آلمان مذاکرات با روسیه را برای خرید  واکسن اسپوتنیک وی آغاز می کند

مسکو - ایرنا - به گزارش منابع رسانه ای خارجی، «ینس اشپان» وزیر بهداشت آلمان اعلام کرد که برلین مذاکرات با مسکو را برای خرید واکسن «اسپوتنیک وی» علیه ویروس کرونا آغاز می کند.

به گزارش امروز (پنجشنبه) ایرنا "ینس اشپان"، وزیر بهداشت آلمان هنگام بازدید از مرکز واکسیناسیون در نمایشگاه های برلین به سایر  وزیران بهداشت اتحادیه اروپا خبر از تصمیم این کشور برای مذاکرات با روسیه برای خرید این واکسن را داد.

 سه دیپلمات اتحادیه اروپا نیز در این باره گفتند که «جنس اسپان» وزیربهداشت آلمان به سایر وزرای بهداشت این اتحادیه خبر داده است که برلین مذاکرات برای خرید واکسن اسپوتنیک وی را با روسیه آغاز می کند.

این دیپلمات ها با تأیید گزارشی که برای اولین بار توسط رویترز منتشر شد، گفتند که اشپان این خبر را در کنفرانس ویدیویی وزیران بهداشت اتحادیه اروپا اندکی پس از آنکه "مارکوس سودر"، نخست وزیر ایالت باواریا به خبرنگاران گفت، منطقه در حال صحبت با تولیدکنندگان روسی در مورد خرید ۲.۵ میلیون دوز است، اظهار داشت.

بر اساس این گزارش، در جریان این کنفرانس ویدئویی، "کریس فرن"، وزیر بهداشت مالت، به جای آن که به یک رویکرد مشترک اتحادیه اروپا روی آورد،  از کمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا خواست تا مذاکرات برای خرید واکسن "اسپوتنیک وی" را  آغاز کند.

در عین حال "استلا کیریاکیدس" کمیساریای بهداشت اتحادیه اروپا،  با صراحت اظهار داشت که که این کمیسیون نمی تواند چنین کاری (خرید واکسن اسپوتنیک وی از روسیه) را انجام دهد.

 وی تصریح کرد: مدیر اتحادیه اروپا نمی تواند یک قرارداد خرید پیش فروش واکسنی را که قبلاً ساخته شده و ظرفیت تولید بسیار محدودی برای ساخت در اتحادیه اروپا دارد را امضا کند.

 رویترز در این باره نوشت: دیپلمات های اتحادیه اروپا اظهارات اشپان» (وزیربهداشت آلمان) را نشان از "حرکت بی اعتمادی" در نحوه اجرای برنامه واکسیناسیون توسط کمیسیون بهداشت اتحادیه اروپا خوانده و گفته اند که "به نظر می رسد هر ایده و توهمی که ممکن است این کمیسیون در مورد نقش آتی واکسن ها داشته باشد، توسط اشپان» متلاشی شده است. "

کنفرانس ویدئویی غیررسمی چهارشنبه شب وزیران بهداشت اتحادیه اروپا پس از اعلام آژانس دارویی این اتحادیه اعلام کرد که توصیه می کند،  واکسن آکسفورد / آسترا زنکا (Oxford / AstraZeneca) همچنان برای همه بزرگسالان استفاده شود.

به گفته دو تن از دیپلمات های اروپایی، برخی از وزرای بهداشت این اتحادیه ابراز ناامیدی کرده اند که آژانس توصیه های واضح تری به کشورهای اتحادیه اروپا ارائه نکرده است و باعث می شود کشورها به مسیرهای خود ادامه دهند.

بر اساس این گزارش واکسن "اسپوتنیک وی" گزینه جذابی بوده است. مجارستان قبلاً نیم میلیون دوز واکسن روسی دریافت کرده و اسلواکی هم ۲۰۰ هزار محموله دریافت نموده است  اتریش هم اعلام کرده که علاقه مند به خرید ۱ میلیون دوز است و می تواند به زودی واکسن را تأیید کند.  

واکسن "اسپوتنیک وی" در حال حاضر تحت بررسی کامل آژانس دارویی اروپا قرار دارد.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =