۲۱ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۰:۴۴
کد خبرنگار: 854
کد خبر: 84289705
۰ نفر

برچسب‌ها

اراده بر احیای برجام است

تهران- ایرنا- روزنامه آرمان ملی در یادداشتی نوشت: اروپایی‌ها و آمریکا تلاش جدی برای احیای برجام دارند آژانس نیز سعی می‌کند با یک نگاه مثبت، کمترین مانع‌تراشی و تلاش مخرب را داشته باشد. چون اراده بر این است که برجام احیا شود.

در ادامه یادداشت ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ روزنامه آرمان ملی به قلم عبدالرضا فرجی‌راد تحلیلگر مسایل بین‌الملل می خوانیم: امضای سند جامع همکاری‌های راهبردی ۲۵ ساله ایران و چین، استراتژی تقابل ایالات متحده آمریکا با چین را تحت‌الشعاع خود قرار می دهد. به هر حال ایران به عنوان بازیگر مهم در منطقه استراتژیکی مانند خاورمیانه می‌تواند در تعیین وزن سیاسی و دیپلماتیک چین یا آمریکا موثر باشد. لذا هر کدام از دو طرف واشنگتن یا پکن بتوانند تهران را در جبهه خود نگه دارند تا اندازه بسیار زیادی می‌توانند به مهارت طرف مقابل نائل آیند.

پس نگرانی عمده دولت بایدن به دلیل مناسبات اقتصادی و تجاری این سند نیست، بلکه به دلیل تاثیرات مخرب آن بر استراتژی و راهبرد سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا برای مهار چین است. به‌ویژه آنکه آمریکا تا حد بسیار زیادی امیدوار است با ممانعت از انتقال انرژی کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به چین بتواند باعث کنترل چینی‌ها شود که حضور ایران در این بین می‌تواند این راهبرد آمریکا را عملا به حاشیه ببرد. امضای این سند تا چه اندازه برای آمریکا نگران‌کننده است.

از این‌رو آمریکا سعی می‌کند با حل‌وفصل برجام و لغو تحریم‌های توافق هسته‌ای بستر را برای گفت‌وگوهای آتی البته بر مبنای آنچه در تحلیل پیشین به آن اشاره کردم، ایجاد کند. امکان دارد که یکی از بحث‌های جدی در مذاکرات احتمالی آتی تهران - واشنگتن به روابط چین و ایران بازگردد. البته اقدامات کاهش تعهدات برجامی هم ظرفیت خوبی را در اختیار تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای قرار دارد. به هر حال این اقدامات باعث نگرانی‌هایی در آمریکا و اروپایی‌ها شده، حتی نگرانی‌هایی را هم در طرف‌های روسی به وجود آورده است. یعنی استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته، غنی‌سازی ۲۰ درصد، خروج از پروتکل الحاقی، احتمال پایان یافتن فرصت سه ماهه ایران به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دیگر مسائل باعث شده است که تلاش‌ها برای احیای برجام سرعت و جدیت بیشتری پیدا کند. حال که اروپایی‌ها و آمریکا تلاش جدی برای احیای برجام دارند آژانس نیز سعی می‌کند با یک نگاه مثبت، کمترین مانع‌تراشی و تلاش مخرب را داشته باشد. چون اراده بر این است که برجام احیا شود.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =