دبیرکل عصائب اهل الحق: آمریکا به دنبال توجیه ادامه حضور در عراق است

بغداد - ایرنا - دبیرکل عصائب اهل الحق از زیرشاخه های الحشدالشعبی جزو نیروهای مسلح عراق گفت که دولت آمریکا به دنبال یافتن توجیهاتی برای ادامه حضور نیروهای نظامی اشغالگر خود در عراق است.

قیس الخزعلی چهارشنبه شب پس از دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با آمریکا که به تفاهم‌های مشترکی منجر شد با انتشار توییتی به این نشست واکنش نشان داد و نوشت: نباید اجازه داد که آمریکا پیش‌شرط‌های خود را بر عراق تحمیل کند.

وی در واکنش به اظهارات مقامات دولت عراق بیان داشت: صحبت در رابطه با احتیاج به نیروهای نظامی خارجی اهانت به موسسات نظامی و امنیتی و در راس آنها نیروهای ارتش و الحشدالشعبی بوده و عراق بی نیاز به نیروی خارجی است.

الخزعلی حضور نیروهای آمریکایی را اشغالگری عنوان کرد و بهترین راه (بی نیازی عراق) را قدرتمندی نیروی هوایی عراق و تجهیز کامل نیروی هوایی و آموزش خلبانان و جنگنده‌های F-16 و نه اتکا به نیروهای خارجی برشمرد.

وی با اظهار اینکه عراق بدون احتیاج به جنگجویان خارجی و تنها با استفاده از نیروهای خود توانست بر داعش و کسانی که از آن پشتیبانی می‌کنند، پیروز شود، ابراز داشت: امروز به اعتراف همگان ارتش عراق در کنار نیروهای مبارزه با تروریسم و پلیس فدرال در کنار الحشد الشعبی قدرتمندتر از قبل هستند.

دبیرکل عصائب الحق همچنین نوشت که شهروندان عراقی شریف و با غیرت اجازه ادامه فعالیت پایگاه های نظامی آمریکا را نخواهند داد و حضور نیروهای رزمی و پایگاه‌های آمریکایی در "عین الاسد" و "الحریر" اشغالگری آشکار است.

به گزارش ایرنا دور سوم گفتگوی راهبردی ایالات متحده با عراق بین وزرای خارجه دو کشور از طریق ارتباط تصویری برگزار شد که در آن طرف عراقی خواستار مشارکت و همکاری بیشتر آمریکا در زمینه های اقتصادی شد و بر نیاز نظامی کشور در زمینه های آموزش و پشتیبانی تجهیزاتی به آمریکا اشاره داشت. 

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق همچنین بر اشتیاق دولت متبوعش برای همکاری و تقویت مشارکت با ایالات متحده آمریکا در همه زمینه ها تأکید کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =