فضاپیمای روسی «گاکارین» با سه خدمه به فضا پرتاب شد

مسکو - ایرنا - فضاپیمای «سایوز ام.اس۱۸» حامل سه فضانورد که فضاپیمای «یوری گاگارین» نام گرفته است، از پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان به فضا پرتاب شد.

 به گزارش ایرنا، شرکت دولتی روس کاسموس (دست اندر کار امور فضایی روسیه) روز جمعه در بیانیه ای درباره پرتاب فضاپیمای یوری گاگارین نوشت: پس از ۶۰ سال از ماموریت فضایی یوری گاگارین (نخستین فضانورد جهان) فضاپیمای «سایوز ام.اس۱۸» به نام این فضانورد از پایگاه بایکانور به فضا پرتاب شد.

این فضاپیما ساعت ۱۰ و ۵۱ دقیقه بوقت مسکو با جدا شدن از موشک حامل در مدار مورد نظر پیرامون کره زمین قرار گرفت.

 هم اینک فضاپیمای سایوز به سوی ایستگاه فضایی بین المللی در حرکت است و انتظار می رود ساعت ۱۴ و ۷ دقیقه امروز به وقت مسکو در کنار این مرکز فضایی پهلو بگیرد. 

 فضاپیما حامل اولگ نوویتسکی و پتر دوبرووا فضانوردان روس و واندای های آمریکایی است.

در زمان حاضر چهار فضانورد روس و آمریکایی و یک ژاپنی در ایستگاه فضایی بین المللی در حال ماموریت فضایی هستند. 

ایستگاه فضایی بین المللی، یک آزمایشگاه فضایی به ارزش حدود یکصد میلیارد دلار است که در آن انواع آزمایش‌ها در شرایط فضا و بی وزنی توسط چند کشور از جمله روسیه، آمریکا و ژاپن و آژانس فضایی اروپا انجام می‌گیرد.

این مرکز فضایی بین المللی از روز دوم نوامبر سال  ۲۰۰۰ تاکنون، به طور مداوم سرنشین داشته است. «ویلیام شپ شپارد»، فضانورد ناسا و فرمانده مأموریت «اکسپدیشن ۱»، «سرگئی کریکالف» و «یوری گیدزنکو» مهندسان پرواز این مأموریت نخستین ساکنان ایستگاه فضایی بودند.

در این ایستگاه که با سرعت هشت کیلومتر در ثانیه حرکت می‌کند و تقریبا هر ۹۰ دقیقه یک بار به دور مدار زمین می‌چرخد،  یک گروه بین المللی ۶ نفره از کشورهایی از جمله روسیه، آمریکا ، ژاپن و آژانس فضایی اروپا کار و زندگی می‌کنند.

بیش از  دو هزار و ٧٠٠ آزمایش توسط خدمه ۱۰۸ کشور مختلف در ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است. این آزمایشات فناوری‌های نوآورانه مانند بازیافت ضایعات پلاستیکی و فیلتر کردن دی اکسید کربن که هر دو گام‌های حیاتی برای مأموریت‌های دراز مدت روی سطح ماه محسوب می‌شوند را مورد بررسی قرار داده‌اند.

در حالی که در ابتدا این ایستگاه فضایی فقط سه ماژول داشت، این مجموعه تحقیقاتی امروزی به بزرگی یک خانه پنج خوابه با یک سالن ورزشی، دو حمام و دستشویی، و یک پنجره با دید ۳۶۰ درجه به زمین است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha