آواربرداری مناطق زلزله زده سی‌سخت تا پایان فروردین باید انجام شود

یاسوج- ایرنا- استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آواربرداری بیش از۷۰ درصد مناطق شهر زلزله‌زده سی‌سخت گفت: کار آواربرداری تا پایان فروردین ماه باید به اتمام برسد.

حسین کلانتری روز چهارشنبه در نشست ستاد بازسازی مناطق‌ زلزله زده دنا اظهار داشت: تاکنون کار آواربرداری۶۰۰ واحد  مسکونی انجام شد.

وی بیان کرد:  کار تعمیر  یکهزار واحد آسیب دیده  آغاز و فنداسیون ۷۰ واحد نیز به اتمام رسیده ‌است.

کلانتری با اشاره به تلاش واحدهای خدمات رسان در خدمات رسانی به مردم سی سخت افزود: ۵۰۰ مجوز ساخت و ۳۵۰ پروانه ساخت در سی سخت از سوی شهرداری صادر شده است.

وی بر همکاری بانک‌ ها در پرداخت تسهیلات تاکید کرد و گفت: بانکها نسبت به پرداخت تسهیلات با مردم همکاری لازم را داشته باشند.

کلانتری بیان کرد: اولین استانی هستیم که قبل از شروع عملیات بازسازی در ساخت و ساز مسکن‌ های آسیب‌دیده از توان علمی و دانشگاهی برای ساخت اصولی واحد ها استفاده می‌ شود.

زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۶ ریشتر شامگاه ۲۹ بهمن ماه شهر سی سخت را لرزاند. بزرگترین پس لرزه آن ۴.۵ ریشتر بوده است که ظهر چهارشنبه ۶ اسفندماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند.

در پی وقوع زلزله ۵ و ۶ دهم ریشتری به ۳ هزار و ۷۰۰ واحد از منازل مسکونی خسارت وارد شد.

۸۰۰ واحد به علت خسارت ۶۰ تا ۱۰۰ درصد نیاز به بازسازی دارد و از مجموع ۳ هزار و ۷۰۰ واحد نیز ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هستند.

از مجموع ۸۰۰ واحد بازسازی ۴۲۰ واحد شهری و ۳۸۰ واحد روستایی و از ۲ هزار و ۹۰۰ واحد تعمیری هزار و ۵۰۰ واحد شهری و هزار و ۴۰۰ واحد روستایی است.

میزان خسارت زلزله به واحد های تعمیری بین ۲۰ تا ۴۰ درصد و بر اثر این زلزله به ۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی خسارت معیتشی از جمله تخریب اسباب و وسایل منزل خسارت وارد شده است.

۶۴ نفر در این زلزله دچار مصدومیت شدند.

 ۱۲ فروردین سال ۹۷ نیز زمین لرزه ۵.۲ ریشتری در شهرهای سی سخت و یاسوج خساراتی به بار آورد.

شهرستان ۴۲ هزار نفری دنا در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =