۱۲مرکز به مراکز بیماران سرپایی کرونا در چهارمحال و بختیاری اضافه شد

شهرکرد- ایرنا- رییس مرکز بهداشت چهارمحال و بختیاری، خدمات‌دهی سرپایی بیماران مبتلا به کرونا به منظور کاهش بار مراجعان به مراکز درمانی را مهمترین راهبرد کنونی مدیریت شیوع بیماری دانست و گفت: در همین راستا ۱۲ مرکز بهداشتی به مراکز منتخب ۲۴ و ۱۶ ساعته کرونا در استان اضافه شده است.

سید راشد جزایری روز جمعه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: از این تعداد چهار مرکز در شهرکرد، سه مرکز در لردگان، ۲ مرکز در بروجن، ۲ مرکز در فارسان و یک مرکز در شهرستان کیار است که با احتساب مراکز قبلی، ۳۴ مرکز در سطح استان فعال شده است.

به گزارش ایرنا، مراکز ۱۶ و ۲۴ ساعته برای دسترسی آسان مردم و تشخیص اولیه ابتلا به کرونا در نظر گرفته شده است و توصیه می‌شود افراد با علائم سرفه خشک، لرز و گلودرد همراه تنگی نفس و تب به این مراکز مراجعه کنند.

وی با اشاره به ظرفیت محدود مراکز درمانی و بستری استان، تصریح کرد: هدف اصلی راه‌اندازی مراکز منتخب سرپایی ارائه خدمات تشخیصی و درمانی اولیه برای افراد علامت‌دار و مشکوک به کرونا و کاهش بار مراجعات بیمارستان‌ها بوده است تا افراد دارای علائم خفیف و متوسط با مراجعان به این مرکز خدمات اولیه را بدون نیاز مراجعه به بیمارستان‌ها دریافت کنند.

جزایری با بیان اینکه روزانه از حدود یک هزار و ۲۰۰ مراجعه‌کننده با علائم بالینی کرونا تست‌ گرفته می‌شود، تصریح کرد: درصد افزایش تست‌های pcr مثبت در استان نگران‌کننده است به طوری که از هر یک هزار تست ۴۴ درصد آن مثبت می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری، درصد ابتلای پرسنل بهداشت به ویروس کرونا را ۲۰.۵ درصد و درصد ابتلای کادر درمان را ۳۴.۸ درصد اعلام کرد و گفت: از ابتدای شیوع کرونا تاکنون یک هزار و ۱۱۶ نفر از پرسنل درمان و ۵۸۱ نفر از کادر بهداشت استان به این ویروس مبتلا شده‌اند.

جزایری با اشاره به کاهش ۳۰ درصدی پروتکل‌های بهداشتی در استان، خاطرنشان کرد: میزان رعایت پروتکل‌ها از ۸۵ درصد در اسفندماه پارسال به ۵۵ درصد در فروردین امسال کاهش یافته که توصیه می‌شود مردم نسبت به این مهم جدیت بیشتری داشته باشند و نه تنها بار فشار شیوع ویروس را از دوش کادر بهداشت و درمان بردارند بلکه در حفظ سلامتی خود و اطرافیان بکوشند.

به گزارش ایرنا، بر اساس آخرین رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تمامی ۱۰ شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت قرمز یا خیلی پرخطر شیوع کرونا قرار دارند.

به گفته مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، شیوع ویروس کرونای انگلیسی منجر به سرایت گسترده ویروس و گرفتاری بالای این استان در موج چهارم کرونا شده است.

ویروس جهش یافته کرونا، معروف به کرونای انگلیسی، از قدرت سرایت‌پذیری بیشتری برخوردار است یعنی تا حدود ۸۰ درصد بیشتر از کرونای قبلی قابلیت انتقال و مبتلا کردن افراد جامعه را دارد و درصد کشندگی آن نیز ۳۰ درصد بیشتر از نوع معمولی آن است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =