دیدار رایزن فرهنگی‌ ایران و مدیرکل روابط بین الملل وزارت فرهنگ اسپانیا

مادرید- ایرنا- «محمد مهدی احمدی» رایزن فرهنگی کشورمان در اسپانیا با «فاستینو دیاز فورتونی» مدیر کل روابط بین الملل و اتحادیه اروپای وزارت فرهنگ و ورزش اسپانیا با موضوع پیشنهاد برگزاری هفته فرهنگی ایران در این کشور دیدار و گفت و گو کرد.

به گزارش ایرنا ، در این ملاقات که روز چهارشنبه در محل این وزارت خانه انجام گرفت نکات مهمی درباره فعال کردن ظرفیت های دو طرف و همکاری های فرهنگی و هنری میان دو کشور مورد بحث و توافق قرار گرفت.

در این جلسه که در آن «آنخلا سرنو» معاون اجرایی اداره کل مذکور نیز حضور داشت احمدی ضمن ابراز خرسندی از ملاقات و آشنایی با مسئولین وزارت فرهنگ اسپانیا به مرور تجربیات خود در زمان مسئولیتش در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پرداخت.

وی سپس به ارائه پیشنهادی مبنی بر برگزاری هفته فرهنگی ایران در اسپانیا و همچنین آمادگی برای برگزاری هفته فرهنگی اسپانیا در ایران پرداخت و گفت برگزاری چنین رخدادی می تواند در سطوح مختلف هنری و فرهنگی صورت گیرد. به عنوان مثال ارکستر سمفونیک ایران با ترکیبی متعدد و شامل شماری از بهترین نوازندگان و هنرمندان ایرانی می تواند به اجرای برنامه بپردازد. برگزاری نمایشگاه آثار هنرهای سنتی ایرانی از جمله مینیاتور، خطاطی، تذهیب، ادبیات و شعر فارسی، جشنواره سینمایی و ... نیز می توانند بخش های دیگری در این هفته فرهنگی باشند. همچنین در صورتی که وزیر محترم فرهنگ اسپانیا از همتای ایرانی خود دعوت کند، در این رخداد امکان امضای تفاهم نامه به وجود خواهد آمد که بی شک نقش کلیدی در فعال کردن ظرفیت های همکاری میان دو کشور ایفا خواهد نمود. نصب و افتتاح مجسمه یکی از مفاخر فرهنگی نیز از جمله پیشنهادات دیگر دکتر احمدی برای اجرا در هفته فرهنگی ایران و اسپانیا بود.

در ادامه فورتونی با اشاره به شیوه مدیریت اجرایی و فضای فرهنگی در اسپانیا بیان داشت که به دلیل تمرکز زدایی قدرت سیاسی و ویژگی مدیریت منطقه ای در یک نظام فدرالی، انجام فعالیت های مختلف و متنوع آنگونه که در پیشنهاد رایزن فرهنگی کشورمان بوده است در کوتاه مدت امکان پذیر نخواهد بود.

او توضیح داد که هر کدام از ۱۷ منطقه خودمختار در اسپانیا دارای دولت محلی، مجلس و دستگاه فرهنگی جداگانه هستند که بودجه هایی را از دولت خود دریافت می کنند. به این ترتیب وزارت فرهنگ اسپانیا به جز در برخی کلیات در امور جزئی اجرایی آنها مطابق قانون نمی تواند ورود کند.

وی در ادامه با ذکر مثالی عنوان داشت که در اسپانیا حدود هشت هزار موزه وجود دارد اما تعداد موزه هایی که مدیریت آنها با وزارت فرهنگ است تنها ۱۸ تاست. او افزود موزه باستانشناسی اسپانیا سال آینده قرار است معماری و آثار باستانی مراکش را میزبانی کند و نظیر این کار را برای معرفی ایران نیز می توان انجام داد.

فاستینو دیاز فورتونی همچنین از ظرفیت های دیگری که امکان استفاده از آنها وجود دارد نام برد از جمله در زمینه هنرهای مدرن و معاصر با همکاری موزه ریناسوفیا، در زمینه سینما با فیلمخانه ملی اسپانیا، در حوزه ادبیات با موسسه سروانتس.

او افزود که گزارشی از این دیدار را به وزیر فرهنگ اسپانیا آقای اوریبس خواهد داد و ابراز امیدواری کرد تا بتوان برای امضای تفاهم نامه همکاری های فرهنگی میان دو کشور در سطح وزیران قدم های خوبی برداشته شود.

احمدی ضمن ابراز خرسندی از استقبال مدیر ارشد وزارت فرهنگ اسپانیا پیشنهاد کرد که برای اجرایی شدن مذاکرات انجام شده در این ملاقات هر دو طرف نماینده ای را تعیین کنند تا در جلسات کاری آینده جزئیات مربوط به برنامه های فرهنگی مشترک بین دو کشور را آماده و برنامه ریزی کنند.

احمدی تاکید کرد از آنجایی که برگزاری یک حرکت فرهنگی بزرگ مثل هفته فرهنگی ایران در اسپانیا برای اولین بار است که انجام می شود، حضور و دیدار وزرای دو کشور می تواند در ایجاد ارتباط میان فضای هنری و فرهنگی دو کشور بسیار موثر باشد.

مدیرکل روابط بین الملل وزارت فرهنگ اسپانیا از پیشنهادات طرح شده استقبال کرد و یادآوری نمود که در اسپانیا بخش ورزش نیز زیرمجموعه این وزارتخانه است و لذا در برنامه ریزی برای انجام همکاری های مشترک می توان به بخش ورزش نیز توجه نمود. احمدی، رایزن کشورمان نیز پیشنهاد داد ورزش باستانی و زورخانه ای به عنوان یک میراث فرهنگی ایرانی در اسپانیا مورد معرفی قرار بگیرد.

در پایان دیدار توافق شد که موضوع دیدار وزیران فرهنگ دو کشور و امضای تفاهم نامه از سوی هر دو طرف پیگیری شود. همچنین وزارت فرهنگ اسپانیا تلاش خواهد کرد حداکثر همکاری را از سوی قسمت هایی از بخش فرهنگی این کشور که زیرمجموعه آن وزارتخانه به شمار می روند انجام دهد تا در آینده نزدیک بتوان هفته فرهنگی ایران را در حوزه های مختلف در اسپانیا برگزار نمود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =