طرح مزارع سازگاری برای رفع موانع تولید در مازندران اجرایی می‌شود

ساری - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران گفت که طرح « مزارع سازگاری » با هدف رفع موانع تولید و تحقق شعار " تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی در این استان اجرایی می‌شود.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران ، حسن خیریانپور با اعلام این که مقدمات اجرای این طرح با هماهنگی دستگاه های ذیربط فراهم شده است ، افزود ؛ افرادعلاقه مند به سرمایه گذاری در بخش کشاورزی در چارچوب این طرح می توانند در زمین هایشان سرمایه گذارهای مختلف مرتبط را انجام دهند.

وی توضیح داد : علاقه مندانی که دارای زمین کشاورزی به مساحت پنج هزار مترمربع یا بیشتر باشند ، مجوز فعالیت تمامی زیربخش های کشاورزی مانند پرورش طیور ، ماهی ، کشت گلخانه ای ، زراعت چوب و پرورش دام سبک و سنگین را یکجا دریافت خواهند کرد.

خیریانپور گفت : یکی از معضلات سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی زمان بر بودن و افزایش هزینه اخذ موافقت‌های اصولی برای فعالیت های مختلف به صورت جداگانه و همچنین  وجود موانعی مانند رعایت فاصله جغرافیایی و دیگر مقررات بوده است که سبب تغییر کاربری اراضی و مهاجرت از روستاها بوده است ولی در طرح مزارع سازگاری این موانع برداشته شده و مجوز و موافقت اصولی به صورت یکجا به متقاضی داده می شود.

معاون استاندار مازندران فعالیت تجمیعی کشاورزی در استان را رویه متداول در گذشته دانست و افزود : در گذشته فعالین عرصه اقتصادی روستاها در یک مزرعه توامان زراعت چند فعالیت کشاورزی را انجام می دادند و بر همین اساس هم در استان مازندران برای تحقق شعار سال و رونق تولید با تاکید استاندار و اعلام آمادگی جهاد کشاورزی و نظام مهندسی کشاورزی ، اجرایی کردن طرح مزرعه سازگاری در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت : با عملیاتی شدن این طرح علاوه بر تحقق شعار سال رهبری با عنوان "تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها " ، شاهد افزایش تولید و تصاعدی شدن روند مهاجرت معکوس به روستاها و جلوگیری از تغییر کاربری و فروش اراضی خواهیم بود.

خیریانپور با تشریح ظرفیت‌های مازندران بویژه در بخش کشاورزی اظهار داشت : مازندران با تولید بیش از هفت میلیون تن انواع محصولات در ۷۰  نوع ، رتبه اول تا سوم را در تول ید ۱۴ محصول در اختیار دارد ، اما برخی سخت گیری‌ها در صدور مجوزهای مربوطه و رعایت فاصله باعث شده است تا شاهد تغییر در کاربری اراضی زراعی و مهاجرت از روستا باشیم.

اگر چه مازندران ۴۶۰ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد که ۲ و نیم درصد از سطح زراعی کشور محسوب می شود ، ولی این استان سالانه ۱۱ درصد از ارزش اقتصادی محصولات کشاورزی کشور را در اختیار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =