نخستین واکسن آنفلوآنزای فصلی کشور در البرز رونمایی شد

کرج - ایرنا - همزمان با گشایش طرح های دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، نخستین واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی کشور روز پنجشنبه در آیینی با پیام ویدئوکنفرانسی رییس جمهوری در منطقه گرمدره استان البرز رونمایی شد.

دکتر غلامحسین عبدالغفار مدیرعامل شرکت داروسازی و دانش بنیان نیواد فارمد سلامت در آیین رونمایی از این واکسن که عزیزاله شهبازی استاندار البرز نیز حضور داشت، گفت: ساخت واکسن آنفلوآنزای فصلی انسانی از سال ۹۷ در این شرکت آغاز شد که آزمایش بالینی آن بر روی ۴۲۴ نفر با موفقیت انجام شده است.

وی بیان داشت: این واکسن نوترکیب مطابق با استانداردهای سازمان بهداشت جهانی و معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ساخته شده است .

عبدالغفار گفت : تمام مراحل ساخت این واکسن توسط محققان ایرانی انجام شده و نتایج آن موفقیت آمیز بوده است.

وی اظهار داشت: حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد مواد اولیه ساخت این واکسن وارداتی است که می توان با حمایت لازم تمام  این مواد را در داخل تولید کرد.

مدیرعامل شرکت داروسازی و دانش بنیان نیواد فارمد سلامت گفت: تلاش ها براین است تا تمام نیاز کشور به این واکسن در داخل تامین شود .

عبدالغفار، میزان نیاز سالانه کشور به واکسن آنفلوآنزای فصلی را بین سه میلیون تا پنج میلیون دوز ذکر کرد و بیان داشت : در صورت حمایت مسوولان ، آماده تامین این میزان واکسن تا شهریورماه سال جاری هستیم.

وی با اشاره به تغییر سویه های آنفلوآنزای فصلی در هر سال ، گفت : این آمادگی وجود دارد تا مطابق با نوع سویه ها ، واکسن آنفلوآنزای فصلی تولید شود.

شرکت داروسازی نیوادفارمد سلامت پیش از این داروی سرطان را نیز تولید و رونمایی کرد.

 استان البرز بیش از ۵۰ شرکت تولیدی در زمینه داروسازی و لوازم آرایشی و بهداشتی دارد که تعدادی از آنها دانش بنیان هستند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 6 =