فراخوان بانوان خراسان شمالی برای حضور در رقابت های انتخاباتی

بجنورد- ایرنا- مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی از بانوان توانمند این خطه شمالشرق کشور خواست تا با نامزد شدن در انتخابات شوراها نقش پررنگتری در مدیریت محلی ایفاء کنند.

ملیحه یغمایی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  افزود : حضور بانوان توانمند و متخصص در مدیریت های محلی به خصوص شوراهای اسلامی شهر و روستا می تواند باعث توسعه و آبادانی بهتر شهر و روستا و مشارکت بیشتر مردم در فعالیت های عمومی شود.
وی اضافه کرد: انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فرصت بسیار مناسبی است تا بانوان ما که حدود نیمی از جمعیت  خراسان شمالی را تشکیل می دهند، خود را وارد عرصه مدیریتی  شوند و بتوانند با کسب تجربه در امور محلی خود را برای مدیریت های بالاتر آماده کنند.
یغمایی تحقق مطالبات بانوان را در عرصه مدیریت شهری و روستایی را از مزیت های حضور این قشر در عرصه مدیریت های محلی دانست و اظهارداشت : مردم ما به بانوان همانند مردان اعتماد دارند و چه بسا در رقابت های انتخاباتی اقبال مردم نسبت به این قشر بیشتر نیز باشد و بانوان ما باید بدون واهمه در عرصه های رقابت های انتخاباتی  شوراهای اسلامی شهر و روستا شرکت داشته باشند.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری خراسان شمالی تصریح کرد : بررسی ها نشان می دهد که حضور بانوان در رقابت های انتخاباتی شوراهای اسلامی شهر و روستا کم رنگ است و این در حالیست که ما بانوان متخصص زیادی داریم که می توانند نقش خوبی در مدیریت محلی ایفاء کنند.
یغمایی رقابتی شدن انتخابات را از دیگر مزیت های حضور بانوان در این عرصه دانست و اظهارداشت : رقابتی شدن انتخابات ، مشارکت گسترده مردم را در صندوق های اخذ رای رقم خواهد زد.
براساس آمار رسمی از از ۷۰۱ داوطلب عضویت در شوراهای اسلامی ۲۴ شهر استان خراسان شمالی حدود ۱۲ درصد که ۸۱ نفر را شامل می شود را بانوان تشکیل می دهند و  از دو هزار و ۶۳۵ داوطلبی که تا روز پنجم برای رقابت های انتخابات شوراهای اسلامی روستایی شرکت کردند، حدود ۵.۴ درصد را بانوان تشکیل دهند.         

در استان خراسان شمالی طبق آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن یک هزار و ۲۹۹ آبادی و روستا وجود دارد که انتخابات شوراهای اسلامی در ۷۴۰ روستای بالای ۲۰ خانوار جمعیت برگزار می شود.

هم اینک ۲ هزار و ۳۰۰ نفر عضو شوراهای اسلامی روستا در خراسان شمالی هستند.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۵۶ درصد از این جمعیت در ۲۴ شهر و مابقی در روستاهای این استان سکونت دارند.

انتخابات  سیزدهمین دوره رییس جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهری ، روستایی و عشایری  و میاندوره ای پنجمین دوره خبرگان رهبری و یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به طور همزمان  ۲۸ خردادماه ۱۴۰۰ برگزار می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =