سرمازدگی ۹۰۰ میلیارد تومان به پسته‌کاران مهریز خسارت وارد کرد

یزد- ایرنا- معاون تولیدات گیاهی مدیریت جهاد کشاورزی مهریز گفت: با کاهش دمای هوا از ۲۰ به سه درجه بالای صفر در روزهای شانزدهم و هفدهم فروردین‌ماه سال ۱۴۰۰ هجری شمسی، ۹۰۰ میلیارد تومان خسارت به پسته‌کاران این شهرستان وارد شد.

احمد باقری‌پناه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: بر اثر کاهش دمای هوا ۸۰  تا ۱۰۰ درصد درختان پسته شهرستان به خصوص در دهستان بهادران واقع در بخش مرکزی  مهریز خسارت دید.

وی با ابراز تاسف از اینکه بیشتر باغداران پسته، محصول کشاورزی خود را بیمه نکردند،ادامه داد: جزییات خسارت تنظیم و برای بررسی و اختصاص بودجه به خسارت‌دیدگان به نهادهای ذی ربط به مرکز استان یزد ارسال شد.

این مسوول اظهار کرد: برای پیشگیری از خسارت به درختان میوه از طرف کشاورزان همواره اقدام‌هایی صورت می‌گیرد و با وجود تلاش‌ها، کشاورزان به علت سرمازدگی نیاز به حمایت بیشتر دولت دارند.

به گفته باقری‌پناه، باغداران برای تداوم فعالیت خود در بخش کشاورزی و دلگرمی بیشتر برای ادامه کار در سال‌جاری به حمایت و همراهی مسوولان و اختصاص بودجه لازم برای کمک نیاز دارند. 

چهاردهم فروردین ماه جاری سیدعباس میرحسینی کارشناس پیش‌بینی اداره‌کل هواشناسی یزد به ایرنا گفته بود که از شنبه شب هفته جاری تا روز یکشنبه با شمالی‌شدن جریانات، دمای هوای استان تا ۱۲ درجه سلسیوس در مناطق مختلف کاهش می‌یابد.

هشت هزار و ۷۰۰ هکتار باغ‌های شهرستان مهریز در روستاهای گرده‌کوه و بهادران بخش مرکزی به کشت پسته اختصاص دارد و حدود ۲ هزار خانوار در برداشت ارقام پسته اوحدی، کله‌قوچی، اکبری و احمدآقایی فعالیت دارند.

دهستان بهادران با سه هزار  نفر جمعیت در ۶۰ کیلومتری جنوب شهر مهریز قرار دارد و سطح زیرکشت اراضی کشاورزی ۱۷ هزار و ۵۰۰ هکتار است و مرکز این شهرستان ۵۵ هزار نفری در ۳۰ کیلومتری جنوب شهر یزد واقع است .

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =