رؤیت هلال ماه رمضان آسان، ولی ماه شوال سخت است

قم ـ ایرنا ـ عضو ستاد استهلال دفتر مقام معظم رهبری گفت: هلال ماه رمضان در غروب روز سه شنبه ۲۴ فروردین رؤیت می‌شود و اختلافی نخواهد بود، اما هلال ماه شوال در غروب روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه احتمالا امکان رؤیت با چشم مسلح دارد.

حجت الاسلام و المسلمین علیرضا موحدنژاد  عصر پنجشنبه در نشست علمی "رؤیت پذیری هلال ماه‌های رمضان و شوال سال ۱۴۴۲ هجری قمری" افزود:  هلال ماه مبارک رمضان در شامگاه دوشنبه ۲۳ فروردین به هیچ عنوان قابل رؤیت نیست، اما در شامگاه سه شنبه به راحتی قابل رؤیت بوده و روز چهارشنبه ۲۵ فروردین ماه نخستین روز ماه رمضان است.

وی در ادامه افزود: اما در پایان ماه مبارک رمضان و در غروب روز چهارشنبه ۲۲ فروردین ماه بر اساس نقشه‌های نجومی احتمالا هلال ماه شوال فقط با چشم مسلح قابل مشاهده باشد، اما باز هم همه چیز در عمل مشخص خواهد شد و باید گزارش گروه‌های استهلال مورد بررسی قرار بگیرد.

عضو شورای تقویم دانشگاه تهران با اشاره به اختلاف نظر فقهی مراجع عظام تقلید در مسأله رؤیت هلال ماه، خاطرنشان کرد: بدون تردید ستاد استهلال، هیچ موضوعی را کتمان نخواهد کرد و تمامی گزارش‌ها با استفاده از راهکارها و نقشه های متعدد نجومی، با جزئیات ثبت و ضبط می‌شود.

وی با اشاره به کار علمی ـ تجربی شورای تقویم برای تهیه تقویم همه ساله، پیش بینی نسبتا دقیق این شورا برای ماه های قمری را مورد توجه قرار داد و گفت: با توجه به اختلاف نظر فقهی مراجع عظام تقلید در مسأله رؤیت هلال، قرار بر این شده است که نظر ولی فقیه مبنای کار قرار بگیرد.

موحدنژاد در پایان با بیان اینکه گروه‌های ستاد استهلال کاملا آموزش دیده بوده و وظایف خود را با دقت بسیار زیادی انجام می دهند، تصریح کرد: اختلاف نظرها میان علما و مراجع عظام، متخصصان و کارشناسان نجومی امری طبیعی است و امیدواریم در پایان ماه مبارک رمضان نیز رؤیت هلال ماه شوال به خوبی انجام شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha