۱۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۱۵:۳۰
کد خبرنگار: 1254
کد خبر: 84288646
۰ نفر

برچسب‌ها

رییس پلیس آگاهی تهران: آمار جرایم نوروزی در پایتخت کاهش یافت

تهران - ایرنا - رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ از افزایش کشفیات و کاهش وقوع جرایم پایتخت در تعطیلات نوروزی امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: از ۲۸ اسفند ۱۳۹۹ تا ۱۴ فروردین جاری، هشت درصد از وقوع در کل جرایم کاهش و ۱۲.۵ درصد افزایش کشف جرم داشتیم.

سردار علیرضا لطفی روز پنجشنبه در نخستین نشست خبری سال ۱۴۰۰ با بیان اینکه در جرایم جنایی از جمله تجاوز، فقدانی و سرقت مسلحانه و آدم ربائی ۴۰ درصد کاهش داشتیم، اظهار داشت: ۶ باند مهم که آمادگی انجام جرایم خشن و مسلحانه را در تعطیلات نوروز داشتند، اسفندماه دستگیر شدند.
وی با اشاره به اینکه در ۱۶ روز تعطیلات نوروزی آمار سرقت مسلحانه و آدم ربائی در تهران صفر بود و فقط ۲  فقره قتل عمد به وقوع پیوست، افزود: بخش قابل توجهی از مجرمانی که دستگیر می‌شوند بومی استان تهران نیستند و ۳۰ درصد پرونده‌های راکد سال‌های گذشته در این مدت کشف شد.
این مسئول با اشاره به جرایم حوزه جعل و کلاهبرداری، خاطرنشان کرد: نوع پرونده‌های ما در تعطیلات نوروز به سمت جرایم جعل و کلاهبرداری بود و ۳۹ نفر در این ایام در رابطه با این جرایم دستگیر کرده‌ایم.

رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به اینکه در سرقت‌ها در کل کشور قدرالسهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ۲ درصد کاهش نسبت به سال قبل داشته است و در کشفیات نیز با رشد مواجه بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: در روند جرایم خرد نیز با کاهش مواجه بوده و فقط کیف قاپی یک رشد ناچیزی داشته است و برخورد با کیف قاپی از اولویت‌های ما در سال ۱۴۰۰ است و برنامه‌ریزی گسترده‌ای برای آن داشته‌ایم.
لطفی با اشاره به اینکه براساس مصوبه شاک دستگاه‌ها باید همکاری لازم درخصوص پیشگیری از وقوع جرم با پلیس را داشته باشند، افزود: پلیس آگاهی اعلام آمادگی کرده است که در ساختمان های در حال ساخت قبل از صدور پایان کار نظر کارشناسی در باره مباحث امنیتی منزل ارائه بدهد.
وی با تاکید بر اینکه در هنگام ساخت باید اقدامات ایمنی در نظر گرفته شود، تصریح کرد: بیشترین شگرد سرقت منازل بالکن روی است،  اگر شهرداری در این خصوص با ما همکاری کند می توانیم منطقه به منطقه این اقدامات را انجام دهیم،  حاضر یم به تعدادی از آپارتمان‌ها برچسب ایمنی بدهیم و به صورت پایلوت موضوع ایمنی را بررسی کنیم.
این مسئول ادامه داد: بخشی از سرقت‌ها در کارگاه‌های ساختمانی است و شهرداری در این زمینه می‌تواند به ما در کاهش وقوع سرقت کمک کند.
رییس پلیس آگاهی پایتخت با اشاره به اینکه درخصوص ایمنی خودروها ما آمادگی لازم برای همکاری با خودروسازان برای ایمنی و کاهش سرقت داریم گفت: بخشی از مشکلات ما با وزارت صنعت کسب و کارهای فضای مجازی و این پیش نیازها هنوز از نظر ما آماده نشده است و یکی از این پیش نیازها دسترسی پلیس به بانک‌های اطلاعاتی است تا بتواند از وقوع جرم جلوگیری کند.
لطفی با اشاره به اینکه در سال جاری در بحث مقابله با موبایل قاپی اقدامات ویژه‌ای در دستور کار قرارداده ایم، بیان داشت: بیش از ۶۰ درصد جرایم متعدد که در تهران به وقوع می‌افتد به نوعی مرتبط با موتور سیکلت است از همین رو ساماندهی موتورسیکلت‌ها بسیار ضروری است.
وی افزود: بحث پلیس این نیست که با کسی که از طریق موتورسیکلت به صورت قانونی ارتزاق می کند برخورد شود،  اما بخشی از موتورسیکلت‌ها از نظر پلاک، گواهینامه و اسناد مالکیت دچار مشکل هستند و یکی از مطالبات ما از وزارت صنعت ساماندهی استاد مالکیت موتورسیکلت‌ها است و اگر همه دستگاه‌ها همکاری داشته باشند و مردم مطالبه داشته باشند تا ساماندهی موتورسیکلت ها انجام شود آمار جرایم ما به ویژه در حوزه موبایل قاپی کاهش پیدا کند.
این مسئول  یادآور شد: استفاده از ابزار هوشمند در پلیس آگاهی از اولویت‌های اصلی ما در سال ۱۴۰۰ است؛ همچنین تقویت مراکز تشخیص هویت نیز از دیگر اولویت‌های ما در سال جاری است؛ با همکاری کلانتری‌ها به دنبال کاهش فاصله وقوع جرم و کشف هستیم.
رییس پلیس آگاهی پایتخت اعلام کرد: در تعطیلات نوروز مراجعات مردم به پلیس آگاهی همواره ادامه داشت و در حوزه پلیس آگاهی بر اساس اعلام ۱۹۷ شکایات مردم از پلیس آگاهی کاهش داشت.
لطفی اضافه کرد: پلیس آگاهی تهران بزرگ از یک‌ ماه پیش از عید برنامه‌ریزی وسیعی در ارتباط با تعطیلات نوروز انجام داده بود؛ پیش‌بینی ما این بود که ما در تعطیلات نوروز با تخلیه اماکن و منازل به دلیل سفرهای نوروزی مواجه باشیم و از همین رو همکاران ما ۱۶ روز به صورت شبانه روزی فعالیت کردند.
وی تصریح کرد: مهمترین کار ما کنترل مجرمان سابقه دار است و این از برنامه های ما در سال ۱۴۰۰ است؛  بخشی از جرایم سطح خاص توسط کلانتری‌ها پیگیری می‌شود و مابقی جرایم باندی و خشن توسط پلیس آگاهی دنبال می شود و بخش زیادی از افرادی که ما دستگیر می‌کنیم در طرح های مختلف از مجرمان سابقه‌دار هستند.
این مسئول خاطرنشان کرد: در ۱۶ روز تعطیلات از پتانسیل دیگر بخش های آگاهی که به دلیل تعطیلات با مراجعات کمتری از سوی مردم مواجه بودند و بررسی صحنه جرم را در کمترین زمان انجام دادیم و مجرمان سابقه‌دار را نیز از این طریق شناسایی و دستگیر کردیم و پرونده تعدادی از این افراد در دست بررسی است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات ما محکومان فراری هستند و در ایام نوروز با همکاری دستگاه قضایی تعدادی از این افراد را دستگیر کردیم، گفت: گشت‌های نوروزی را در ایام نوروز دو برابر و برخورد با سرقت‌های خودرو و موتورسیکلت را دنبال کردیم.
لطفی با اشاره به رصد فضای مجازی، افزود: بخشی از کسب و کارها به فضای مجازی منتقل شده و مردم اطلاعات کافی از این فضا ممکن است نداشته باشند و با مشکلاتی مواجه می شوند و لذا ما با همکاری پلیس فتا این بخش را رصد می کنیم.
رییس پلیس آگاهی تهران بزرگ با اشاره به پرونده‌های جنایی یادآور شد: ۳۰ درصد از کشفیات که در این نوروز داشتیم مربوط به پرونده های سال‌های گذشته است و همچنین موضوع فقدان به صورت کاملاً انحصاری در اداره فقدان بررسی می شود و به صورت شبانه روزی فعالیت می‌کنند و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha