امسال حدود ٩ هزار هکتار آبیاری نوین در سیستان وبلوچستان اجرا می‌شود

زاهدان- ایرنا- مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی سیستان وبلوچستان گفت: امسال با افزون بر یکهزار و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شده هشت هزار و ٨٠٠ هکتار از زمین‌های زراعی و باغی استان به سامانه‌های نوین آبیاری مجهز می‌شوند.

به گزارش ایرنا جعفر زربافتی روز پنجشنبه در نشست شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان اظهار داشت: آب و خاک، منابع پایه در بخش کشاورزی هستند و بدون آنها تولید در بخش کشاورزی امکانپذیر نخواهد بود.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان با میانگین بارش سالانه ١٠٠ میلی‌متر، جزو استان‌های کم بارش محسوب می‌شود و به منظور بهره وری مناسب از آب موجود منابع آبی، بهره‌گیری از سامانه‌های مدرن برای آبیاری مزارع و باغات کشاورزان ضروری وحیاتی است.

مدیر آب و خاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهادکشاورزی سیستان وبلوچستان صرفه جویی در مصرف آب، سرعت بالای رویش گیاه، بکارگیری کود همزمان با آبیاری، جلوگیری از رشد بی رویه علف‌های هرز، صرفه جویی در مصرف انرژی، برداشت راحت‌تر محصولات و افزایش کمی و کیفی محصولات از مزایای بکارگیری روش‌های نوین آبیاری بشمار می‌رود.

زربافتی تاکید کرد: اجرای این سطح سامانه نوین آبیاری در سیستان و بلوچستان ۲ برابر سال گذشته است.
وی تصریح کرد: تاکنون ۴۴ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان به سامانه نوین آبیاری شامل آبیاری قطره ای، بارانی، تیپ و آبیاری کم فشار تجهیز شده است.

به گزارش ایرنا هم اینک مجموع اراضی کشاورزی و باغی این استان ۲۲۸ هزار و ۴۵۱ هکتار شامل ۱۳۵ هزار و ۷۴۱ هکتار زراعی و ۹۲ هزار و ۷۱۰ هکتار باغی است. 
سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور خاص است به طوری که رتبه نخست تولید محصولات خارج از فصل کشور با ۴۲۵ هزار تن از سطح ۱۷ هزار هکتار زمین را دارد و نقش بسزایی در تنظیم بازار و ایجاد درآمد برای کشاورزان ایفا می‌کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =