۲۰ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۰:۵۷
کد خبرنگار: 2044
کد خبر: 84288945
T T
۶ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

نماینده آیت الله سیستانی: رسانه‌ها، حافظ وحدت و همدلی باشند

قم ـ ایرنا ـ نماینده آیت‌الله سید علی سیستانی مرجعیت عالی عراق در ایران گفت: رسانه‌ها، نقدکننده افکار هستند و در جامعه و در میان مردم جایگاه مهمی دارند و باید حافظ وحدت و همدلی باشند.

به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید جواد شهرستانی روز پنجشنبه در دیدار جمعی از اصحاب رسانه قم با وی، اظهار داشت: اگرچه در جامعه اختلاف‌نظر هست، ولی باید در حفظ وحدت تلاش کنیم، چراکه وحدت و همدلی به نفع همه است.

وی افزود: در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که دشمن سعی می‌کند، دست به هر اقدامی بزند تا بین ما تفرقه بیندازد.

شهرستانی گفت: وظیفه رسانه این است که در مورد اهداف دشمن اطلاع‌رسانی کند و به‌دوراز جناح‌گرایی، برای ارتقای سطح آگاهی مردم تلاش کنند.

وی عنوان کرد: همه باید به هم ‌بها بدهیم و سرمایه‌ها را در جامعه حفظ کنیم و با تعهد و تخصص در امور گام برداریم.

وی بیان کرد: تخصص، تعهد و مدیریت سه محور مهم در موفقیت و توسعه جوامع است و باید این سه رکن مهم در کنار هم باشند.

شهرستانی خاطرنشان کرد: گاهی مدیریت را از جهان یاد بگیریم و برای توسعه و پیشرفت کشور از آن استفاده کنیم، هر کس اشکالاتی دارد و باید اشکالات را پذیرفت و تجربه کسب کرد.

وی اظهار داشت: امروز در محافل بزرگ دنیا، قدم‌های بزرگی در مدیریت اقتصاد و حتی کرونا برداشته‌اند و ما نیز باید دراین‌باره تلاش کنیم؛ باید به‌درستی به آسیب‌شناسی بپردازیم و خلاء‌ها را رفع کنیم.

وی خاطرنشان کرد: در کشوری مانند سنگاپور که رئیس‌جمهور یک خانم است، قدم‌های بزرگی برای جمعیت ۶ میلیون نفری برداشته ‌شده است و به درآمد بالایی رسیده‌اند.

وی افزود: ما چنین ظرفیت‌های بزرگی در نیروی انسانی و منابع داریم و باید ببینیم علت برخی از عقب‌افتادگی‌ها و مشکلات چیست و چرا باید احساس ضعف کنیم؟

شهرستانی تصریح کرد: همین اختلاف‌ها و تفرقه‌ها باعث عقب‌افتادگی‌ها می‌شود، اگر به هم ‌بها بدهیم، بسیاری از مسایل حل می‌شود.

وی عنوان کرد: اگر به استعدادها و ظرفیت‌ها بی‌توجه باشیم، موجب وابستگی می‌شود، جوانان با استعدادی داریم که برای تحصیل به کشورهای خارج می‌روند و با اخذ مدرک، به خدمت در مراکز علمی جهان می‌پردازند.

وی بیان کرد: یکی از نشانه‌های تقوا، حفظ سرمایه‌هاست، باید سرمایه‌های فکری را حفظ کنیم تا هدر نروند، امروز بزرگ‌ترین مراکز علمی دنیا را همین جهان‌سومی‌ها قبضه کرده‌اند و در ناسا ۴۰ درصد بچه‌های ایران هستند.

وی خاطرنشان کرد: حضور استعدادهای ما در دیگر کشورها به نفع آنان است و دراین‌باره همه ما و رسانه‌ها مقصر هستیم، رسانه باید این موضوعات مهم را به جامعه منتقل کند.

شهرستانی تصریح کرد: باید در رشد و توسعه از برخی از کشورها الگو بگیریم و با توانایی و خودکفایی و تکیه ‌بر ظرفیت‌های خودمان، به توسعه دست‌ یابیم و تنها باید خودمان را باور کنیم.

وی گفت: برخی از کشورهای منطقه به توسعه زیادی رسیده‌اند، چراکه همت، برنامه‌ریزی و کوشش دارند و موانع را برداشتند و به بخش خصوصی با سرمایه‌گذاری‌های کلانی فرصت رشد و توسعه داده شد، ما نیز باید توانایی‌ها را ببینیم و برای استفاده از آن برنامه‌ریزی کنیم.

وی اظهار داشت: باید برای حضور سرمایه‌گذاران در ایران، شرایطی فراهم شود تا قدم‌های بزرگی برداریم، خداوند به اصحاب رسانه توفیق داده است تا بتوانند چنین قدم‌های بزرگی را ر ارتقای سطح آگاهی بردارند.

در این دیدار محمدجواد محرابی معاون مطبوعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز از تلاش رسانه‌ها در جریان مقابله کرونا و همدلی مراجع و علما در حمایت از اصحاب رسانه قدردانی کرد.

وی با بیان اینکه بسیاری از اصحاب رسانه در دوران شیوع ویروس کرونا کمک‌کار بودند و در مدیریت مباحث بهداشتی به تولید محتوا پرداختند، گفت: به‌ویژه اینکه فعالیت‌های رسانه‌ای از اهمیت زیادی برخوردار است.

وی عنوان کرد: اگر در حوزه رسانه ناهماهنگی ایجاد شود، مسایل و گرفتاری‌هایی ایجاد می‌شود، اما خوشبختانه همه اصحاب رسانه تاکنون پای‌کار بودند و اتفاقات خوبی را رقم زدند.

محرابی اظهار داشت: اصحاب رسانه از جمله اقشار آسیب‌پذیر در دوران شیوع ویروس کرونا بودند و در این باره تدابیری اندیشیده شد تا آسیب کم‌تری متحمل شوند.

استان قم با داشتن ۳۸۵ رسانه چاپی و برخط دارای مجوز، کمی بیش از سه درصد تمام رسانه های دارای مجوز کشور را در اختیار دارد؛ از این تعداد ۲۸۴  رسانه چاپی و ۱۰۱ رسانه برخط است.
هم اکنون ۶ روزنامه، ۱۶ هفته نامه، ۴ دوهفته نامه، ۱۹ ماهنامه، ۸ دوماهنامه، ۹۰ فصلنامه، ۱۳۸ دوفصلنامه، ۳ سالنامه از استان دارای مجوز فعالیت می‌باشند؛ ۳ خبرگزاری و ۶۲ پایگاه خبری از قم مجوز فعالیت گرفته‌اند.
از ۳۴ مجوز فعالیت خبرگزاری در کشور، دفتر مرکزی ۳ خبرگزاری در قم است، ضمن اینکه ۲۰ خبرگزاری و ۲۵ روزنامه سراسری نیز در قم دارای دفتر نمایندگی هستند. /
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha