محک مردم بر شعارها و برنامه‌های انتخاباتی

تهران- ایرنا- انتخابات ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ یکی از عرصه‌های حضور و مشارکت مردم است، میدانی که پیش‌بینی می‌شود که پس از تعیین گزینه‌های مطرح این مسوولیت و مشخص شدن برنامه های آنها، مردم با گزینش و محک این افراد، بهترین گزینه را برای ۴ سال ریاست‌جمهوری خود انتخاب کنند.

با توجه به اینکه انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ یکی از بااهمیت ترین رویدادهای کشور به شمار می رود، باید میزان مشارکت و رغبت مردم را برای شرکت در آن را افزایش داد از این رو صاحبنظران و سیاسیون باید در اندیشه تدبیری برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به گونه ای باشند که مردم با انگیزه بالا، پای صندوق‌های رای حضور داشته باشند، این امر با تمرکز و توجه به وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم قابل حل خواهد بود. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی جنبه های مختلف انتخابات ریاست جمهوری پرداخته اند.

مهمترین محورهای انتخاباتی از نگاه رسانه‌های اعتدالی، اصلاح‌طلب و اصولگرا

رسانه‌ اعتدالی خبرآنلاین در شبانه روز گذشته سخنان محسن رهامی فعال سیاسی اصلاح طلب و کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ در خصوص اهمیت این انتخابات بازتاب داد و به انتقاد و معایب حضور نظامیان در عرصه انتخابات پرداخت. رسانه‌های اصلاح طلب نیز در مطالب و گفت وگوهای مختلف به اهمیت مشارکت مردم در انتخابات تاکید کردند و مشکلات پیش‌رو آن را مورد بررسی قرار دادند. برای نمونه روزنامه  اعتماد در تیتری با عنوان مشارکت و الزامات برگزاری انتخابات و روزنامه شرق و خبرگزاری ایسنا به ترتیب در تیتری‌های با عنوان مهم نیست ما به چه کسی رأی دهیم، گفت‌وگوی صادقانه با مردم بهترین راه جلب حداکثری در پای صندوق‌های رای است، این موضوع را منعکس کرد. رسانه‌های اصولگرا نیز در این بازه زمانی در تحلیل های خود انتخابات ۱۴۰۰ را از منظرهای مختلف بررسی کردند و در مطالب خود محورهای چون مراقب باشید فریب شعارهای انتخاباتی را نخورید، تعدد نامزدها در هر انتخاباتی به شکست منجر می‌شود، بررسی کردند.

رسانه‌ای اعتدالی

 رئیس جمهور شوم مردم را از وضعیت فلاکت بار نجات می دهم

خبرگزاری خبرآنلاین به گفت وگو با محسن رهامی فعال سیاسی اصلاح طلب و کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ پرداخت و نوشت:

* دولت نظامی را در دوره احمدی نژاد تجربه کردیم و مملکت بهم ریخت.

*مدل ریاست جمهوری ام مدل ماهاتیر محمد است.

* اگر رئیس جمهور شوم از در چالش و جنگ سیاسی با مجلس وارد نمی شوم.

* سیاست حوزه چانه زنی، لابی کردن و روش های متعادل است.

*ورود نظامیان به انتخابات به فضای رقابت آسیب می زند.

* نهادهایی مانند شورای نگهبان، قوه قضاییه و نیروهای مسلح یک نهاد اجماعی و برای همه ملت هستند. اگر این نهادها وارد رقابت های سیاسی شوند، بیشتر به خودشان آسیب می زنند.

*سپاه، بسیج و نیروهای مسلح زمانی که وارد درگیری های سیاسی شوند، مردم را به اساس انتخابات بدبین می کنند.

*در کشورهایی که دولت آنان نظامی بوده است، از پشتیبانی مردم بی بهره بوده و ضعیف بودن دولت باعث آسیب های جدی اقتصادی و ... شده است.

*در حال حاضر جامعه، از محدودیت هایی که دولت ها و حکومت ها ایجاد می کنند؛ به حد کافی رنج می برند. اگر قرار بر این باشد که یک فرد با ژست نظامی بنشیند و روش های پادگانی را در بحث‌های اقناعی و تعامل با جامعه داشته باشد؛ همین میزان آزادی مردم محدودتر شده و در تنگنای بیشتری قرار می گیرند.  

*نمی توان دور کشور حصار و دیوار کشید و بدون تعامل جهانی مشکلات را به تنهایی حل کرد.

* اینکه ما بزرگترین دشمن آمریکا هستیم و بخواهیم رابطه مان را با همه دنیا قطع کنیم چه مزیتی محسوب می شود.

*متاسفانه ما دور کشور یک حصار کشیده ایم، به نحوی که به کره جنوبی یا هندوستان و چین نفت می فروشیم، ولی نمی توانیم پول خود را بگیریم. عراقی که همسایه و دوست ما است اما بدهی ها خود را از خرید گاز و برق ایران پرداخت نمی کند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

بساط تنگ نظری باید برچیده شود

روزنامه آرمان ملی به بازتاب سخنان سید حسن خمینی در دیدار با اعضای شورای سیاسی مجمع ایثارگران  پرداخت و نوشت:

* هیچ راهی جز بازگشت به مردم و هیچ چیزی برای کشور واجب‌تر از یک انتخابات پر شور و شامل نیست ...

* تاکید آیت الله سیدحسن خمینی بر نقش مردم برگرفته از این جمله امام خمینی (ره) است: «میزان رای ملت است».

*باید فردی رئیس جمهور شود که مردم می‌خواهند و نباید با نگاه‌های تنگ‌نظرانه اقدام به حذف افراد کرد.

*بسیاری از اقشار و گروه‌های تاثیرگذار در جامعه راهکار بازگشت امید و حل مشکلات را حضور افرادی در عرصه مدیریت کشور می‌دانند که تجربه و توانایی لازم را دارند.

*باید همه در انتخابات، نماینده داشته باشند. شرط اولش این است که بساط تنگ نظری حذف شود.

* امروز مشکل اصلی کشور در حوزه اقتصادی معضل فقر، گرانی و بیکاری است.

* امروز تقریبا قدرت خرید هر دهک جامعه نسبت به گذشته، به اندازه یک یا دو دهک پایین آمده و در مجموع توانمندی گروه‌های مختلف به اندازه وسع خودشان تنزل پیدا کرده است.  

* درد امروز جامعه ما حتما اقتصادی و در مرحله دوم فرهنگی است. اما راه‌حل آن مستقیما پرداختن به این معلول‌ها نیست و باید به علت بپردازیم و اگر به این علت توجه نکنیم، یک مسکّن به این بیمار داده‌ایم.

*ممکن است مشکلات درآمد ارزی ما حل شود و بخشی را درمان کنیم، ولی مهمترین مسأله این است که جامعه باید خودش را در قبال خودش مسئول بداند.

*اگر مردم احساس کنند در تصمیمات کلان کشور، تعیین تصمیم سازان و تعیین عملی که این تصمیم را به انجام می‌رساند، دخالت دارند، ما می‌توانیم بگوییم بخش زیادی از این مسیر را جلو رفته‌ایم.

مهم نیست ما به چه کسی رأی دهیم...

روزنامه شرق  یادداشتی به قلم علیرضا غریب‌دوست منتشر کرد و نوشت:

* به مفهوم علمی، واقعی و عملیاتی هیچ حزبی در کشور وجود ندارد. هر آنچه به‌عنوان «حزب» در حال حاضر فعالیت می‌کند، تأسیس از بالاست و نه ایجادشده به دست قاعده هرم یعنی مردم.

*مادامی که تشکل و حزبی از درون اجتماع و از کف خیابان به صحنه سیاست و اجتماع وارد نشود، هر نامی هم داشته باشد، واجد وصف «حزب» نیست.

* مهم نیست ما به چه شخصی رأی می‌دهیم، مهم نیست ما در انتخابات شرکت می‌کنیم یا نظاره‌گر هستیم؛ مهم این است که مردم کوچه و خیابان توجیهی برای حضور و شرکت در انتخابات داشته باشند، مهم این است که مردم کوچه و خیابان در انتخابات شرکت کنند.

*می‌دانیم که در جوامع -منصرف از زمان و مکان- سه گروه مردم زندگی می‌کنند؛ گروه نخست، انسان‌های منفعل که با جریان حکمرانی، سیاست و مدیریت اجتماع کاری ندارند و اگر به صحنه سیاست بیایند صرفا بر اثر تهییج، ترغیب و تشویق مقطعی است وگرنه گزینه اصلی آنها همواره عدم مشارکت در امور اجتماعی است. این گروه از مردم، اکثریت جامعه را تشکیل می‌دهند. گروه دوم را کنشگران و فعالان اجتماعی تشکیل می‌دهند که حتی اگر در یک حرکت اجتماعی حضور نداشته باشند، بر آن حرکت تأثیر گذاشته و با خلاقیت و ابتکار عمل، تلاش می‌کنند، مسیر جامعه را به‌ سمت اهداف خود متمایل کنند؛ خواه این اهداف در راستای منافع شخصی باشد، خواه در راستای نفع عمومی. این گروه در هر اجتماعی اقلیتی تأثیرگذار و بانفوذ را تشکیل می‌دهند که بر گروه سوم و احتمالا بر گروه اول تفوق و تسلط دارند و در حقیقت جوامع را گروه «کنشگران و فعالان اجتماعی و سیاسی» هدایت می‌کنند. گروه سوم را باید میانه این دو گروه دانست که می‌توان این گروه را «کنش‌پذیر» ‌نامید. این گروه در برابر وقایع و اتفاق‌های اجتماعی واکنش نشان می‌دهند و معمولا واکنش‌های این گروه احساسی و مترتب بر هیجان است...

* جلب مشارکت در انتخابات ۱۴۰۰ دشوار است!

*فشارهای اقتصادی واردشده به مردم در سال‌های گذشته و به‌خصوص در دو سال اخیر، روحیه مشارکت و حضور در صحنه مدیریت اجتماع را برای هر سه گروه کاهش داده و بذر ناامیدی که برخی اصرار داشتند در برابر شعار «امید» بکارند، چونان درخت آفت‌زده تنومندی شده که سایه‌اش را بر تمامی شئون اجتماع گسترانیده است.

*در انتخابات آتی، مهم نیست چه میزان از طبقه روشنفکران، اندیشمندان و کنشگران سیاسی و اجتماعی شرکت کنند، مهم این است که چه میزان می‌توان مردم کف خیابان و گروه اول و سوم را قانع کرد که حضور آنها در انتخابات بر اقتصاد ملی و وضعیت معاش آنها مؤثر خواهد بود. 

*اطمینان دارم هر کاندیدایی -‌مانند آن آقای همواره مدعی- وعده دهد که یارانه‌ها را به دومیلیون‌و۵۰۰ هزار تومان افزایش خواهد داد، با فاصله بسیار از دیگر رقبا، رأی اکثریت را به ‌دست می‌آورد؛ حالا این کاندیدا نظامی باشد یا استاد دانشگاه، انقلابی باشد یا به فرض محال از اپوزیسیون! این حقیقتی تلخ و دردناک اما انکارناپذیر از وضعیت کنونی اجتماع ایران است ...

* آن‌قدر مردم ایران تحت فشارهای سهمگین اقتصادی قرار گرفته‌اند که نه دغدغه دموکراسی دارند، نه مطالبه برابری و مساوات و نه توقع آزادی و عدالت؛ درد مردم اکنون معاش است.

* هر فردی که وعده عملیاتی بهبود معاش مردم را بدهد، در انتخابات ۱۴۰۰ رأی اکثریت را خواهد داشت.

مشارکت و الزامات برگزاری انتخابات

روزنامه اعتماد یادداشتی را به قلم علی اکبری منتشر کرد و نوشت:

*اصلاح‌طلبان همواره در هر بزنگاه انتخاباتی با معضلی با عنوان «نظارت استصوابی» مواجه بوده و اکنون در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم نیز همچون گذشته از این منظر نگرانی‌هایی دارند اما واقعیت آن است که در حال حاضر و در شرایط خاص این انتخابات بحث «مشارکت» نیز در اولویت اصلاح‌طلبان قرار دارد.

* بحث «نظارت استصوابی» و نحوه مواجهه شورای نگهبان با کاندیداهای انتخابات، خود عاملی است که بر میزان مشارکت شهروندان موثر خواهد بود؛ چرا که جامعه وقتی انگیزه لازم را برای حضور پای صندوق‌های پیدا می‌کند که کاندیدای مدنظر خود را در صحنه رقابت ببیند.

* فارغ از مشکلات اساسی اقتصادی و معیشتی که امروز مردم را با مشکلات اساسی مواجه ساخته، نحوه برگزاری انتخابات نیز قطعا می‌تواند عاملی مهم در افزایش مشارکت شهروندان و جلب‌ توجه جامعه به انتخابات باشد.

* آنچه امروز موجب نگرانی جناح‌های سیاسی نسبت به کاهش مشارکت در انتخابات پیش ‌رو شده، بحث معیشت و مشکلات اقتصادی مردم، ماجرای افزایش قیمت بنزین در آبان ‌ماه ۹۸، موضوع برخی مفاسد اقتصادی و مواردی از این دست است که به نوعی بی‌تفاوتی در جامعه منجر شده است.

* اگر مردم بدانند که میان نامزدها، افرادی هستند که می‌توانند از نگاه سیاسی آنان نمایندگی کنند و در نتیجه در مسیر حل مشکلات گام بردارند، به میدان می‌آیند.

*انتخابات اوج دموکراسی و مردم‌سالاری است و طبیعتا با فراهم کردن زمینه حضور جناح‌های مختلف در این عرصه، می‌توان مردم‌سالاری را به معنای واقعی کلمه اجرایی کرد.  

* پشتوانه اصلی نظام مشارکت مردم است و تحقق مشارکت حداکثری نیز نیازمند حضور سلایق مختلف و نامزدهایی باشد که قرابت فکری دارند.  

* در بدنه جامعه چندان انگیزه‌ای برای مشارکت انتخاباتی وجود ندارد و نوعی سرخوردگی دیده می‌شود اما می‌توان امیدوار بود که طی یکی، دو ماه آینده این مشکل مرتفع شود.

گفت‌وگوی صادقانه با مردم بهترین راه جلب حداکثری در پای صندوق‌های رای است

خبرگزاری ایسنا به گفت وگو با اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پرداخت و آورد:

* گفت وگوی صادقانه با مردم بهترین گزینه برای تشویق مردم برای مشارکت در انتخابات بوده و هر قدمی خلاف این باعث ایجاد فضای حاشیه ای در انتخابات می شود.

* هر چقدر مشارکت مردم در انتخابات بیشتر باشد، امنیت و جایگاه بین المللی و قدرت ما برای دستیابی به منافع خود بیشتر خواهد شد.

* یکی از مواردی که برای افزایش انگیزه مردم به منظور مشارکت حداکثری در انتخابات لازم است، برخورد صادقانه مسوولان دولتی با مردم است.

*نباید سعی کنند که کوتاهی ها و ناکارآمدی های موجود را با دوگانه سازی های کاذب و فرافکنی به مردم آدرس غلط دهند.

* برای افزایش انگیزه مردم به منظور حضور حداکثری در صحنه انتخابات کاندیداها باید رقابت برنامه ای و کارآمدی با یکدیگر داشته باشند.

*کاندیداها به جای بداخلاقی و درگیر کردن مردم با سوابق یکدیگر باید رقابت برنامه ای با یکدیگر داشته و به دنبال راهکار حل مشکلات باشند. اینطوری مردم احساس می کنند، افرادی که نامزد شده اند، مشکلات زندگی آن ها را شناخته و برای حل آن برنامه دارند.

* قطعا اقتدار و ضریب نفوذی که امروز کشورمان در دنیا پیدا کرده و برخی از کشورها در تکاپو برای حضور در مذاکرات برجامی با ایران افتاده اند برخاسته از پشتوانه مردمی است.

*امروز همه فهمیده اند که جمهوری اسلامی یک نظام تاثیرگذار و قدرتمند است و ما برای حفظ این جایگاه نیازمند مشارکت و پشتوانه مردمی هستیم.

رسانه‌های اصولگرا

مراقب باشید فریب شعارهای انتخاباتی را نخورید

خبرگزاری فارس به بازتاب سخنان حسن عباسی رییس اندیشکده یقین در ویژه برنامه روز ملی فناوری هسته‌ای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه امیرکبیر پرداخت و نوشت:

* مراقب باشید در انتخابات پیش رو به شما دروغ نگویند ...مشکل ما داخلی است و باید از داخل حل شود.

* اگر فردی گفت من رییس جمهور شوم فلان کار را می کنم که شما می دانید عملی نمی شود بدانید، دروغ می گوید.

* هر شخصی از اصلاح طلبان می خواهد در انتخابات ثبت نام کند باید بگوید موضعش درباره نظریه جواد طباطبایی چیست؟ اگر آنها هم معتقدند اسلام مُرده است و اعتقادی به اسلام ندارند غلط می کند در انتخابات ثبت نام کند!

* سلبریتی ها این بار اگر در زمان انتخابات بخواهد بیایند و از اینها حمایت کنند ما هم با ادبیات خودشان با آنها برخورد خواهیم کرد.

تعدد نامزدها در هر انتخاباتی به شکست منجر می‌شود

باشگاه خبرنگاران جوان به گفت وگو با مجتبی شاکری دبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی پرداخت و آورد:  

*انتخابات ۱۴۰۰ یک آزمون دلنشین و سخت است، دلنشین از این نظر که انقلاب در مرحله جدیدتری از پیشرفت قرار می‌گیرد و قرار است ابعاد مختلف گام دوم انقلاب را محقق کند و از این جهت سخت که نظام سلطه به دنبال ایجاد موانع در انتخابات ۱۴۰۰ است.

* نظرسنجی‌هایی در فضای مجازی در خصوص مشارکت مردم در انتخابات برگزار می‌شود که خیلی نمی‌توان به آنها اعتماد کرد، چرا که هنوز ثبت نام نامزدهای انتخابات آغاز نشده است.

* بسیاری از مردم هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته اند و فعلا شایعاتی که در خصوص انتخابات صورت می‌گیرد به هیچ وجه قابل اعتماد نیست.

* با متکثر شدنِ نامزدها جبهه اصولگرا موفق نخواهد شد و اگر گزینه ها تقسیم شوند امکان موفقیت کم می‌شود.

* چهره‌هایی که در عرصه انتخابات از جبهه اصولگرایان حضور خواهند یافت، سید ابراهیم رئیسی، محمدباقر قالیباف، سعید محمد، سعید جلیلی و محسن رضایی هستند.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =