استاندار خراسان رضوی: شبکه دانشگاهی استان موانع توسعه را معرفی کند

مشهد- ایرنا- استاندار خراسان رضوی گفت: دانشگاهیان به عنوان پشتوانه نخبگانی مکمل انجام درست کارهایی  اجرایی هستند و لازم است شبکه دانشگاه‌ها در شناسایی موانع توسعه به مدیریت استان کمک کنند زیرا هر چه قدر بتوانیم موانع را برطرف کنیم مسیر توسعه و آبادانی را تسهیل‌تر کرده‌ایم.

به گزارش روز پنجشنبه استانداری خراسان رضوی، محمدصادق معتمدیان در نشست با تعدادی از اعضای شبکه علمی دانشگاهیان استان افزود: بر اساس دستور معاون اول رییس جمهوری حدود ۱۵ هزار میلیارد ریال اعتبار به عنوان فاینانس داخلی از طریق بانک‌ها به پروژه‌های عمرانی استان در ۲ بخش اختصاص خواهد یافت.

او ضمن اشاره به صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی و گردشگری به عنوان پنج  پیشران توسعه خراسان رضوی ادامه داد: کارهای اجرایی نیاز به پشتوانه‌ فکری دارد چرا که این دو مکمل یکدیگر هستند.

استاندار خراسان رضوی با اشاره به اقدامات صورت گرفته توسط وی از آغاز تصدی این پست گفت:طی چندماه اخیر تلاش شد در خصوص مسائل استان از جمله با سفر به شهرستان‌های مختلف و گفت‌وگوی مستقیم و چهره به چهره با قشرهای مختلف، بررسی میدانی صوت گیرد تا بعد از آن بتوانیم نتیجه مطالعات انجام شده را اجرایی کنیم.

معتمدیان با اشاره به موقعیت جغرافیایی خراسان رضوی یکی از ظرفیت‌های مغفول مانده این استان را بخش معدن معرفی کرد و افزود: یکی از خش‌هایی که باید با توجه به ظرفیت دانشگاه ها روی آن تمرکز کرد معدن و مطالعات مربوط به آن است.

وی با بیان این که در حوزه معادن، ریل گذاری‌هایی انجام شده است ادامه داد: افرادی که صلاحیت حرفه‌ای، فنی و مالی دارند باید معادن را در اختیار داشته باشند.

استاندار خراسان رضوی با تاکید بر این که این استان یکی از قطب‌های صنایع تبدیلی کشور به شمار می‌رود گفت: روزهای یکشنبه برای بازدید از صنایع و واحدهای صنعتی استان در نظر گرفته شده است تا در نشست ستاد تسهیل و رفع موانع تولید امکان برسی و تصمیم سازی برای رفع مشکلات وجود داشته باشد.

معتمدیان افزود:استان خراسان رضوی مرزهایی طولانی دارد و دروازه ورود به آسیای میانه است و حوزه تجارت و مرزهای مشترک به عنوان یکی دیگر از مزیت‌های این استان است.

وی ادامه داد: مرز دوغارون با افغانستان وضعیت مناسبی نداشت و توقف گاه به گاه و طولانی کامیون‌ها پشت مرز قابل قبول نبود لذا بر روی روان سازی مرز دوغارون به عنوان یکی از اصول اساسی اقتصاد مقاومتی متمرکز شدیم و این مشکل حل شد.

استاندار خراسان رضوی گفت: در حوزه گردشگری و زیارت زیرساخت‌های خوبی در استان وجود دارد هر چند که کرونا ضربات شدیدی به صنعت گردشگری استان وارد کرد.

معتمدیان افزود: باید بتوانیم از ظرفیت‌های منطقه‌ای از جمله کشورهای فارسی زبان استفاده کنیم و در این راستا معرفی جاذبه‌های استان می‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی پیشنهاد کرد نماینده تام الاختیاری از شبکه دانشگاهی استان خراسان رضوی در کمیته و کارگروه‌های مربوط به موضوعات آب، زیارت، تجارت بین‌الملل و خام فروشی محصولات کشاورزی استان به عنوان عضو ناظر حضور داشته باشد تا بر تطبیق این موارد با سند آمایش سرزمینی نظارت کند.

استاندار خراسان رضوی گفت: تکلیف بافت پیرامونی حرم مطهر با همدلی همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی و تولیت آستان قدس رضوی پس از برگزاری جلسات فشرده، با خرد جمعی و اقناع منطقی پس از ٢٥ سال به سرانجام رسید و در شورای عالی معماری مصوب شد.

معتمدیان  به حاشیه شهر مشهد اشاره کرد و افزود: حاشیه شهر مشهد باید از نظر سرانه‌های فرهنگی، ورزشی و درمانی به شرایط بهتر و مطلوب تری برسد، باید نگاه به حاشیه شهر را تغییر و به مردم حاشیه شهر هویت داد. همچنین توسعه باید متوازن باشد نه این که خراسان رضوی را فقط در مشهد و یا توسعه را فقط محدود در توسعه اقتصادی بدانیم.

همچنین روابط عمومی دانشگاه آزاد خراسان رضوی نیز روز پنجشنبه در گزارشی از این دیدار اعلام کرد رییس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی در این جلسه ضمن بیان توانمندی‌ها و قابلیت‌های آموزشی و پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، کمک استانداری خراسان رضوی را به این مجموعه خواستار شد.

دکتر طاهری لاری افزود: کمک مالی به ساخت زمین شهرک صنعتی و تمدید زمان ساخت، تسهیل و کمک به اجرای طرح‌ها و اختصاص و ساخت زمین‌های مسکونی کارکنان دانشگاه در گلبهار که به تصویب هیات امنای دانشگاه استان نیز رسیده است را از استانداری خواستاریم.

وی ادامه داد: اختصاص زمین و کمکهای مالی به برخی از واحدها و مراکز مانند سرخس و بجستان برای راه اندازی سراهای فناوری و مراکز رشد و نیز ساختمان‌های آموزشی را نیز خواستاریم.

او اضافه کرد: اختصاص اقلام یارانه‌ای به دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی همانند سایر دانشگاه‌ها و تسهیل اعطای مجوز امور کنسولی درجه یک به منظور رفع مشکلات دانشجویان غیر ایرانی این دانشگاه از دیگر درخواست های ما از استانداری خراسان رضوی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =