همکاری همه جانبه؛ ماحصل جلسه راهبردی و بیانیه مشترک آمریکا و عراق

بغداد - ایرنا - در پایان دور سوم گفتگوی راهبردی عراق با ایالات متحده آمریکا بیانیه مشترکی صادر شد که بر اساس آن همکاری همه جانبه در تمام مسائل بحث شده طرفین مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایرنا در این نشست که عصر چهارشنبه برگزار شد و نمایندگان دولت محلی اقلیم کردستان عراق نیز در آن حضور داشتند؛ موارد امنیتی و مبارزه با تروریسم، اقتصاد، انرژی و محیط زیست، مسائل سیاسی و روابط فرهنگی با طرف آمریکایی تبادل نظر شد.

در بیانیه مشترک صادر شده طرفین آمده است؛ دو کشور اهمیت اصول توافق نامه چارچوب استراتژیک را تایید کردند و ایالات متحده احترام خود را برای حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و تصمیمات مربوطه صادر شده توسط مقامات قانونی و اجرایی کشور تأیید کرد.

دو کشور بر تقویت همکاری گسترده اقتصادی تاکید کرده و هیات آمریکایی از سرمایه گذاری شرکت های آمریکایی در پروژه های توسعه دهنده منابع انرژی عراق به منظور تنوع بخشیدن اقتصاد این کشور خبر داد.

همچنین دولت آمریکا به عراق در تأمین بودجه برای نوسازی و تجهیز آزمایشگاه های بهداشت عمومی کمک خواهد کرد و تجهیزات پزشکی برای مبارزه با ویروس کرونا به عراق ارسال خواهد کرد.

بر پایه این گزارش؛ انرژی ارزان و تنوع بخشی به منابع انرژی عراق از طریق ایجاد و تقویت رابطه با کشورهای همسایه مانند اردن و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و پیشبرد پروژه های اتصال شبکه برق و نیز اجرای پروژه های توسعه انرژی پاک، بهبود روشهای تولید برق با استفاده از انرژی خورشیدی و توسعه بهره وری تولید انرژی و تصفیه گاز مرتبط با استخراج نفت از دیگر مسایل مطروحه بحث بود.

تمدید مدت روادید هیات های دیپلماتیک دو کشور تا دو سال از سوی طرفین مساله موافقت شده بعدی در این گفتگو بود که به منظور کاهش زمان روند اداری و سهولت سفر و ارتباط مستقیم بین دو دولت عراق و آمریکا انجام گرفت.

دو طرف درباره تروریسم و مبارزه با داعش توافق کردند اکنون و با افزایش توانمندی‌ نیروهای عراقی؛ نقش نیروهای آمریکایی به سطح آموزش و حضور مستشاری کاهش یابد تا امکان انتقال باقی‌مانده نیروهای نظامی به خارج از عراق را ممکن سازد و طرفین در این باره زمان‌بندی خروج نیروهای مزبور را پس از مذاکرات تعیین می‌کنند.

دو کشور همچنین تأکید کردند که مالکیت پایگاه‌ های محل استقرار نیروهای ائتلاف آمریکایی، متعلق به عراق بوده و نیروهای ائتلاف مزبور صرفا برای کمک به نیروهای عراقی در آنچه که "مبارزه با داعش" عنوان شده در این پایگاه‌ ها حضور دارند.

همچنین دولت عراق تعهد خود را برای محافظت از پرسنل و کاروان های ائتلاف بین المللی و نمایندگی های دیپلماتیک کشورش تجدید کرد.

همکاری در بخش آموزش و پرورش، تفاهم نامه هایی در زمینه میراث فرهنگی و بازگشت آثار باستانی که به آمریکا قاچاق شده اند بخش دیگر توافقات فیمابین بود.

در خاتمه دو کشور عراق و آمریکا بر اهمیت روابط استراتژیک و عزم طرفین برای تقویت روابط و دستیابی به امنیت، ثبات و رفاه در منطقه تأکید کردند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =