زورخانه‌ای که رسم پهلوانی را تفسیر کرد

کاشان - ایرنا - زورخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در کاشان با شیوع ویروس کرونا و توقف بیشتر فعالیت‌های جمعی و ورزشی، مرام و منش پهلوانی را تعطیل نکرد بلکه این رسم و سلوک را با قدرت و توان بیشتر ادامه داد.

به گزارش ایرنا، از وقتی ویروس ناخوانده کرونا در سراسر دنیا با نشستن بر تخت زندگی مردم، افسران سلامت را به خط کرد، سبک‌ زندگی همگان هم تغییر یافت؛ این ویروس تاجدار هر چند جان بسیاری را گرفت اما در میدان رزم مغلوب محبت، معرفت و مردانگی ایرانیان شد.

جهاد کمک مومنانه و رزمایش مواسات و همدلی هموطنان با اوج گرفتن کرونا زبانزد خاص و عام و مایه مباهات شد، به طوری که تمامی اقشار به ویژه خیران و دستگاه‌های حمایتی زیر بیرق نیروهای بسیجی قرارگاه‌های جهادی و خدمات اجتماعی در این میان گوی سبقت را از همه ربودند و شاهکار عاطفه، گذشت و ایثار را بر بوم مهربانی نقش زدند.

در این بین مردم شهر تاریخی کاشان از جمله ورزشکاران زورخانه‌ای این خطه نیز در کنار قرارگاه‌های اجتماعی با نواختن زنگ محبت و مسلک پهلوانی بر ضرب فداکاری و گذشت یا علی گفتند و عشق را گلریزان کردند.

زورخانه سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی کاشان یکی از مرکزهایی است که در روزهای کرونایی، مرام و منش پهلوانی را تعطیل نکرد و با قانون همدلی دست افتادگان را گرفت و پشت تنهایی و نامهربانی را بر خاک زد.

دومینوی مواسات و همدلی

مدیر زورخانه شهید سلیمانی با یادآوری آغاز کمک‌های خیرخواهانه و انسان‌دوستانه این زورخانه از ۱۴ سال قبل تاکنون افزود: برنامه‌های زورخانه از ۲ سال گذشته با فرمان رهبر معظم انقلاب مبنی بر رزمایش کمک مومنانه و ایجاد قرارگاه‌های جهادی و خدمات اجتماعی از سوی سپاه برای کمک‌رسانی به مناطق محروم افزایش و شدت یافت.

جعفر دلقوی در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه زورخانه شهید سلیمانی در کنار نیروهای بسیجی قرارگاه‌ اجتماعی منطقه در نیمه شعبان سال گذشته تشکیل شد، گفت: بسته‌های معیشتی از جمله افزون بر ۲ هزار و ۸۰۰ سبد کالا به ارزش ۲۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان،  ۴۵ هزار بسته بهداشتی و ۶۰ هزار ماسک در سال ۹۹ بین نیازمندان کاشانی توزیع شد.

اجرای طرح غربالگری شهید سلیمانی

وی با یادآوری تلاش اعضای زورخانه به ویژه نوجوانان در ضدعفونی کردن معابر و اجرای طرح غربالگری خانه به خانه شهید سلیمانی اظهار داشت: این زورخانه در سالروز شهادت سردار نیز  اقدام به آوردن پزشک در مکان زورخانه و ویزیت رایگان برای خانواده‌های بی‌بضاعت کرد.

مدیر زورخانه شهید سلیمانی با اشاره به حضور پزشک در منزل‌ بیماران صعب‌العلاج، ناتوان و ویزیت رایگان آنان اضافه کرد: حتی اگر این افراد هزینه تامین دارو هم نداشته باشند به طور رایگان برایشان تهیه می‌شود.

اعطای وام خرید ارزاق

وی از اعطای ۱۱۰ فقره وام خرید ارزاق زیر قیمت بازار و بدون کارمزد به ارزش ۵۰۰ هزار تومان برای هر نفر از صندوق حضرت علی اکبر (ع) زورخانه خبر داد و خاطر نشان کرد: ۱۱۰ بسته‌بندی نیز به ارزش هر بسته ۲۵۰ هزار تومان و ۱۱۰ دست لباس نو به نیازمندان محله هدیه شد.

به گفته این فعال اجتماعی، در زورخانه شهید سلیمانی کاشان با کمک موسسه خیریه چهارده معصوم هر هفته ۲ نفر به طور رایگان در حوزه دندانپزشکی ویزیت می‌شوند.

دلقوی با بیان اینکه دندانپزشک نیکوکار و همسرش هر هفته از تهران برای ویزیت بیماران به کاشان می‌آیند، خاطر نشان کرد: زورخانه شهید سلیمانی کاشان در بخش اشتغال‌زایی نیز ۲ کارگاه خیاطی و قالی‌بافی راه‌اندازی کرده‌ است.

به گفته وی، ۲۰ در نفر در کارگاه خیاطی و ۵۰ نفر با ۹ دار قالی در کارگاه قالی‌بافی حضرت رقیه (س) مشغول به کار هستند و بانوان قالی‌باف در حال بافت ۲ تخته فرش دستباف به طور رایگان برای آستان مقدس سلطان علی بن امام محمد باقر (ع) هستند.

منش پهلوانی تعطیلی ندارد

مدیر زورخانه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی تصریح کرد: اگر چه فعالیت ورزشی زورخانه برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و با هدف سلامت مردم تعطیل شد اما جهاد با منش پهلوانی و فرهنگ گرفتن دست زیردستان و افتادگان ادامه دارد.

وی با قدردانی از تلاش‌ها و کمک‌های تمامی خیران اظهار داشت: کمتر کسی با اوضاع و احوال سخت کنونی می‌تواند کمک و بخشش کند، اما کرم و بخشش پول فراوان نمی‌خواهد بلکه نیازمند داشتن دل دریایی، کریمانه و بزرگ است.

دلقوی با اشاره به تامین و اهدای ماسک در روزهای آغازین سال جدید و اعیاد شعبانیه به ویژه میلاد حضرت علی اکبر (ع) و همچنین اعطای عیدی به بافندگان کارگاه قالی‌بافی در نخستین روزهای سال جاری، ادامه داد: برگزاری جشن میلاد اعیاد شعبانیه، توزیع کیک تولد و هدیه به کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در زورخانه از دیگر اقدام‌های فرهنگی و اجتماعی امسال زورخانه شهید سلیمانی کاشان است.

توزیع نزدیک یک تن مرغ دولتی

وی، توزیع نزدیک به یک تن مرغ دولتی با رعایت عزت، احترام و حفظ کرامت افراد منطقه بدون صف و توزیع گوشت قربانی در روز نیمه شعبان به یُمن میلاد امام زمان (عج) را از دیگر اقدام‌های زورخانه شهید سلیمانی عنوان کرد.

این مدیر ورزشی با یادآوری توزیع گوشت قربانی، میوه، آب میوه و کیک بین ۱۱۰ نفر از مجموعه زیر پوشش زورخانه شهید سلیمانی اضافه کرد: آجیل، کلوچه و پشمک نیز به صورت جداگانه بسته‌بندی و به ۵۰ خانواده اهدا شد.

گلریزان کمک‌های مومنانه

رییس هیات ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی کاشان نیز با بیان اینکه مرام پهلوانی، دست به جیب بودن، افتادگی، سر به زیری، نگهبانی و نگهداری از ناموس و شرف مردم و جوانان از جمله خصلت‌های پهلوانی است، گفت: در گذشته وقتی فردی قصد سفر داشت ناموس و زندگی خود را به پهلوان شهر می‌سپرد و اکنون نیز کمک‌های مومنانه بر پایه عمل به فرمان رهبر معظم انقلاب، ادامه دهنده مرام و منش پهلوانی است.

محمد عباس‌زاده با تاکید بر گلریزان زورخانه‌های کاشان در شرایط بحرانی کرونایی و نیاز شهروندان به همدلی و حمایت خیرخواهانه و عزتمندانه، ادامه داد: این شهرستان دارای ۱۲ زورخانه، هشت تیم فعال ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، چهار مرکز آموزش ورزش پهلوانی، یک مرکز آموزش مرشدی، یک مرکز کشتی پهلوانی و تیم‌های متعددی از نونهالان تا بزرگسالان است که نونهالان و بزرگسالان آن همواره در مسابقه‌های استانی و کشوری صاحب مقام‌های برتر می‌شوند.

وی یادآور شد: شهید سعید طوقانی یکی از افتخارات کاشان است که به کمک و مساعدت پدرش حاج اکبر طوقانی رسم پهلوانی را مشق کرد و مفتخر به دریافت بازوبند پهلوانی شد؛ پهلوان شهید طوقانی همرزم و دوست صمیمی پهلوان بسیجی ابراهیم هادی از بنیانگذاران گروه چریکی شهید اندرزگو در جبهه گیلانغرب و ستاره ورزش کشتی کشورمان بود.

رییس هیات ورزش زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی کاشان تصریح کرد: اگر جوانان مرام و منش پهلوانی را یاد و در زندگی به کار بگیرند، افزون بر گسترش فرهنگ پهلوانی در جامعه، خودشان را نیز از ارتکاب به خطاها و رفتارهای غیراخلاقی بیمه و سربلند، سلامت و سعادتمند می‌کنند.

 به گزارش ایرنا، شهید سعید طوقانی متولد ۱۳۴۲ از کودکی با هدایت پدر و عمویش در باشگاه جعفری به ورزش باستانی پرداخت و در سن هفت سالگی در جشن هنر طوس نشان و بازوبند طلای پهلوانی کشور را به دست آورد.

سعید با حرکت سیل خروشان مردم به رهبری امام خمینی‌ (ره) ضد حکومت طاغوت همراه بزرگترهای خانواده خود همراه شد؛ نامه‌ای به امام نوشت و به نشانه اعتراض به ظلم و ستم‌های شاه، دست از ورزش باستانی کشید و بعد از انقلاب به همراه گروهی از ورزشکاران و پهلوانان ورزش باستانی به دیدار حضرت امام (ره) رفت.

در سال ۱۳۵۸ در حکمی از سوی زنده‌یاد پهلوان مصطفی طوسی رییس وقت فدراسیون ورزش‌های باستانی سرپرست نوجوانان باستانی‌کار کشور می‌شود.

پهوان سعید بعد از شهادت برادر بزرگش محمد در عملیات والفجر یک، در سال ۱۳۶۲ تلاش زیادی برای اعزام به جبهه کرد که به دلیل مخالفت خانواده و کمی سن موفق نشد؛ در نتیجه با گرفتن موافقت پدر و دستکاری در شناسنامه به جبهه اعزام شد و با حضور در پادگان دوکوهه، به همراه شهید «عباس دائم‌الحضور» توانست رزمندگان را به ورزش باستانی جذب کند.

بعد از حضور چند ماهه در جبهه و اعزام مجدد در پاییز سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر در شرق دجله ردای شهادت پوشید و پیکرش پس از ۱۴ سال به وطن بازگشت. 

شعبان جعفری ملقب به شعبان بی‌مخ در سال ۱۳۷۸ نوار ویدیویی را برای پدر سعید ارسال کرد که در آن با تسلیت شهادت سعید گفته بود چرا اجازه دادید پهلوان سعید به جبهه برود و کشته شود و حاج اکبر پدر شهیدان طوقانی برای شعبان پیام فرستاد که: «حضور در جبهه و جنگ بر همه واجب بود. سعید که هیچ، حتی اگر لازم بود بچه‌های دیگرم را نیز می فرستادم جبهه تا از انقلاب و کشور دفاع کنند.»

کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر تا پیش از شیوع کرونا نزدیک به ۱۴ هزار ورزشکار سازمان‌یافته فعال در ۴۰ رشته ورزشی داشت.

این شهرستان در فاصله نزدیک به ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =