گوترش خواستارکمک کشورهای توسعه یافته برای حل بحران آب وهوایی آفریقا شد

تهران-ایرنا- دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن قدرانی از تلاش های آفریقا در سازگاری با تغییرات آب و هوایی، راهکار برون رفت از این بحران را حمایت های مالی کشورهای توسعه یافته جهان به خصوص افزایش بودجه تخصیص یافته به تغییرات اقلیمی دانست.

به گزارش امروز (پنجشنبه) ایرنا به نقل از تارنمای رسمی سازمان ملل، "آنتونیو گوترش" دبیرکل سازمان ملل متحد در خصوص بحران آب و هوایی آفریقا گفت: تردیدی نیست که این قاره نیازمند تسریع  پیشرفت در زمینه سازگاری آب و هوایی است.

به نوشته این منبع خبری، گوترش توصیه های پنج گانه ای برای برون رفت آفریقا از بحران آب و هوایی مطرح کرد که نیل به هدف فوق، مستلزم طی مراحلی به شرح ذیل است:

۱-لازم است تا همه کشورهای G۷، همچنین کشورهای توسعه یافته و بانک های مرتبط با توسعه چندجانبه، سهم بودجه اقلیمی اختصاص یافته به سازگاری و مقاومت اقلیمی را از ۲۰ به ۵۰ درصد افزایش دهند.

۲- همه دولت ها و شرکت ها باید خطرات اقلیمی را در سیاست ها و تصمیمات مربوط به سرمایه گذاری از جمله تخصیص بودجه بگنجانند.

۳- ضرورت تقویت ابزارهای مالی ناشی از بلایای طبیعی 

۴- لزوم حمایت شرکای دوجانبه و چند جانبه از طرح های سازگاری و انعطاف پذیری منطقه ای مانند طرح دیوار بزرگ سبز و ایجاد کمیسیون های حوزه ساحل و کنگو

۵- لازم است در کنفرانس بعدی تغییرات اقلیمی (کاپ ۲۶) در گلاسگو در ماه نوامبر (آبان/ آذر)، پیشنهادهای مشخصی برای سهولت دسترسی به منابع مالی اقلیمی به خصوص برای کشورهای آفریقایی ارائه شود.

گزارش توسعه جهانی آب سازمان ملل متحد نشان می‌دهد که بسیاری از مردم آفریقا با بدترین کمبود آب در دهه اخیر مواجه شده‌اند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha