معاون وزیر علوم: ایران راه علمی چندین قرن را در۳۰ سال گذشته طی کرد

مشهد- ایرنا - معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به فراز و فرودهای آموزش عالی در مسیر دستیابی به دانش گفت: ایران توانسته است در ۳۰ سال گذشته خود راه علمی چندین قرن را طی کند.

دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف روز پنجشنبه و در جلسه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی که در دانشگاه فردوسی مشهد تشکیل شد افزود: یکی از نتایج این دستاوردهای علمی این بود که در سال ۲۰۲۰ میلادی بیش از ۶۶ هزار سند علمی از سوی محققان ایرانی در دنیا به ثبت رسیده است.

وی ادامه داد: محققان و استادان دانشگاه‌های ایران توانسته اند با تحقیقات خود رتبه علمی کشور را در موضوعات مختلف علمی ارتقا دهند و این نشان دهنده آن است که برخی از استادان دانشگاه‌های کشور در لبه دانش در حال فعالیت علمی هستند و بر همین اساس می‌توان ادعا کرد که آنها نیروی علمی بین المللی هستند.

معاون وزیر علوم گفت: دنیا در حال پیشرفت است و اگر نتوانیم پا به پای جهان پیشرفت کنیم در آینده وارد کننده محصولات آنها خواهیم بود و بر همین اساس نیاز به تحقیق و آینده نگری در موضوعات علمی و صنایع کشور باید شکل بگیرد.

رحیمی افزود: در حال حاضر ۴۶ پارک علم و فناوری در کشور ایجاد شده است که میزبان هزار و ۷۰۰ شرکت فناور و دانش بنیان کشور است و بسیاری از این شرکت‌ها توانسته اند در لبه علم و توسعه، فعالیت علمی خود را ادامه دهند و موجب کسب افتخار برای کشور هستند.

وی ادامه داد: مراکز شتاب‌دهنده در رشد و توسعه شرکت‌های دانش بنیان تاثیر به سزایی دارند زیرا آنها به دنبال ایده‌های جدید هستند و با حمایت فنی و مالی این مراکز، ایده ها رشد پیدا می‌کنند و به بازار عرضه می‌شوند به همین دلیل باید شتاب دهنده ها مورد توجه و حمایت جدّی قرار گیرند.

معاون وزیر علوم گفت: اکنون در تمام شهرستان‌های کشور یک مرکز رشد و توسعه شتاب دهنده وجود دارد که با ارتقای این مراکز رشد، امکان ایجاد پردیس‌های علم و فناوری و سپس ارتقای آن تا سطح یک پارک علم و فناوری وجود دارد.

رحیمی افزود: از ۲ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده در سال گذشته در قالب قراردادهای دانشگاهی با صنایع بیش از ۹۰ درصد آن محقق شده است و مجلس شورای اسلامی هم مصوبات خوبی برای پیوند زدن صنعت و دانشگاه در دست دارد که باید بتوان از این ظرفیت به خوبی استفاده کرد.

وی اضافه کرد: معادن کشور می‌توانند ۱۰ درصد از مالیاتهای خود را از طریق عقد قرارداد بر روی موضوعات مرتبط با علوم و فنون مرتبط با حوزه معدن به دانشگاهها اختصاص دهند که در سال گذشته این رقم ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال بوده است.

معاون وزیر علوم با اشاره به طرح آمایش ساماندهی آموزش عالی با هدف مأموریت محور کردن دانشگاه‌ها بر اساس مزیت منطقه‌ای و پشتیبانی از تمامی مراکز علمی و آموزشی در راستای افزایش کیفیت آموزشی گفت: توزیع متعادلی از نظر آموزش عالی در خراسان رضوی نسبت به سایر استان‌ها شکل گرفته است که بر اساس این طرح، توسعه دانشگاه هنر در نیشابور به صورت جدی در حال پیگیری است.

رحیمی افزود: زیر ساختهای توسعه، فناوری و تحقیق در دانشگاه فردوسی مشهد وجود دارد که در میان ۱۲۰ دانشگاه دولتی این دانشگاه جزء رتبه های برتر است و از سوی دیگر این دانشگاه توانسته است با جذب بیش از ۲ هزار دانشجوی خارجی رتبه نخست جذب دانشجویان خارجی را در کشور به خود اختصاص دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =