افزایش ۲ برابری داوطلبان شوراهای روستایی خراسان جنوبی در روز چهارم

بیرجند - ایرنا - دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی میزان نام‌نویسی داوطلبان انتخابات شوراهای روستا در روز چهارم را بسیار مطلوب خواند و گفت: آمار ثبت‌نام کنندگان در روز چهارم این دوره بیش از ۲ برابر مدت مشابه دوره پنجم است.

مهدی قهرمانی شامگاه پنجشنبه اظهار داشت: امروز ۵۵۳ داوطلب عضویت در ششمین دوره شوراهای روستا و تیره‌های عشایری ثبت‌نام کرده‌اند در حالی که این آمار روز چهارم دوره قبلی در استان ۲۶۱ نفر بوده است.

وی گفت: به نسبت تعداد روستاها و حجم مشارکت‌کنندگان در عرصه رقابت، شهرستان سربیشه وضعیت مطلوب‌تری در مقایسه با دیگر مناطق دارد و طی این چهار روز ۲۲۴ نفر در شهرستان سربیشه برای عضویت در شوراهای روستایی و عشایری نام‌نویسی کرده‌اند.

دبیر ستاد انتخابات استان خراسان جنوبی میزان استقبال افراد را در شهرستان بیرجند پررنگ‌تر عنوان کرد و گفت: طی این مدت مجموع افرادی که ثبت‌نام خود را در سامانه جامع انتخابات نهایی کرده‌اند، در شهرستان بیرجند ۲۴۴ نفر است.

وی تصریح کرد: اگرچه آمار ثبت‌نام کننده‌ها در بیرجند بیشتر است اما به نسبت تعدد روستاها و تعداد افراد، سربیشه شرایط بهتری دارد.

قهرمانی افزود: تا ساعت ۱۶ امروز - پنجشنبه ۱۹ فروردین - تعداد هزار و ۳۷۶ نفر در استان خراسان جنوبی در سامانه جامع انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند که هزار و ۲۹۳ نفر معادل ۹۴ درصد مرد هستند.

وی گفت: ۶ درصد ثبت‌نام کنندگان یعنی ۸۳ نفر را بانوان شامل می‌شوند.

مدیرکل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری خراسان جنوبی تصریح کرد: از مجموع افرادی که برای عضویت در شوراهای روستایی و عشایری اعلام آمادگی کرده‌اند، ۹۵۰ نفر بدون سابقه قبلی وارد عرصه رقابت شدند و ۳۱ درصد قبل از این در شوراها حضور داشته و فعالیت کرده‌اند.

وی درباره استقبال افراد از روش‌های ثبت‌نام گفت: علیرغم تأکیدات فراوان مبنی بر اینکه ثبت‌نام‌ها برای حفظ سلامت داوطلبان از طریق روش‌های غیرحضوری باشد اما مراجعه حضوری افراد با ۸۲ درصد همچنان در صدر شیوه‌های نام‌نویسی است.

قهرمانی اظهار داشت: هزار و ۱۳۳ نفر به روش حضوری، ۱۲۵ نفر معادل ۹ درصد از طریق مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت، ۵۶ نفر معادل پنج درصد از شیوه نصب سامانه بر روی رایانه شخصی و ۵۳ نفر معادل چهار درصد نیز با استفاده از تلفن همراه ثبت‌نام کرده‌اند.

ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات ششمین دوره‌ شوراهای اسلامی روستا و تیره‌های عشایری از ساعت هشت صبح روز دوشنبه ۱۶ فروردین آغاز شد و به مدت هفت روز تا ساعت ۱۸ روز یکشنبه (۲۲ فروردین) ادامه دارد.

۹۱۶ روستا در استان خراسان جنوبی واجد شرایط برگزاری انتخابات شوراهای اسلامی روستا است و داوطلبان برای نشستن بر ۴ هزار و ۶۶۹ کرسی اصلی و علی‌البدل به رقابت خواهند پرداخت که تعداد کرسی‌های اصلی شوراهای روستایی و عشایری استان ۲ هزار و ۸۰۷ مورد است.

چهار روش برای ثبت‌نام داوطلبان شوراهای اسلامی روستا و عشایر در نظر گرفته شده که شامل اپلیکیشن موبایلی، رایانه، دفاتر پیشخوان دولت در شهرها و روستاها و مراجعه حضوری به بخشداری‌ها است.

ثبت‌نام داوطلبان عضویت در شوراهای اسلامی شهر نیز همزمان با سراسر کشور از روز چهارشنبه ۲۰ اسفند سال گذشته در خراسان جنوبی آغاز شد و به مدت یک هفته تا ساعت ۲۴ روز ۲۶ اسفند ماه ادامه داشت.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ۲۸ خرداد امسال همزمان با سراسر کشور در ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =