ششمین روز ناسالم هوای سه شهر استان مرکزی در سال جاری

اراک - ایرنا - رئیس امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: شهرهای اراک، ساوه و شازند از توابع استان مرکزی روز پنجشنبه ششمین روز آلوده و ناسالم هوای خود را در کارنامه امسال به ثبت رساندند.

«علیرضا محرابیان» در گفت و گو با ایرنا افزود:  آلایندگی هوای این شهرها امروز برای دومین روز پی در پی رخ داده و بر اساس اطلاعات دریافت شده از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا شاخص کیفیت هوای اراک شبانه روز اخیر به ۱۵۵ رسیده که بیانگر وضعیت زیان‌بار برای تمام گروه‌های سنی است.

وی بیان کرد: شاخص لحظه‌ای کیفیت هوا اراک در ساعت ۱۰ امروز (پنجشنبه) نیز به ۱۵۷ رسیده که بیانگر شرایط ناسالم برای تمام گروه‌ها است.

رویس اداره آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی خاطرنشان کرد: میانگین شاخص کیفیت هوای شهرستان شازند نیز امروز  ۱۶۱ گزارش شده که بیانگر وضعیت ناسالم برای همه گروه‌ها است .

محرابیان عنوان کرد: گزارش ایستگاه پایش هوای ساوه نیز عدد  ۱۲۴  را در افزایش آلاینده‌های هوا در روز پنجشنبه ثبت کرده که بالاتر از استانداردهای زیست محیطی و نشانگر کیفیت ناسالم برای گروه‌های حساس سنی است.

وی ادامه داد: ارزیابی نتایج گزارش کیفیت هوای این شهرها بیانگر آن است که بیشترین آلایندگی در این مناطق را  ذرات معلق با قطر کمتر از ۲ و نیم میکرون ایجاد کرده که به شدت برای دستگاه تنفسی زیان دارد و تنفس هوای حاوی این آلاینده در درازمدت می‌تواند تهدیدی برای سلامت باشد.

رئیس اداره امور آزمایشگاه‌های اداره کل حفاظت محیط زیست استان مرکزی توصیه کرد: انتظار می‌رود که  در شرایط ناسالم هوا وبا توجه به افزایش شیوع کرونا مردم بیشتر رعایت کنند و بیماران زمینه‌ای، گروه‌های حساس و پرخطر از حضور در معابر شهری و مناطق شلوغ بپرهیزند.

استان مرکزی با ۲۹ هزار کیلومتر مربع وسعت ۱۲ شهرستان دارد و در قلب ایران واقع شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =