نحوه فعالیت دانشگاه‌های کشور در روزهای قرمز کرونایی

تهران- ایرنا- نحوه فعالیت دانشگاه های کشور در این روزهای قرمز کرونایی بر اساس بخشنامه ای است که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری آبان ماه ۹۹ به مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ کرد.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، با توجه به قرمز شدن اکثر شهرهای کشور، کلاس های غیرحضوری دانشگاه ها برای آموزش دانشجویان همچنان ادامه دارد و دانشگاه هایی مانند علمی کاربردی و فنی حرفه ای که اواخر سال گذشته مجوز برگزاری کلاس های عملی برای دانشجویان بومی از ستاد ملی مقابله با کرونا دریافت کرده بودند، کلاس های یاد شده را در این شرایط برگزار نخواهند کرد.

همچنین طبق دستورالعمل ستاد ملی مقابله با کرونا، دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در این شرایط باید در تعطیلی کامل باشند. در صورت فعالیت دانشگاه ها، مرحله اول تذکر کتبی به رییس دانشگاه، مرحله دوم انفصال از خدمت به مدت ۲ ماه، همچنین جریمه نقدی موسسات آموزشی بخش خصوصی به مبلغ ۲ میلیون تومان اعلام شده است. در این زمینه وزارت علوم مسوول دانشگاه ها و موسسات وابسته است.

پیگیری های خبرنگار ایرنا از وزارت علوم حاکی از جاری بودن بخشنامه وزیر علوم به دانشگاه ها مبنی بر تعطیل نشدن کامل فعالیت ها است.

منصور غلامی در تاریخ ۲۸ آبان ماه ۹۹ با ابلاغ بخشنامه ای به دانشگاه ها اعلام کرده بود که پشتیبانی از فعالیت آموزشی که از طریق سامانه های آموزش الکترونیکی در حال اجرا است، با حضور و با انجام وظیفه از طریق دورکاری ضروری است.

در ادامه این بخشنامه آمده است: تدابیر لازم برای جلوگیری از هر گونه وقفه در پروژه های حساس و در حال اجرای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و حضور آنها در چارچوب مقررات بهداشتی در محل انجام تحقیقات اتخاذ شود.

بند سوم این بخشنامه تاکید می کند: با توجه به اینکه اسکان تعدادی از دانشجویان تحصیلات تکمیلی در خوابگاه ها با رعایت دستورالعمل های بهداشتی انجام گرفته و خوابگاه محل سکونت آنها تلقی می شود، ادامه سکونت دانشجویان یاد شده که به تشخیص دانشگاه ضروری است، با لحاظ نکات بهداشتی تامین فضای مناسب میسر شود.

بند پایانی این بخشنامه می افزاید: حضور کارکنان بر انجام امور مربوط به حفاظت فیزیکی و حفاظت از تاسیسات ضروری است.

وزیر علوم در پایان این بخشنامه تاکید کرده است که با رعایت تمام پروتکل های بهداشتی در شرایط خاص کنونی و اعمال دقت بیشتر، تصمیم های مقتضی اتخاذ شود.

به گزارش ایرنا، بر این اساس، فعالیت بخش های اداری دانشگاه ها همچنان با تقلیل تعداد کارکنان به یک سوم یا دو سوم ادامه خواهد داشت و دانشجویان به صورت آنلاین، آموزش می بینند.

به گزارش ایرنا،‌ محدودیت‌های کرونایی ۱۰ روزه از روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ بر اساس رنگ بندی شهرها اعمال می‌شود و بدین ترتیب در شهرهای با وضعیت قرمز فقط مشاغل گروه یک می‌توانند فعالیت کنند و کارکنان اداره‌ها و سازمان‌ها باید با ۵۰ درصد نیرو فعال باشند.

در شهرهای با وضعیت قرمز همه فعالیت‌های آموزشی به صورت حضوری ممنوع بوده و فقط به صورت مجازی امکان پذیر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha