأسیس کارخانه چراغ برق، مکاتبات سفارتخانه‌ها، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های دولتی، بلدیه است.

بابائی افزود: همچنین در ادامه این مجموعه، مکاتبات حقیقی و حقوقی با حاج امین الضرب (بنیانگذار نخستین کارخانه برق شهری در ایران) درباره برق، طرح مقدماتی برق تهران و حومه، تأمین برق شهرهای ایران، اعلان‌های اداره چراغ برق، گزارش‌های مالی، قراردادها، سوابق برق آستان قدس، درخواست روشنایی آستانه مقدسه قم، درخواست تأمین برق مجلس شورای ملی، اماکن دولتی، عمومی را شامل می‌شود.

بابائی خاطرنشان کرد: همچنین فهرست اسامی تجار ایران، میزان برق مراسم تاج‌گذاری، قبوض برق سفارتخانه‌ها، گزارش‌ها و اسناد ارزشمند دیگری مربوط به دوره زمانی ۱۲۶۳ تا ۱۳۴۶ در این مجموعه تاریخی وجود دارد.

صنعت برق از میانه‌های دوره قاجار، هنگام سلطنت ناصرالدین‌شاه به ایران وارد شد. ورود کارخانه برق به ایران نیز با کوشش یک بازرگان خوش‌نام اصفهانی به نام حاج‌حسن امین‌الضرب صورت گرفت.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =