ثبت‌نام ۳۴ داوطلب در انتخابات خبرگان استان تهران قطعی شد

تهران- ایرنا- رییس ستاد انتخابات استان تهران با اشاره به ششمین روز از ثبت نام انتخابات میاندوره ای خبرگان رهبری اعلام کرد که تاکنون ثبت نام ۳۴ داوطلب در این استان قطعی شده است.

به گزارش ایرنا، شکراله حسن بیگی عصر چهارشنبه با اشاره به ششمین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات میاندوره ای مجلس خبرگان به خبرنگاران گفت: داوطلبان تا فردا/ پنج شنبه ساعت ۱۸ برای ثبت نام مهلت دارند که در این انتخابات ثبت نام کنند.
 
وی اظهار داشت: استان تهران ۱۶ کرسی در مجلس خبرگان رهبری دارد که از سال ۹۸ با رحلت آیات عظام، آیت الله بطحایی، آیت الله امینی و آیت الله تسخیری سه کرسی مجلس خبرگان خالی شده است.
 
رییس ستاد انتخابات استان تهران خاطرنشان کرد: مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام شامل اصل شناسنامه عکس دار و کارت ملی، یک نسخه تصویر تمامی صفحات شناسنامه و کارت ملی، ۲ قطعه عکس ۴*۶ جدید و تکمیل فرم پرسشنامه داوطلبی است.

وی ادامه داد: براساس مصوبه هشتمین دوره اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری (۱۳۹۹/۱۲/۰۴) شرایط داوطلبان انتخابات این مجلس، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن ۴۰ سال تمام، دارا بودن توانایی لازم جهت انجام وظایف مربوط به نمایندگی مجلس خبرگان، عدالت و اشتهار به دیانت، وثوق، شایستگی و سلامت اخلاقی و اقتصادی، داشتن بینش مناسب سیاسی - اجتماعی و آشنایی لازم با مسائل روز، تعهد به انقلاب اسلامی و نظام جمهوری ایران است.

به گفته حسن بیگی، از دیگر شرایط داوطلبان، التزام به قانون اساسی و ولایت مطلقه فقیه، نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی به تشخیص مراجع قانونی و رسمی نظام و اجتهاد در حدی است که قدرت استنباط برخی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد.

وی تاکید کرد: برپایه این مصوبه، مرجع تشخیص دارا بودن شرایط داوطلبان، فقهای شورای نگهبان است.

وی ادامه داد: تشخیص اجتهاد داوطلبان از طریق آزمون کتبی و شفاهی پیش از انتخابات توسط فقهای شورای نگهبان، انجام می شود و فقهای شورای نگهبان پس از بررسی های لازم، پاسخگو بوده و در صورت رد صلاحیت یا ابطال آراء فرد انتخاب شونده در صورت مطالبه، دلایل و مستندات رد صلاحیت یا ابطال آراء آن فرد را به صورت کتبی به وی ابلاغ می کنند.

به گزارش ایرنا، ۲۸ خرداد امسال در حوزه انتخابیه تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس علاوه بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری نیز برگزار می شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha