۳۹۳ فرد مبتلای به کرونا در استان اردبیل بستری شدند

اردبیل- ایرنا - رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اعلام کرد: یکه‌تازی کرونا در استان اردبیل همچنان ادامه دارد به طوری که در شبانه‌روز گذشته با ابتلای ۷۴ فرد جدید، مجموع مبتلایان بستری همزمان به ۳۹۳ نفر رسید.

دکتر شهرام حبیب‌زاده روز پنجشنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، وضعیت استان اردبیل را در زمینه شیوع کرونا نگران‌کننده خواند و با اشاره به شیوع موج چهارم کرونا در این استان گفت: هم‌اکنون ۲ شهرستان اردبیل و نمین در وضعیت قرمز و شهرستان‌های گرمی، بیله‌سوار، پارس‌آباد، اصلاندوز، مشگین‌شهر، خلخال و سرعین در وضعیت نارنجی و شهرستان‌‎های کوثر و نیر در وضعیت زد قرار دارد.

وی افزود: پس از چهار ماه شرایط پایدار، شمار مبتلایان بدحال بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان نیز همزمان در حال افزایش است به طوری که هم‌اکنون ۶۱ نفر از مبتلایان در این بخش‌ها تحت درمان قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین با اشاره به پر شدن ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان امام خمینی (ره) شهر اردبیل و آماده‌سازی بیمارستان امام رضا (ع) برای پذیرش این بیماران افزود: در روزهای آینده بیمارستان سبلان نیز به مجموعه مراکز پذیرش و درمان بیماران کرونایی می‌پیوندد.

وی اضافه کرد: برای کنترل سریع خیز جدید کرونا لازم است که مراسم عروسی، ترحیم و سایر دورهمی‌ شهروندان تعطیل شده و یا با حداقل افراد و به شکل محدود و با رعایت بسیار جدی پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود.

دکتر حبیب‌زاده با تاکید بر ضرورت استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی ۱.۵ متری، دوری از تجمعات و دورهمی، پرهیز از حضور در فضاهای مسقف و نیز شستن دست به منظور مهار کرونا اظهارکرد: سرعت چرخش و ابتلای سویه جدید کرونا موسوم به کرونای انگلیسی بسیار بالاست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل همچنین از شهروندان خواست به محض مشاهده علائم اولیه ابتلای به کرونا از جمله سردرد و بدن درد شدید و نیز ناراحتی‌های تنفسی، به سرعت به مراکز ۱۶ ساعته بهداشت و درمان مراجعه کرده و نسبت به اقدامات تشخیصی و درمان اقدام کنند.

وی اضافه کرد: در مراکز درمانی و تشخیصی کرونا، افراد مبتلا بلافاصله مورد مراقبت قرار گرفته و افراد مرتبط با مبتلایان نیز رهگیری شده و در قرنطینه خانگی قرار می‌گیرند تا از گسترش سطح بیماری جلوگیری شود.

دکتر حبیب‌زاده اظهارکرد: همزمان با افزایش بستری مبتلایان، با فوت پنج بیمار مبتلا به کرونا در استان اردبیل در شبانه‌روز گذشته، مجموع آمار جان‌باختگان کرونا در این استان طی ۱۳ ماه گذشته به یک هزار و ۴۷۷ نفر رسید.

به گزارش ایرنا، روند افزایشی کرونا در استان اردبیل از حدود سه هفته پیش و همزمان با سفر گسترده نوروزی شهروندان به استان شتاب گرفته و همانند نیمه پاییز پارسال، در مسیر صعودی قرار دارد.

مسئولان بهداشت و درمان استان اردبیل از حدود سه هفته قبل شرایط این استان در زمینه شیوع کرونا را شکننده اعلام کرده و هشدار داده بودند که با حضور پرشمار گردشگران و کاهش سطح رعایت مقررات بهداشتی، روند شیوع کرونا در این استان افزایشی و صعودی خواهد بود.

به گزارش ایرنا، بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا در ۲۵ آبان ماه با ۱۱۳ نفر و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۵۰۳ نفر در روز ۲ آذرماه به ثبت رسیده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =