۱۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۵:۰۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84288011
۰ نفر

برچسب‌ها

جیمز جفری: حضور در سوریه در جهت منافع ملی آمریکاست

تهران – ایرنا - «جیمز جفری» فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور سوریه روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری آناتولی ترکیه گفت: حضور در سوریه در جهت منافع ملی آمریکاست.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آناتولی ترکیه، جفری افزود: آمریکا منافع خودش را در سوریه در چهارچوب مبارزه با گروه تروریستی داعش دارد و برای آمریکا ممکن نبود که این مبارزه را بدون شریکی برخوردار از قدرت میدانی انجام دهد.

وی گفت: دلیل اینکه ما به آنجا رفتیم داعش بود که نه فقط سوریه، ترکیه و عراق بلکه کل منطقه و حتی اروپا را تهدید می‌کند. تنها شریک ما برای جنگیدن با داعش در عرصه میدانی یگان‌های مدافع خلق کرد (ی. پ. گ) بودند.

جفری با بیان اینکه آمریکا هیچ وعده سیاسی به یگان‌های مدافع خلق کرد نداده است، گفت: ما این مساله را دفعات زیادی به آنها گفتیم. ما حتی به هنگام ارتباط برقرار کردن با سیستم‌های خودمختار آنها بسیار محتاط بودیم.

فرستاده ویژه سابق آمریکا در امور سوریه همچنین تأکید کرد که حضور روسیه و ایران در سوریه امنیت ملی آمریکا، ترکیه و اسرائیل را به خطر می اندازد.

وی درباره همکاری های آنکارا و واشنگتن در سوریه گفت، دو کشور شرکایی نزدیک هستند و می‌توانند در سوریه با یکدیگر همکاری کنند.

جفری همچنین هشدار داد که مطرح کردن یک راه حل کامل برای این کشور جنگ‌زده بسیار دشوار است و همه بازیگران باید واقعیت‌های جدید را تفسیر کرده و  مطابق با آن موضعشان را اتخاذ کنند.

جیمز جفری نوامبر ۲۰۲۰ بازنشسته شد. وی ناظر بر سیاست دولت «دونالد ترامپ» در قبال سوریه بود.

وی پیش تر گروه شبه نظامی هیات تحریر الشام سوریه را که سابقا به عنوان جبهه النصره شناخته می‌شد و وابسته به «القاعده» است، "یک دارایی" برای استراتژی فعلی آمریکا در سوریه خوانده بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =