بالگرد نبوغ فردا بر فراز مریخ پرواز می‌کند

تهران- ایرنا- بالگرد نبوغ سازمان فضایی آمریکا، ناسا فردا یکشنبه اولین تلاش خود را برای پرواز بر فراز سیاره سرخ رنگ مریخ انجام می دهد.

به گزارش پایگاه اینترنتی livemint، این بالگرد در واقع یک نمایش فناوری پرخطر است که در صورت موفقیت دستاورد خوبی برای اکتشافات فضایی محسوب می شود.

«نبوغ» که تنها ۱.۸ کیلوگرم وزن دارد بالگردی کوچک است که با انرژی خورشیدی کار می‌کند و یک باتری قابل شارژ مجدد برای گرم نگه داشتن تجهیزات خود در طول شب‌ های سخت مریخ دارد.

با این حال اگر نبوغ در مأموریت خود با دشواری هایی روبرو می شد، بر ماموریت مریخ نورد «استقامت» ناسا تاثیری ندارد.

انتظار می رود بالگرد نبوغ  ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر یکشنبه به وقت خورشیدی مریخ از دهانه  «جزرو» مریخ بلند شود و به مدت ۳۰ ثانیه در ارتفاع ۱۰ فوت (۳ متر) سطح این سیاره قرار گیرد.

متخصصان کنترل ماموریت در آزمایشگاه «پیشرانه جت ناسا» در جنوب کالیفرنیا انتظار دارند اولین اطلاعات مربوط به اولین پرواز بالگرد نبوغ را صبح روز بعد (دوشنبه) حدود ساعت ۴:۱۵ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی دریافت کنند.

تلویزیون ناسا فیلم دریافت اطلاعات پرواز بالگرد نبوغ توسط گروه متخصصان کنترل این ماموریت را بطور زنده پخش می کند و اظهارنظرها در مورد این ماموریت از ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی آغاز می شود.

 این بالگرد ۸۵ میلیون دلاری اولین بالگرد ارسال شده به سیاره‌ای دیگر است و برای بررسی فناوری‌های مورد نیاز برای پرواز در سیارات دیگر طراحی شده است.

نبوغ ۲ دوربین به همراه دارد که اطلاعات پرواز را ثبت می‌کند. این اطلاعات توسط مریخ‌نورد استقامت نیز مشاهده خواهد شد. درصورتی که همه‌چیز به خوبی پیش رود، نبوغ در طول سفر ۳۱ روزه در مریخ، چندین پرواز طولانی مدت v,d دهانه  «جزرو» انجام خواهد داد. ارتفاع هر پرواز نباید بیش از پنج متر باشد و طول مسیر آن ۹۰ متر خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha