۱۸ فروردین ۱۴۰۰، ۲۳:۴۳
کد خبرنگار: 1021
کد خبر: 84287816
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

نخست وزیر عراق: برای خودکفایی نظامی کامل تلاش می کنیم

۱۸ فروردین ۱۴۰۰، ۲۳:۴۳
کد خبر: 84287816
نخست وزیر عراق: برای خودکفایی نظامی کامل تلاش می کنیم
جلسه امروز

بغداد - ایرنا - مصطفی الکاظمی نخست وزیر و فرمانده کل قوای عراق در جلسه هیات امنیتی دولت این کشور اظهار داشت: طی چندماه گذشته حدود ۶۰ درصد از نظامیان ائتلاف از عراق خارج شدند و نیروهای مسلح نیز تلاش دارند به خودکفایی کامل رسیده و از خارج بی‌نیاز شوند.

به گزارش ایرنا مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق امروز چهارشنبه در نشست مقامات سیاسی و امنیتی عراق از وظایف اساسی دولت برای محافظت و تقویت و بازسازی نهادهای ذکر شده در قانون اساسی سخن گفت که به گفته وی "مهمترین آنها ارتش عراق و بقیه دستگاههای امنیتی" است.

الکاظمی بیان اینکه روابط برجسته منطقه ای و بین المللی عراق از این کشور حمایت می کند؛ وی از دو سفر رسمی خود به عربستان و امارات یاد کرد و نیز به هیات های سیاسی سایر کشورها مانند سوییس اشاره داشت که از نظر او "حمایت و پشتیبانی این کشور ها را از امنیت عراق" نشان می داد.

نخست وزیر عراق به گفتگوی راهبردی عراق و ایالات متحده آمریکا هم اشاره داشت و گفت: گروه های فنی مدتی است در این زمینه کار می کنند تا به پرونده های متعددی از جمله سیاست، اقتصاد، بهداشت و فرهنگ که بین دو کشور جاری است، رسیدگی کنند.

سخنان الکاظمی در انتها به نظامیان ائتلاف آمریکایی حاضر در عراق اختصاص داشت.

وی همکاری امنیتی و حضور نیروهای ائتلاف آمریکایی که به عراق آورده شده اند را "حضوری با نقش مهم در مبارزه با داعش" عنوان و خاطرنشان کرد که پیشرفت های زیاد در توانایی نیروهای امنیتی عراق و تغییر شکل تهدیدات تروریستی در نیروی زمینی، زمینه را برای خروج نزدیک به ۶۰ درصد از ائتلاف آمریکایی در ماه های سپری شده از عمر دولتش فراهم کرد که این موضوع عراق را قادر ساخته تا به زودی بی نیاز به "نیروهای نظامی خارجی" شود بطوریکه این حضور به "نقش های آموزشی و مشاوره ای، پشتیبانی لجستیکی و همکاری اطلاعاتی" محدود شود تا اینکه نهایتا عراق با تلاش فرزندانش به مرحله خودکفایی برسد.
این سخنان الکاظمی در حالی مطرح شد که ساعتی پیش گفتگوی راهبردی کشورش با آمریکا آغاز شده و برخی ناظران معتقدند آمریکا به دنبال طرح درخواست برای حضور دائمی در عراق است.

همچنین در روزهای گذشته مقامات عراقی از نقش نیروهای ائتلاف آمریکایی در عراق تمجید کرده و خود الکاظمی نیز در چند مصاحبه و گفتگو به همکاری اطلاعاتی خارجی و کمک در بخش نیروی هوایی کشورش تاکید کرد.

نیروهای ائتلاف آمریکایی در حالی این روزها بخش هایی از پایگاه های نظامی تحت اشغال خود را تحویل ارتش عراق داده و خود را در حال ترک خاک این کشور جلوه می دهند که برخی از کشورهای عضو آن مانند کانادا بیش از ۴۰ میلیون دلار برای پروژه های نظامی در عراق و سوریه پول جابجا کرده و حضور نیروهای خود را نیز یکسال دیگر تمدید کرد.

هرچند نیروهای ائتلاف آمریکایی امروز و دیروز تجهیزات نظامی پایگاه عین الاسد را که ارزش آنها بیش از ۲۰ میلیون دلار است به عراق تحویل دادند و الکاظمی نیز از کاهش ۶۰ درصدی این نیروها سخن گفت اما هنوز این نیروها حضور گسترده ای در خاک عراق دارند و بعضا با پوشش نهادهای حقوق بشری به تحرکات نظامی می پردازند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha