۱۹ فروردین ۱۴۰۰،‏ ۰:۴۷
کد خبرنگار: 1416
کد خبر: 84287847
۰ نفر

برچسب‌ها

اعتبارات راه‌های عشایری کشور افزایش یافت

اردبیل _ ایرنا _ رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: امسال توجه خاصی از سوی دولت به بهسازی راه‌های عشایری شده و اعتبارات مربوط به بهسازی مسیرهای دسترسی عشایر به ییلاقات و قشلاقات نیز افزایش یافته است.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا ، شاهپور علایی‌مقدم در آیین کلنگ‌زنی راه عشایری منطقه آق‌داغ در روستای سوسهاب خلخال با اشاره به وجود بیش از ۶۶ هزار کیلومتر راه عشایری در کشور افزود: نگهداری این حجم از راه  با توجه به از بین رفتن بخش بزرگی از راه‌ها بر اثر ریزش برف و باران نیازمند هزینه‌کرد  اعتبارات کلان و همت مضاعف برای ساماندهی ، بازسازی ، مرمت ، رگلاژ و تیغه‌زنی است.

وی با بیان اینکه عشایر در برخی از نقاط با خشکسالی بسیار سختی مواجه هستند، گفت: امسال نسبت به سال گذشته با ۲ مولفه کاهش بارش‌ها و افزایش میانگین دما و دوم تشدید بیماری کووید ۱۹ مواجه هستیم.

علایی‌مقدم اظهارکرد: علوفه مرتعی در استان‌های جنوبی کاهش یافته و میانگین بارش کشور نسبت به ۵۰ سال گذشته خیلی کم شده و در برخی مناطق نیز این کاهش بارش تا ۷۰ درصد است.

او همچنین با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین شاخص‌های توسعه برای زندگی عشایر تامین آب است، افزود: در سال های ۹۸ و ۹۹ با اختصاص ۳۸۸ میلیارد تومان اعتبار شاخص برخورداری عشایر از آب پایدار و بهداشتی از ۴۳ درصد به ۶۳ رسید که هدیه مقام معظم رهبری از محل منابع صندوق توسعه ملی بود.

وی گفت: از ۹۰ کامیون تانکردار که از محل فاینانس برای آبرسانی سیار به عشایر کشور خریداری کردیم ، ۱۱ کامیون به عشایر استان اردبیل اختصاص یافت و در آبرسانی سیار و تامین علوفه و جو موردنیاز دام عشایر نیر توجه ویژه شد.

وی با تاکید بر لزوم اختصاص یارانه و کمک برای کوچ ماشینی عشایر تشریح کرد: با ۶۰ تا ۶۵ میلیارد تومان می‌توان بخشی از هزینه‌های کوچ ماشینی عشایر را پرداخت کرد ، برنامه‌هایی برای کوچ سالم و بهداشتی عشایر طراحی شده و امیدواریم با کمک دولت عشایر کوچ خود را با کمترین مشکل انجام دهند.

رئیس سازمان امور عشایر ایران بیان کرد: به تمام استان‌ها ابلاغ شده و مدیریت خواهد شد تا زمان کوچ به تعویق افتاده و کمک‌هایی از طریق اتحادیه‌ها و تعاونی‌های عشایری انجام شود تا عشایر به صورت ماشینی کوچ کنند.

وی افزود: ستاد و کمیته‌هایی در استان‌ها تشکیل شده تا عشایر با کمترین مشکل از قشلاق و میان‌بند عبور و به شرایط ییلاق و مراتع دسترسی پیدا کنند.

علایی‌مقدم همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا ، بر لزوم رعایت مسائل و اصول بهداشتی در زمان کوچ و ارائه خدمات بهداشتی به عشایر در مسیر کوچ تاکید کرد و گفت: باید مراقبت کنیم کوچ عشایر بر اساس مصوبات ستاد ملی کرونا انجام شود.

وی از تخصیص ۴۸۰ میلیارد ریال و همچنین جذب ۶ نفر نیروی انسانی جدید طی سال‌های ۸۹ و ۹۹ در اداره کل امور عشایری استان اردبیل خبرداد و گفت: ما به همه تعهدات خود در قبال امضای تفاهم‌نامه همکاری با استانداری اردبیل برای تامین اعتبارات ملی و استانی عمل کردیم ولی استانداری اردبیل نسبت به تامین سهم اعتباری خود از محل اعتبارات استانی هنوز عمل نکرده است.

وی در زمینه اختصاص ۱۰ میلیارد ریال در سال جاری برای احداث راه‌های جدید عشایری و بهبود و ساماندهی راه‌های عشایری خلخال افزود: پروژه احداث راه عشایری روستای سوسهاب تا ییلاق طویستان به طول ۲ کیلومتر تا پایان تابستان امسال اجرا و تکمیل خواهد شد.

رئیس سازمان امور عشایری اظهارکرد: با تبدیل نمایندگی امور عشایری خلخال به اداره امور عشایری که از مصوبات سال‌های گذشته دولت بوده و تاکنون عملی نشده است، ضمن تسریع در رسیدگی به امور عشایر و افزایش نیروی انسانی ،اعتبارات و امکانات موردنیاز عشایر این منطقه افزایش می‌یابد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha